reklama

Nejvymakanější respirátor na světě? Hraje všemi barvami a má i repráky s mikrofonem

O absurdně vyspělou technologickou pomůcku v boji proti koronaviru se postarala firma Razer. Chystá se totiž testovat svůj moderní respirátor, který má ale blíže ke kyberpunkové plynové masce. Disponuje totiž aktivními filtry, zabudovaným mikrofonem a reproduktory. Respirátor se také chlubí duhovým podsvícením a možností bezdrátového nabíjení.

reklama

Razer je známý spíše jako výrobce mechanických klávesnic a myší po sluchátka či výkonné notebooky. Na technologické výstavě CES 2021 ale překvapil vlastním pojetím respirátorů proti koronaviru. Firma představila průhlednou a opakovaně použitelnou masku s několika překvapivými funkcemi.

Co do vzhledu vypadá Razer Zephyr spíše jako nějaký futuristický výstřelek z Blade Runnera nebo jiných kyberpunkových filmů. Respirátor třídy N95 se totiž skládá z průhledné plastové masky a gumových okrajů, které mají zajistit spolehlivou ochranu před kapénkami i aerosolem. S prouděním vzduchu pomáhají vyměnitelné aktivní filtry. Ty jde bezdrátově nabíjet, celkovou výdrž baterie při aktivním používání ale výrobce zatím nezmínil.

V masce je také zabudovaný mikrofon a malé reproduktory. Jejich přítomnost Razer obhajuje tím, že lidem v respirátorech jde obecně špatně rozumět, tudíž výrobci dává smysl touto cestou „zvýšit hlasitost“ mluveného slova. Součástí respirátoru má být rovněž nabíjecí a sterilizační pouzdro s UV komorou, která má po použití masku vyčistit od bakterií a virů.

Kosmetickou funkci pak plní programovatelné podsvícení na různých částech masky. Stejně jako u počítačových a herních periferií, i zde výrobce nabízí přes 16,8 milionu různých barev, kombinací a světelných efektů. Na diskuzních fórech ale zástupci firmy uznávají, že „duhové blikání asi nikoho před covidem neochrání“.

Prototyp se od lednového odhalení dočkal několika drobných úprav, kdy poutka za uši nahradily nastavitelné pásky přes hlavu. Další změny by měly reflektovat reakce lidí během testovací fáze, kterou výrobce v nejbližší době chystá. Razer už otevřel možnost přihlásit se, celkový vzorek testujících ale nejspíše nebude příliš velký.

Singapursko-americká firma také upozornila, že zatím nedostala lékařské certifikáty, proto její prototyp moderního respirátoru zatím nejde použít například v nemocničním prostředí. Vzhledem k tomu, že je maska stále ve fázi testování, Razer zatím neuvedl cenu ani datum, kdy bude možné si vytuněný respirátor pořídit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rodiče Maxíka museli sehnat 50 milionů na léčbu. V Ostravě začali testovat děti na SMA

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice začala jako první v Česku nabízet maminkám v porodnici zdarma vyšetření na výskyt spinální svalové atrofie, zkráceně SMA. Pokud se nemoc prokáže, je třeba dítěti podat okamžitě léčbu. SMA trpí například Maxík z Ostravy, u něj se ale na nemoc přišlo poměrně pozdě a jeho rodiče pak na léčbu sháněli 50 milionů korun.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Herečka Kuklová o zákeřné rakovině: Po vztahu s Pomejem jsem tušila, že nemoc přijde

Míša Kuklová má za sebou těžké období, zhruba před rokem jí lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. Dnes už má ale svoje vnady, které chorobě obětovala, zpět. Od samého začátku byla odhodlaná rakovinu porazit. Přiznává však, že tuto nemoc očekávala. Podle ní za to mohou stresy, které vznikly na základě prvního manželství s Jiřím Pomejem a které se hromadily ještě několik dalších let. Řekla to v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

reklama