reklama

Největší Rembrandtova výstava v Česku začíná. Národní galerie ukáže díla z celého světa

/ fotografií

Vůbec první grafika, kterou Rembrandt vytvořil, i malby z období, kdy se stal vyhledávaným portrétistou. Expozice v Národní galerii v Praze (NGP) nabízí průřez tvorbou jednoho z nejvýznamnějších představitelů baroka a zlatého věku holandského malířství. Výstavu, která se hned tak nezopakuje, je možné navštívit do 31. ledna 2021 v paláci Kinských na Staroměstském náměstí.

reklama

Rembrandtova výstava je výjimečná hlavně kvůli tomu, že většina vystavených děl pochází ze zahraničních sbírek a muzeí. Národní galerie nemohla čerpat exponáty z vlastních depozitářů, protože se v Česku nachází jen jediná malba holandského umělce. Je jí portrét Učenec ve studovně z roku 1634 zachycující neznámého muže, který se stal i ústředním exponátem pražské výstavy.

Zapůjčené malby kurátorka Lucie Němečková doplnila o grafiky a kresby z fondů Národní galerie a díla Rembrandtových současníků. Ta dotvářejí kontext a výstava tak ukazuje i návštěvníkům, kteří se s Rembrandtovou malbou teprve seznamují, umělecké prostředí kosmopolitního a bohatého Holandska, které v sedmnáctém století bylo na vzestupu.

Nový termín kvůli koronaviru

Výstava Rembrandt: Portrét člověka se měla otevřít už letos v dubnu, ale pandemie plány Národní galerie zhatila. Následovaly měsíce vyjednávání, aby se malby dostaly do Prahy v jiném termínu. Součástí expozice je i interaktivní sál inspirovaný Rembrandtovým ateliérem plným věcí, které malíř zobrazoval ve svých dílech. Dvě z výstavních síní zaplnila NGP malbami současných českých umělců, kteří se inspirovali dílem Učenec ve studovně. Barokní malba se tak propojila s tou současnou.

Jediná Rembrandtova malba v Česku Učenec ve studovně
Jediná Rembrandtova malba v Česku Učenec ve studovně
Zdroj: NGP

Ve výstavních sálech prvního patra paláce Kinských je k vidění přes sto exponátů z toho téměř polovinu tvoří malby. Architekta výstavy Lenka Míková umístila Rembrandtova díla na tmavé panely v prostoru, stěny barokního paláce zase zaplnila díla jeho současníků. Zatímco Rembrandtovy malby jsou známé, grafiky už si tolik pozornosti nezískávají, ale na pražské výstavě mají své místo. Zachycují biblické motivy stejně jako samotného Rembrandta, který vytvářel množství autoportrétů. Byla to jednoduchá cesta, jak trénovat a tvořit i bez modelu.

Noční hlídka i portréty

Rembrandt Harmenszoon van Rijn se narodil v roce 1606 v Leidenu na jihu Holandska, kde také začal tvořit. Jeho nejslavnější období je ale spojené s Amsterdamem, metropolí bohatého státu plného obchodníků. Právě místní smetánka si u Rembrandta objednávala portréty, které jsou k vidění na pražské výstavě. Z plodného amsterdamského období pochází i zmiňovaná malba Učenec ve studovně. Výstava v NGP ukazuje také známý portrét Saskie, Rembrandtovy manželky, který se běžně nachází v Drážďanech.

Drážďanský portrét Saskie
Drážďanský portrét Saskie
Zdroj: NGP

Holandský výtvarník se stal slavným již během svého života. Jeho grafické listy se dostávaly za hranice Nizozemí, ačkoli sám Rembrandt do ciziny necestoval. Navzdory své popularitě zemřel malíř roku 1669 v bídě a byl uložen do společného hrobu, kam se pohřbívaly ostatky chudých. Přežil všechny své děti i manželku Saskii, která ve svých 29 letech podlehla tuberkulóze. Rembrandtova díla se během staletí dostala do světových galerií po celém světě. K nejznámějším patří Anatomie doktora Tulpa nebo Noční hlídka vystavená v amsterdamském Rijksmuseu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama