reklama

Nejsem závislý, psychicky je to náročnější než pohyb, říká e-sportovec

Vedle klasického sportu získává čím dál více na popularitě tak zvaný e-sport neboli klání profesionálních hráčů počítačových her. Odpůrci této disciplíny jej za sport nepovažují. Profesionální e-fotbalista Jan Hradil však tvrdí, že v některých ohledech je jeho odvětví ještě obtížnější, než běžný pohyb. „Psychicky je to možná náročnější než klasický sport,“ řekl v pořadu Silný hlas.

reklama

Jan Hradil se živí profesionálním soutěžením v e-fotbalu za tým Sparta eSports. Dříve se věnoval standardnímu fotbalu, kariéru mu však přerušil úraz. „Vynahrazuje mi to, že jsem se nemohl dostat na vrchol přímo na fotbalové scéně,“ říká o virtuální kopané. Té běžné se věnuje rekreačně nadále.

Představa, že závodní hráči počítačových her sedí pouze u počítače a nemají žádný pohyb, je podle Hradila mylná. „Trénuju hlavně večer a lépe se mi hraje, když mám dobrý pocit ze dne, mám sportovní aktivitu, nebo jsem třeba udělal test ve škole,“ vysvětluje. „Hráč je ke konzoli připoután hlavně myslí, o to více hledá způsob rekreace jinde,“ dodává. Ačkoliv tréninkem stráví vždy celý víkend, najde si prý čas i na jeden zápas na opravdovém trávníku. „Rozhodně se necítím být závislý,“ tvrdí.

K pohybu skrze e-sport?

Se závislostmi se potýkají spíše amatérští hráči, vysvětluje předseda České asociace e-sportu Lukáš Pleskot. Negativně bývá spojován hlavně se závislostí dětí. Pleskot si však myslí, že právě propojení světů standardního a počítačového sportu by mohlo být cestou, jak dovést děti a mládež znovu k pohybu. „Hovoří se o odlivu mládeže ze sportu. Kdybychom to neseparovali, mohlo by být prostředí e-sportu místem, kde se na děti zase zaměřit a dovést je k pohybu,“ myslí si Pleskot.

Na Českou asociaci e-sportu se dokonce obracejí rodiče, kteří by chtěli, aby z jejich ratolestí byli profesionálové v této branži. To je podle Pleskota, který se v odvětví pohybuje již od roku 2002, jeden z rozdílů oproti klasickému sportu, zejména fotbalu, kde je cesta na vrchol poměrně jasná.

Je definice sportu zastaralá?

Virtuální závody mají i své odpůrce. Jedním z nich je Pavel Horváth, bývalý fotbalový reprezentant. „Pro mě je sport to, kde se hýbete. Sport nejsou ani šachy,“ myslí si. Podle Pleskota ale e-sport a běžný sport mnohé spojuje. „Je to soutěž, snaha o podání co nejlepšího výkonu a poražení někoho jiného,“ vyjmenovává.

„Nemůžeme však tvrdit, že je to sport v tradičním podání. Není naší snahou říkat, že když dobře hraju počítačové hry, tak sportuji a nemusím se hýbat,“ vysvětluje dále Pleskot. „Je ale na diskusi, jestli definice sportu není už sto let stará,“ dodává.

E-sport je extrémně populární například v Jižní Koreji, kde jsou profesionální e-sportovci velkými hvězdami.  Celosvětově touto branží proteče přes miliardu dolarů. Genderově je počítačový sport velmi nevyvážený, podle Pleskota asi v poměru 9:1 ve prospěch mužů.

Hradil potvrzuje, že vrcholový e-sportovec si svým zaměstnáním slušně vydělá. „Pokud si e-sportovec plní všechny „povinnosti“, jako pravidelné živé vysílání a vystupování na sociálních sítích, dá se tím dobře uživit,“ popisuje náplň své práce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama