Plešatí muži svůj vlasový hendikep občas v nadsázce vysvětlují tím, že jsou dalším vývojovým typem člověka v dlouhé evoluční řadě. Příroda prý reaguje na vynález čepic, a tak zařídila, že je porost na hlavě zbytečný. Kdo je nejmocnějším plešounem světa? Ve kterých zemích najdete největší podíl mužů bez husté kštice a jak si stojí Češi?
Nejmenší zastoupení plešatých vykazují asijské národy, černoši nebo Hispánci. Nápadně méně mužů bez vlasů žije také v severských zemích, naopak supervelmoci se mohou „chlubit“ výrazně vyšším výskytem plešounů ve své populaci, vyplývá z průzkumu TripAdvisoru, na který odkazuje portál HairLossDaily.com.
Ruský prezident Vladimir Putin je zřejmě nejmocnějším mužem planety, který se ztrátou vlasů zápasí už od poměrně mladých let. Ostatně není divu, Rusko je jedenáctou nejméně „vlasatou“ zemí světa. Plešatých nebo plešatících mužů najdeme v jeho populaci téměř 33 %. Každý třetí Rus se tak nemůže pyšnit adekvátně hustým porostem na své hlavě.
Diskriminace italských plešounů?
Top desítku uzavírá Kanada, kde se podíl mužů s řídkou kšticí pohybuje nad 37 %. Jen těsně devátí jsou Nizozemci s necelými 38 % nedostatečně vlasatých mužů. Nizozemsko je zároveň zemí s největší průměrnou výškou populace. Průměrný muž zde měří více než 182 centimetrů. Možná to spolu nějak souvisí. Ale spíše ne než ano.
Na osmém místě najdeme Polsko. Tamní muži jsou plešatí průměrně z více než 38 %. Tedy přesněji řečeno 38,34 % Poláků má méně vlasů, než by mělo mít. Z tohoto pohledu má tedy Robert Lewandowski štěstí, že může hrát v reklamě na šampon proti lupům.
Hranici 39 % v míře plešatosti překonali na sedmém místě Italové. Přitom ve finále letošního fotbalového mistrovství Evropy nastoupil za italský národní tým proti Anglii jen jediný hráč s nápadně prořídlou kšticí: Giorgio Chiellini. Jaký jiný důkaz diskriminace italských plešatých mužů ještě chcete?
Plešatí ostrovní monarchové
Jen s nepatrně vyšší mírou plešatosti (39,04 %) se na šesté pozici umístily Spojené státy americké. Je třeba říci, že poslední dva američtí prezidenti jdou v tomto ohledu příkladem. Donald Trump sice nebyl explicitně plešatý, jeho hlava však pocítila, co s účesem „nikdo nesmí vidět mou pleš“ dokáže silný vítr. Joe Biden má na řídkovlasost ve svém věku přece jen už nárok.
Hádejte, kdo se na žebříčku nejplešatějších zemí světa dělí o čtvrtou a pátou příčku. Ano, odvěcí soupeři o nadvládu nad Lamanšským průlivem Velká Británie a Francie. V obou zemích je míra plešatosti téměř navlas shodná 39,23 % (Británie) a 39,24 % (Francie). Mnohem slavnějšími a mnohem mocnějšími „bezvlasáči“ se ale může pochlubit Spojené království – jejich prince Charlese, Williama a Harryho netrumfne ani bývalý vynikající francouzský fotbalista Zinédine Zidane, který plešatěl už během své aktivní kariéry.
Češi strčí do kapsy všechny
Světovou trojkou je Německo s více než 41 % málo vlasatých mužů. Pozici nevlasaté supervelmoci potvrzuje skutečnost, že novopečeným spolkovým kancléřem se stal Olaf Scholz. Ten má sice vlasů dost, ale na výrazně menší hlavu.
Druhé největší zastoupení plešounů má v populaci Španělsko, a to 42,6 %. Ano, vlasy už nějakou dobu ztrácí rovněž tenisová legenda Rafael Nadal, kterému se to pouze dařilo umně skrývat.
A vítězem je… počkejte si… Česká republika. Míra plešatosti v Česku dosahuje 42,79 %. Jinými slovy, skoro 4,5 muže (včetně autora článku) z deseti nemá na své hlavě adekvátní počet vlasů. Česko je zároveň nejdekadentnější zemí světa, tvrdí agentura Bloomberg. Pokud má někdo pocit, že jde o souvislost čistě náhodnou, má samozřejmě pravdu.