
Grotty, pávi i orloj. Na zámku v Ploskovicích se točilo mnoho českých pohádek
Rolls-Royce Corniche v úpravě pro Rallye Paříž-Dakar 1981. Zdroj: AP
Rolls-Royce Corniche v úpravě pro Rallye Paříž-Dakar 1981. Zdroj: Frederic Veillard
Rolls-Royce Corniche v úpravě pro Rallye Paříž-Dakar 1981. Zdroj: Frederic Veillard
Rolls-Royce Corniche v úpravě pro Rallye Paříž-Dakar 1981. Zdroj: Frederic Veillard
Rolls-Royce Corniche v úpravě pro Rallye Paříž-Dakar 1981. Zdroj: Frederic Veillard
Rolls-Royce Corniche v úpravě pro Rallye Paříž-Dakar 1981. Zdroj: Frederic Veillard
Rolls-Royce Corniche v úpravě pro Rallye Paříž-Dakar 1981. Zdroj: Frederic Veillard
Rolls-Royce Corniche v úpravě pro Rallye Paříž-Dakar 1981. Zdroj: Frederic Veillard
Když se řekne Rolls-Royce a sport, člověk si představí tak maximálně limuzínu před golfovým klubem, u tenisových dvorců nebo na šachovém turnaji. Přesto se před jedenačtyřiceti lety jeden Corniche objevil na tom nejméně pravděpodobném místě na zeměkouli – na startu Rallye Paříž-Dakar.
Což o to, v počátcích dakarské Rallye, tedy na přelomu 70. a 80. let, se v drsném africkém terénu objevovala různá prapodivná vozidla jako Citroën 2CV alias „kachna“, skútr Vespa nebo Renault KZ 11 CV z roku 1927. Některá byla i velmi úspěšná. Do této kategorie patří určitě Renault 4 bratří Mareauových, Lada Niva nebo Porsche 959. Ale Rolls-Royce?
Soudobý Culinnan není prvním Rollsem s pohonem všech kol... Zdroj: Frederic Veillard
Je pravda, že zájem o komfortní vozidlo do terénu projevovali zákazníci Rolls-Royce, vzhlédnuvší se v úspěchu vozu Range Rover, už počátkem 80. let. Na skutečně tovární Rolls s pohonem všech kol si ale museli počkat ještě bezmála čtyřicet let. Lidská umíněnost však nezná hranic, a tak v roce 1980 přece jen jeden Rolls-Royce Corniche s pohonem 4x4 vznikl. Nikoliv však v Anglii.
Pouštní motoristický maraton Rallye Paříž-Dakar pořádaný od roku 1979 svou náročností přitahoval dobrodruhy všeho druhu. Jedním takovým byl i Thierry de Montcorgé. Ten se se svými kumpány jednoho veselého večera u sklenky pastisu Ricard vsadil, že závod z Paříže do Dakaru zdolá ve svém voze Rolls-Royce. Dobří kamarádi svého přítele samozřejmě vždy podpoří, a tak sázku přijali.
Thierry de Montcorgé neměl jinou možnost, než se do závodu přihlásit. Podobný podnik je finančně i časově náročný, proto bylo potřeba najít sponzora. Sponzoring v motorsportu byl již naprosto běžnou věcí, kdo by však čekal loga tabákové společnosti či výrobce motorových olejů, ten by podceňoval bláznivost celého projektu. Hlavním sponzorem se stal Christian Dior a jeho voda po holení jménem Jules. A tak se stalo, že se po všech potřebných přípravách na startu závodu ročníku 1981 objevil bizarně vyhlížející Rolls-Royce Corniche.
Sametový osmiválec Rolls-Royce nahradil v útrobách luxusního kupé hrubý V8 od Chevroletu, podvozek pocházel z Toyoty Land Cruiser. Zdroj: Frederic Veillard
Sametový osmiválec Rolls-Royce nahradil v útrobách luxusního kupé hrubý V8 od Chevroletu, podvozek pocházel z Toyoty Land Cruiser. Zdroj: Frederic Veillard
Každému malému šlechtici je jasné, že sériový Rolls-Royce by v terénu moc parády neudělal, zásadní přestavba vozu byla tedy nevyhnutelná. Nutno říct, že z původního mondénního modelu Corniche zbyla v podstatě „jen“ karoserie (a to ještě ne originální) a interiér. V útrobách bylo téměř všechno jinak.
Na speciálně vyrobený trubkový rám z karbonových vláken de Montcorgé usadil plastové díly připomínající Rolls-Royce Corniche. Díky tomu byl vůz o masivních 785 kg lehčí než originál. O pohon se navíc staral 5,7litrový V8 od Chevroletu, jehož 350 koní bylo díky systému z tehdejší Toyoty Land Cruiser posíláno na všechna kola. Po téměř 2000 hodinách práce to tedy Rolls-Royce Corniche úplně nebyl, spíše šlo o jeho repliku. To však nikomu nevadilo, protože pohled na obří kupé jedoucí pouští stál za to.
Dojít muselo i na další úpravy spíše symbolického charakteru. Zatímco soška Spirit od Ecstasy na monstrózním chladiči byla zachována, za své musela vzít klimatizace a – považte – lednička na šampaňské.
Běžné Rolls-Roycy samozřejmě nemají manuální řazení a už vůbec ne na podlaze. Zdroj: Frederic Veillard
Běžné Rolls-Roycy samozřejmě nemají manuální řazení a už vůbec ne na podlaze. Zdroj: Frederic Veillard
Každou noc hluboko na Sahaře de Montcorgé a jeho spolujezdec Pelletier, ovonění parfémem Jules svého sponzora, postavili za svým Cornichem improvizovaný bivak a z piknikového koše vytahovali ústřice a další gastronomické dobroty, aby zmírnili bolest při boji s největší pouští světa. „Ústřice vydržely jen tři dny, ušklíbal se po závodě Montcorgé.
Zatímco na startu se dobrodruhům s Rollsem všichni soupeři smáli podobně jako neméně extravagantnímu šlechtickému týmu Hesketh ve formuli, když anglo-francouzské monstrum drželo v polovině závodu 13. místo, smích je přešel. Rallye Rolls byl navržený tak, aby byl pevný a pohodlný, musel vydržet až 900 perných kilometrů denně, na ničem jiném nezáleželo.
Jedna etapa, na cestě do mýtické oázy Timbuktu, vyčnívá v Thierryho mysli jako místo, kde byl Rolls nejlepší. „Byla to velká poušť na jihu Alžírska. V mé paměti je písek velmi bílý a tak hladký. Auto jelo perfektně. Tenhle obrázek mám v hlavě,“ svěřil se před lety francouzskému časopis Paris Match.
Malá velká nehoda francouzskou posádku nezastavila. Zdroj: AFP
Po veleúspěšné první polovině závodu stihla posádku velká nepříjemnost. Táhlo řízení nevydrželo nástrahy náročného terénu a zlomilo se. Oprava byla složitá a v pekelných pouštních podmínkách zabrala příliš mnoho času, pořadatelé tak byli nuceni Rolls-Royce ze závodu diskvalifikovat pro prošvihnutí startu do další etapy.
Sázka je ale sázka, bílý Rolls-Royce bylo nutné dostat do Dakaru stůj co stůj. A tak se nakonec Rolls-Royce Jules u Růžového jezera, kde býval do roku 2006 cíl Dakaru, skutečně objevil. Sice už mimo oficiální pořadí, ale podařilo se, posádka dokončila všech 17 etap a absolvovala celou 10 000 km dlouhou trasu jednoho z nejnáročnějších závodů planety. V roce 1984 se de Montcorgé na Dakar opět vrátil s netradičním vozem – ještě bizarnější šestikolkou Jules II. To už je ale jiný příběh. Pionýrské doby Dakaru dnes připomíná vzkvétající kategorie Classic, ve které letos soutěží i potěšitelné množství českých zástupců s historickými vozy.
Češi vystavili vládě Petra Fialy (ODS) vysvědčení z předmětu, který bychom mohli nazvat boj s dopady inflace. Naprostá většina z nich se domnívá, že pětikoaliční kabinet tuzemským domácnostem s následky nadměrně rostoucích cen nepomáhá dostatečně. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu agentury STEM/MARK pro CNN Prima NEWS.
Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.
Pokud aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady České národní banky, velmi pravděpodobně bankovní rada ještě před letními prázdninami zvýší své úrokové sazby. V takovém případě se dostanou nejvýše od roku 1999. Tehdy ale průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů převyšovala deset procent.
Sledujeme on-line
Vládní Deštník proti drahotě nepředstavuje faktickou pomoc lidem, kteří se potýkají s dopady dvouciferné inflace. „O celé řadě opatření vaše vláda jen mluví. Kde máte podporu rodin? Je to jen politická deklarace,“ řekla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalá ministryně financí a šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.
Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Nesouhlas s válkou na Ukrajině vyjádřilo publikum ruské punkové kapely Kis-Kis. Na pátečním koncertě totiž hlasitě skandovalo „Chuj vojně“, což by se dalo volně přeložit jako „Do háje s válkou“. V tomto týdnu to přitom nebylo poprvé, co se umělci anebo posluchači vyjádřili tímto způsobem. Frontman uznávané kapely DDT Jurij Ševčuk během svého vystoupení prohlásil, že „vlast není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat“.
Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.
Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.
Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.
Inflaci má na starosti Česká národní banka, ale i vláda může částečně přispět k jejímu snižování. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Inflace by se mohla začít snižovat ve druhé polovině roku a do přijatelných hodnot se dostane příští rok,“ řekl.
Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.
Ukrajinci zpomalují ruskou ofenzivu na Donbasu i díky protipancéřovým raketometům. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z dostupných záběrů lze vidět ruský zásobovací vůz. Krátce poté, co do něj nasedl jeden voják, vozidlo zasáhla raketa.
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Řada bazénů a koupališť letos otevře se zpožděním. Důvod je prostý – kvůli vysokým cenám energií se provozovatelům zatím nevyplatí spouštět čerpadla a tobogány nebo nahřívat vodu. Vyčkávají tak až na prázdninový nával. Zdražit by se mělo i vstupné, na některých místech až o 30 procent ve srovnání s minulou sezonou.
Škodu za 2,5 milionu korun způsobil v neděli časně ráno požár rodinného domu v Loučce na Vsetínsku. Tři obyvatelé domu před plameny včas utekli, žádný z nich nebyl zraněn. Příčina požáru rodinného domu zatím nebyla stanovena.
Pokud má vaše domácnost problém vyjít s penězi, můžete si najít další zaměstnání. Pracovních míst je v České republice přebytek. Lidem to radí ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Není jediným expertem, který zastává podobný názor.