Chcete vyjít z domova? Pošlete nám SMS zprávu, za jakým účelem chcete ven, a my vám odepíšeme, zda můžete. Takto to může zanedlouho vypadat na sousedním Slovensku. Ministr zdravotnictví Marek Krajčí totiž hlásí, že současná opatření proti koronaviru stále nezafungovala, a tudíž přicházejí do hry extrémní varianty jako právě chození ven pouze s SMS povolenkami.
Aktuálně na Slovensku platí lockdown, ale ani ten podle tamního šéfa resortu zdravotnictví Marka Krajčího nemusí stačit. Nemocnice totiž stále hlásí, že se počty hospitalizovaných s nemocí COVID-19 zvyšují. „Situace začíná být velmi vážná, navzdory všem přijatým opatřením. Budeme se ptát, co v této situaci dále dělat,“ řekl v pondělí Krajčí směrem k úternímu setkání s odborníky z pandemické komise.
Začalo „federální“ derby o vakcínu. Po Česku by se mohla vyrábět také na Slovensku
Sousední Slovensko jedná s farmaceutickými firmami Pfizer, BioNTech a Moderna o možnosti výroby vakcíny proti koronaviru na svém území. Pro portál vzdravotnictve.sk to uvedl slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí (OĽaNO). Slovensko kromě toho vyvíjí také vlastní očkovací látku proti SARS-CoV-2.
Během pondělí však ještě mimořádně zasedá vláda a Krajčí má hovořit právě o zpřísnění zákazu vycházení. „Lidé si pošlou SMS zprávu na nějakou výjimku, kterou budou požadovat, a centrála jim odešle nazpět zprávu, jež jim povolí porušit zákaz vycházení na určitý čas, který budou potřebovat na tento úkon,“ popsal Krajčí před jednáním s tím, že obdobné opatření fungovalo i v Řecku.
Krajčí rovněž dodal, že od 8. února by na Slovensku mohl být režim, při kterém by země byla takřka kompletně uzavřena. Fungovat by měla jen kritická infrastruktura. „Epidemická situace nasvědčuje tomu, že by to byl asi správný krok,“ doplnil.
Vicepremiérka by šla cestou povinných respirátorů
S ministrem zdravotnictví však nesouhlasí vicepremiérka a ministryně investic Veronika Remišová. Ta jeho návrh označila za zásah do soukromí občanů. Podle ní by vláda měla jít cestou jiných opatření a zmínila například povinné nošení respirátorů na určitých místech. Toto opatření zvažuje i česká vláda a uplatnilo se již v Rakousku.
Aktuálně už přitom na Slovensku platí výrazné omezení pohybu osob. Jsou v něm výjimky jako cesty do práce či přírody, ale podmíněné negativním testem na koronavirus. Slovenský premiér Igor Matovič je pak velkým iniciátorem plošného testování obyvatel, ke kterému došlo už několikrát, naposledy před dvěma týdny.
Pětimilionové Slovensko dosud nahlásilo 4 711 obětí koronaviru a celkem už přes čtvrt milionu nakažených. Dosud se v zemi stihlo naočkovat téměř 135 tisíc lidí.