reklama

Nejvymakanější respirátor na světě? Hraje všemi barvami a má i repráky s mikrofonem

O absurdně vyspělou technologickou pomůcku v boji proti koronaviru se postarala firma Razer. Chystá se totiž testovat svůj moderní respirátor, který má ale blíže ke kyberpunkové plynové masce. Disponuje totiž aktivními filtry, zabudovaným mikrofonem a reproduktory. Respirátor se také chlubí duhovým podsvícením a možností bezdrátového nabíjení.

reklama

Razer je známý spíše jako výrobce mechanických klávesnic a myší po sluchátka či výkonné notebooky. Na technologické výstavě CES 2021 ale překvapil vlastním pojetím respirátorů proti koronaviru. Firma představila průhlednou a opakovaně použitelnou masku s několika překvapivými funkcemi.

Co do vzhledu vypadá Razer Zephyr spíše jako nějaký futuristický výstřelek z Blade Runnera nebo jiných kyberpunkových filmů. Respirátor třídy N95 se totiž skládá z průhledné plastové masky a gumových okrajů, které mají zajistit spolehlivou ochranu před kapénkami i aerosolem. S prouděním vzduchu pomáhají vyměnitelné aktivní filtry. Ty jde bezdrátově nabíjet, celkovou výdrž baterie při aktivním používání ale výrobce zatím nezmínil.

V masce je také zabudovaný mikrofon a malé reproduktory. Jejich přítomnost Razer obhajuje tím, že lidem v respirátorech jde obecně špatně rozumět, tudíž výrobci dává smysl touto cestou „zvýšit hlasitost“ mluveného slova. Součástí respirátoru má být rovněž nabíjecí a sterilizační pouzdro s UV komorou, která má po použití masku vyčistit od bakterií a virů.

Kosmetickou funkci pak plní programovatelné podsvícení na různých částech masky. Stejně jako u počítačových a herních periferií, i zde výrobce nabízí přes 16,8 milionu různých barev, kombinací a světelných efektů. Na diskuzních fórech ale zástupci firmy uznávají, že „duhové blikání asi nikoho před covidem neochrání“.

Prototyp se od lednového odhalení dočkal několika drobných úprav, kdy poutka za uši nahradily nastavitelné pásky přes hlavu. Další změny by měly reflektovat reakce lidí během testovací fáze, kterou výrobce v nejbližší době chystá. Razer už otevřel možnost přihlásit se, celkový vzorek testujících ale nejspíše nebude příliš velký.

Singapursko-americká firma také upozornila, že zatím nedostala lékařské certifikáty, proto její prototyp moderního respirátoru zatím nejde použít například v nemocničním prostředí. Vzhledem k tomu, že je maska stále ve fázi testování, Razer zatím neuvedl cenu ani datum, kdy bude možné si vytuněný respirátor pořídit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie
Slovensko

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Válek: K vakcíně „pro odmítače“ se lidé mohou hlásit od února. Omikron vyvrcholí příští týden

K vakcíně „pro odmítače“ od firmy Novavax se lidé mohou hlásit od 1. února, oznámil ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Novavax vznikl starší metodou a mohl by tak přesvědčit i ty, kteří se obávají novějších mRNA vakcín. Vrchol omikronové vlny by pak měl podle Válka přijít příští týden, kdy bude přibývat až 80 tisíc nakažených denně.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský si odlet do USA špatně spočítal. Měl požádat matematika Janečka, glosoval politolog

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský si myslel, že odlet na stáž do Spojených států mu projde. „Špatně si to spočítal. Možná se měl zeptat Karla Janečka, že by mu to propočítal lépe,“ glosoval ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Josef Mlejnek. Ten také společně s komentátorem Českého rozhlasu Plus Petrem Hartmanem diskutoval o aktuální atmosféře mezi Piráty a STAN.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama