reklama

Nejsem závislý, psychicky je to náročnější než pohyb, říká e-sportovec

Vedle klasického sportu získává čím dál více na popularitě tak zvaný e-sport neboli klání profesionálních hráčů počítačových her. Odpůrci této disciplíny jej za sport nepovažují. Profesionální e-fotbalista Jan Hradil však tvrdí, že v některých ohledech je jeho odvětví ještě obtížnější, než běžný pohyb. „Psychicky je to možná náročnější než klasický sport,“ řekl v pořadu Silný hlas.

reklama

Jan Hradil se živí profesionálním soutěžením v e-fotbalu za tým Sparta eSports. Dříve se věnoval standardnímu fotbalu, kariéru mu však přerušil úraz. „Vynahrazuje mi to, že jsem se nemohl dostat na vrchol přímo na fotbalové scéně,“ říká o virtuální kopané. Té běžné se věnuje rekreačně nadále.

Představa, že závodní hráči počítačových her sedí pouze u počítače a nemají žádný pohyb, je podle Hradila mylná. „Trénuju hlavně večer a lépe se mi hraje, když mám dobrý pocit ze dne, mám sportovní aktivitu, nebo jsem třeba udělal test ve škole,“ vysvětluje. „Hráč je ke konzoli připoután hlavně myslí, o to více hledá způsob rekreace jinde,“ dodává. Ačkoliv tréninkem stráví vždy celý víkend, najde si prý čas i na jeden zápas na opravdovém trávníku. „Rozhodně se necítím být závislý,“ tvrdí.

K pohybu skrze e-sport?

Se závislostmi se potýkají spíše amatérští hráči, vysvětluje předseda České asociace e-sportu Lukáš Pleskot. Negativně bývá spojován hlavně se závislostí dětí. Pleskot si však myslí, že právě propojení světů standardního a počítačového sportu by mohlo být cestou, jak dovést děti a mládež znovu k pohybu. „Hovoří se o odlivu mládeže ze sportu. Kdybychom to neseparovali, mohlo by být prostředí e-sportu místem, kde se na děti zase zaměřit a dovést je k pohybu,“ myslí si Pleskot.

Na Českou asociaci e-sportu se dokonce obracejí rodiče, kteří by chtěli, aby z jejich ratolestí byli profesionálové v této branži. To je podle Pleskota, který se v odvětví pohybuje již od roku 2002, jeden z rozdílů oproti klasickému sportu, zejména fotbalu, kde je cesta na vrchol poměrně jasná.

Je definice sportu zastaralá?

Virtuální závody mají i své odpůrce. Jedním z nich je Pavel Horváth, bývalý fotbalový reprezentant. „Pro mě je sport to, kde se hýbete. Sport nejsou ani šachy,“ myslí si. Podle Pleskota ale e-sport a běžný sport mnohé spojuje. „Je to soutěž, snaha o podání co nejlepšího výkonu a poražení někoho jiného,“ vyjmenovává.

„Nemůžeme však tvrdit, že je to sport v tradičním podání. Není naší snahou říkat, že když dobře hraju počítačové hry, tak sportuji a nemusím se hýbat,“ vysvětluje dále Pleskot. „Je ale na diskusi, jestli definice sportu není už sto let stará,“ dodává.

E-sport je extrémně populární například v Jižní Koreji, kde jsou profesionální e-sportovci velkými hvězdami.  Celosvětově touto branží proteče přes miliardu dolarů. Genderově je počítačový sport velmi nevyvážený, podle Pleskota asi v poměru 9:1 ve prospěch mužů.

Hradil potvrzuje, že vrcholový e-sportovec si svým zaměstnáním slušně vydělá. „Pokud si e-sportovec plní všechny „povinnosti“, jako pravidelné živé vysílání a vystupování na sociálních sítích, dá se tím dobře uživit,“ popisuje náplň své práce.

Tagy:
Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou
Volby 2021

Ať si zamete před vlastním prahem. Skopeček i Chcípl PES jdou zkontrolovat Maláčovou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová se svým poradcem Matějem Stropnickým pokračují v kontrolách pracovních podmínek ve firmách. Inspekce se ale bude konat i v resortu Maláčové. Ve čtvrtek ráno se na ministerstvo práce chystají zástupci iniciativ Otevřeme Česko normálnímu životu a Chcípl PES a nezávisle na nich i poslanec ODS Jan Skopeček – lídr stranické kandidátky ve středních Čechách.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?
Koronavirus

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

ON-LINE sedmý den olympiády: Střelci Kostelecký a Lipták postupují do boje o medaile
OH 2021

Živě
ON-LINE sedmý den olympiády: Střelci Kostelecký a Lipták postupují do boje o medaile

David Kostelecký a Jiří Lipták se probojovali do finále olympijského turnaje ve střelbě na trap. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Barboru Krejčíkovou a Kateřinu Siniakovou čeká olympijské semifinále čtyřhry. Stejné utkání čeká ve dvouhře Markétu Vondroušovou. Dělí je tak jediné vítězství od medailového umístění. Šanci na cenný kov má také vodní slalomářka Tereza Fišerová.

Hitler se stal před sto lety šéfem NSDAP. Zemřelo kvůli němu 21 milionů lidí

I přesto, že byl Adolf Hitler zvolen předsedou Nacionálně socialistické dělnické strany Německa (NSDAP) už před sto lety, jeho osobnost a činy společností stále rezonují. Charismatu zdatného řečníka a idejím o budování nového národního společenství propadla i značná část jednoho z nejcivilizovanějších národů. To vše vedlo k druhé světové válce a úmrtí milionů lidí.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

reklama

Domácí zpravodajství

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama