Slovenská vláda zvažuje zavedení dosud nejtvrdších opatření. Mezi ně patří například i vycházení z domovů pouze s SMS povolenkou. Slovenský premiér Igor Matovič prohlásil, že za avizované zpřísnění si můžou Slováci sami, protože nejsou schopní dodržovat nařízení vlády v boji proti koronaviru.
„Všechno by mohlo být otevřené, ale když nejsme schopní dodržovat opatření, tak si tu žijeme špatně,“ prohlásil v úterý slovenský premiér. „Úplně krásně se v tomto případě ukazuje, že svoboda je zodpovědnost. Čím víc svobody chceme, ale bez zodpovědnosti, tím víc anarchie a prostoru pro virus připravujeme,“ dodal Matovič.
Aktuálně slovenská vláda zvažuje zavedení dosud nejtvrdších opatření. Ministr zdravotnictví Marek Krajčí v pondělí například zmínil, že by se mohlo z domovů vycházet pouze po přijetí SMS povolenek. „Lidé si pošlou SMS zprávu na nějakou výjimku, kterou budou požadovat, a centrála jim odešle nazpět zprávu, jež jim povolí porušit zákaz vycházení na určitý čas, který budou potřebovat na tento úkon,“ popsal v pondělí Krajčí před jednáním vlády s tím, že obdobné opatření fungovalo i v Řecku.
Tento argument nyní vytasil i Matovič. Zároveň však naznačil, že k takovému kroku se vláda nejspíš neodhodlá. „Těch nápadů bude asi hodně, některé z nich ani nebudou zrealizované,“ doplnil v úterý slovenský premiér.
Pravděpodobnější je nošení respirátorů
S vycházkami jen po SMS zprávách už vyjádřili nesouhlas lídři koaličních stran Svoboda a solidarita (SAS) a Za lidi. Zatím to tudíž nevypadá, že by si Krajčí, který je ministrem za Matovičovo hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO), prosadil svou.
Šéfka strany Za lidi a vicepremiérka Veronika Remišová uvedla, že Krajčího návrh by byl zásahem do soukromí občanů. Podle ní by vláda měla jít cestou jiných opatření a zmínila například povinné nošení respirátorů na určitých místech. Toto opatření zvažuje i česká vláda, v platnosti je například v Rakousku.
Aktuálně už přitom na Slovensku platí výrazné omezení pohybu osob. Jsou v něm výjimky jako cesty do práce či přírody, ale podmíněné negativním testem na koronavirus. Slovenský premiér Igor Matovič je pak velkým zastáncem plošného testování obyvatel, ke kterému došlo už několikrát, naposledy před dvěma týdny.