Guvernér státu Florida Ron DeSantis čelí dvěma žalobám kvůli nařízení o nošení roušek ve školách. DeSantis totiž odebral školám právo rozhodnout o jejich plošném zavedení mezi žáky. Rozhodnutí je to podle něj pouze v kompetenci rodičů, nikoliv institucí. Někteří rodiče to ale považují za nebezpečné a protiústavní – bojí se o zdraví svých dětí.
Nařízení, které DeSantis vydal koncem minulého měsíce, v podstatě zabraňuje plošnému nařízení škol, aby jejich žáci nosili roušky. Snaží se tak prý „chránit svobodné rozhodnutí rodičů o tom, jestli jejich dítě roušku bude nosit“.
Odmítl nosit roušku, skončil ve vazbě. Singapurský soud poslal Brita do ústavu
Pro singapurskou pobočku britské personální agentury pracoval 39letý Benjamin Glynn od roku 2017. Pár týdnů před návratem do Velké Británie si však odmítl v metru nasadit roušku. Za své chování a porušení nařízení byl od 19. července ve vazbě, nyní ho však singapurský soud poslal do Ústavu duševního zdraví.
To se ale některým rodičům nelíbí. Jedna z žalob, kterou podal advokát Barry Silver, je ve jménu otce tří dětí. Jedno z nich je příliš malé na to, aby se mohlo nechat naočkovat. Otec se proto o své děti i celou rodinu kvůli možné nákaze bojí.
„Florida je mezi státy s nejvyšším počtem covidových obětí v zemi a počet nakažených rychle stoupá. Nebezpečí, které žalobci, jeho dětem a všem, s nimiž přijdou do kontaktu, hrozí, je závažné, nepřiměřené a roste každým dnem,“ píše se v žalobě.
Ústava: Školy musí být bezpečné
Nařízení guvernéra žaloba nazývá protiústavním. Ve floridské ústavě totiž stojí, že podle zákona musí být v „bezplatných veřejných školách vytvořeno adekvátní ustanovení pro jednotný, účinný, bezpečný, zabezpečený a vysoce kvalitní systém“.
Druhou žalobu pak podávají rodiče, kteří zastupují děti školního věku z celého státu, včetně Miami-Dade, Orange, Hillsborough, Palm Beach a Alachua. „Formulují to (rozhodnutí guvernéra) jako volbu rodičů, ale ve skutečnosti se jedná o problém veřejného zdraví,“ sdělil CNN advokát Charles Gallagher, který na žalobě pracuje.
Češi se bojí očkování, vakcínu nechce každý čtvrtý. V Evropě patříme mezi skeptiky
Zatímco některé evropské státy hlásí obrovský zájem o očkování, velká část Čechů má nadále z vakcíny obavy. Přestože už je v Česku vakcín dost, držíme se nadále mezi nejméně proočkovanými státy v Evropě. Srovnávat lze například s podobně velkým Portugalskem. Zatímco je v Česku alespoň jednou dávkou naočkováno přibližně 80 % seniorů nad 65 let, v Portugalsku je to neuvěřitelných 99 %.
I on se v žalobě opírá o floridskou ústavu. Ta totiž garantuje bezpečné školní prostředí a dává krajům pravomoc, aby se samy řídily. DeSantisovo nařízení se potom podle žaloby snaží tuto moc školním obvodům, které jsou řízeny volenými představiteli, odebrat.
„Ústava je podle zákona rovnoprávná, a proto si myslíme, že jsme na správné straně těchto skutečností,“ uvedl Gallagher.
Na Floridě přibývá případů
Žaloby byly podány v pátek, a to ve chvíli, kdy na Floridě roste počet nakažených covidem. Za minulý týden na Floridě přibylo 134 506 nových případů. Je to více než v jakémkoliv sedmidenním období od začátku pandemie.
Přestože Florida čítá méně než sedm procent populace celých Spojených států, zhruba jeden z pěti covidových případů je v posledních týdnech celonárodně evidován právě na Floridě. Stát rovněž vede v počtu dospělých a dětí přijatých s covidem v nemocnicích, uvádějí data z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí.
Mnoho studentů ještě vakcínu proti covidu nemá. Děti pod 12 let se momentálně v USA očkovat nemohou.