Rusko představuje pro Českou republiku přímé vojenské nebezpečí, uvedl ve čtvrtek Martin Povejšil, ředitel bezpečnostní sekce ministerstva zahraničí. Proto je Rusko v Bezpečnostní strategii ČR explicitně popsáno jako hrozba, u Číny je formulace obecnější.
„Strategie má být nástroj komunikace s orgány veřejné správy a současně jasný návod, jak v určité situaci postupovat. Je daleko otevřenější a adresnější, než byly ty předchozí. Neuhýbá k politické korektnosti v tom, že by Rusko a Čínu neoznačilo za původce hrozeb,“ řekl Povejšil.
ČTĚTE TAKÉ: Češi jsou světoví rekordmani: Bojí si říct o víc peněz. Firmy je holí jako ovce, míní ekonom
Česká bezpečnostní strategie je podle jeho slov ostřejší, než jsou podobné dokumenty spojenců. „Je to i signál do mezinárodního prostředí. Když jsme náš text srovnávali s texty partnerů, troufám si říct, že je česká národní bezpečnostní strategie nejotevřenější, nejadresnější a nejpřímější vzhledem k hrozbám, jimž čelíme,“ uvedl.
Rusko je vojenská hrozba, Čína ne
Strategie má podle ministerstva zahraničí jedno jasné vyznění – je nutné dávat pozor na Rusko a Čínu. „Rusko pro Českou republiku představuje přímou vojenskou hrozbu. Jeho vojenské operace běží kousek od našich hranic. Bezpečnostní strategie je proto ve vztahu k Rusku adresnější, protože nelze vyloučit přímé vojenské ohrožení v dohledné době,“ uvedl Povějšil.
Možná by vás mohlo v souvislosti rusko-českých vztahů zajímat: Válka Ruska s NATO je možná, říká Řehka
U Číny v tuto chvíli riziko ve srovnatelné míře ministerstvo zahraničí nevidí. „Čína pro nás nepředstavuje vojenskou hrozbu, zároveň ale vidíme, co se děje v tamním regionu. Nemůžeme žít v nějaké euroatlantické bublině. Jakýkoliv konflikt v indopacifickém regionu bude mít naprosto zásadní vliv pro naší bezpečnost. Nejsme v bezpečí,“ tvrdí Ivan Počuch z odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí. „Přímá vojenská hrozba z Číny ve srovnání s tou ruskou neexistuje,“ doplnil Povějšil.
Musejí se zapojit všichni
Dokument má zároveň sloužit jako vize pro jednotlivá ministerstva. „Strategie má být vodítkem pro ostatní orgány státní správy a inspirovat je k tomu, aby se instituce Bezpečnostní strategií řídily a vypracovaly vlastní strategie. Například můžeme mluvit o strategii energetické bezpečnosti, lékové bezpečnosti atd.,“ řekl Povejšil.
Ministerstvo zahraničí je přesvědčené, že se musejí zapojit všechny resorty, protože bezpečnost prolíná vším. „V minulosti se bezpečnostní strategie rychle zavřely do šuplíků. Teď chceme přitahovat také zájem občana, aby jeho hlavní starostí nebylo jen, kam pojede o víkendu grilovat, ale že existují zásadní bezpečnostní rizika a je potřeba se jim věnovat,“ doplnil Počuch.
Kabinet Petra Fialy (ODS) novou Bezpečnostní strategii schválil ve středu. Dokument mimo jiné uvádí, že Rusko záměrně působí proti politické, ekonomické a společenské stabilitě v Česku a je hrozbou pro bezpečnost. Čína podle materiálu zpochybňuje mezinárodní řád, což přináší negativní důsledky i pro euroatlantickou bezpečnost.