Největší odbojový čin v okupované Evropě. Češi si připomínají 81 let od atentátu na Heydricha

Výročí atentátu na Heydricha

Česko si v sobotu připomíná 81. výročí atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Od loňska je tento významný den v kalendáři označený jako Den národního vzdoru. Na místě útoku parašutistů na zastupujícího říšského protektora v pražské Libni se sešlo několik desítek lidí, zástupci Prahy 8, Parlamentu a organizace Orel, jejímiž členy byli i vojáci a výsadkáři Jan Kubiš a Josef Gabčík. Akce k výročí se konaly i na dalších místech České republiky.

Vzpomínkový akt začal v 10:35 hodin, tedy v tom stejném čase, kdy došlo k atentátu. Připomínka však letos nebyla tak „velkolepá“ jako loni při 80. výročí, kdy se v Libni uskutečnila i rekonstrukce tohoto činu. Nedaleko od tohoto místa je také slavná zatáčka, kde českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli samotný atentát.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Plošná třicítka v Praze? Proklatě drahý a nesmyslný nápad, rozčilují se politici

Pietní setkání zahájila skotská hymna na připomínku toho, že se ve Skotsku cvičili aktéři operace Anthropoid. To bylo krycí jméno pro akci, která měla vést k zabití říšského protektora. „Scházíme se zde, abychom připomněli největší odbojový čin na území německými nacisty okupované Evropy,“ řekl starosta Prahy 8 Ondřej Gross.

„Je třeba připomenout, že se tak stalo v době, kdy byli nacisté na vrcholu své moci. V době, kdy se zdála jejich porážka když ne utopie, tak jako velmi vzdálený sen. Tento čin by nebyl možný bez pomoci občanů, z nichž mnozí za svou odvahu zaplatili cenu nejvyšší,“ řekl. Lidé by podle něj ve dny, jako je výročí hrdinského činu československých parašutistů, měli přes všechny rozpory, které jsou v demokratické zemi přirozené, být jednotní v tom, že chtějí žít ve svobodné, demokratické a nezávislé zemi.

„Je to odkaz, který si musíme stále připomínat. Stojíme na prahu války, nebo přihlížíme válce a není vyloučeno, že do ní budeme sami zataženi. Musíme být proto velmi stateční, musíme chápat odkaz těchto hrdinných činů a snažit se je napodobit, Musíme pomoci Ukrajině, musíme zahnat nepřítele,“ uvedl poslanec Tom Philipp (KDU-ČSL). „Jsem rád, že tady dnes je orelská vlajka, protože oba hlavní iniciátoři byli orli. A na svůj úkol se připravovali v orelských branných oddílech už od roku 1933 jako mladí hoši,“ dodal předseda organizace Orel Stanislav Juránek.

Krátké shledání ukončila česká a slovenská hymna a po nich také hymna britská.

Po atentátu na Heydricha následovala krutá odplata nacistů, kteří vyhlásili v Československu stanné právo. Započalo masové zatýkání a také popravy. Heydrich zemřel v nemocnici několik dní po útoku a nepřežili ani českoslovenští parašutisté. Padli po boji s nacistickou přesilou v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Vše vyvrcholilo vyhlazením Lidic a Ležáků.

Tagy:
výročí atentát nacismus Československo Jan Kubiš Reinhard Heydrich Česko Praha Libeň pietní akt Jozef Gabčík národní hymna Atentát na Heydricha Operace Anthropoid