PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Markéta Pekarová Adamová, Klára Dostálová - 9.10. v 11:00
Společnost Unipetrol pomáhal zprivatizovat Andrej Babiš (ANO), je to dodnes nevyšetřený zločin, napsal exministr financí Miroslav Kalousek na sociálních sítích. Reagoval tím na slova bývalé šéfky resortu pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO), která v nedělní Partii Terezie Tománkové uvedla, že se české rafinérie rozprodaly v 90. letech. Už ovšem nezmínila, že Babiš sehrál určitou roli při privatizaci Unipetrolu, který nyní patří Polákům. „Ach, ta selektivní paměť,“ rýpnul si Kalousek do exministryně.
Politická debata v Partii se šéfkou dolní komory Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a exministryní Dostálovou se stočila k energetické nesoběstačnosti České republiky. Předsedkyně Sněmovny upozornila, že zatímco jsou Češi vývozcem elektřiny, jiné komodity musejí naopak dovážet ze zahraničí.
Kdyby si tuzemští výrobci nechali elektřinu pro sebe, „vrátilo by se nám to jako bumerang“ a jiné státy by to samé mohly udělat se svými zdroji. „Mohli bychom pak plakat nad tím, že nám sem nikdo nedodá suroviny, na kterých jsme závislí zvenčí,“ varovala Pekarová na CNN Prima NEWS.
Na téma navázala Dostálová. Naznačila, že si za onu nesoběstačnost na poli některých komodit můžeme do určité míry sami v důsledku událostí po vzniku samostatné České republiky.
„Musíme si uvědomit, že nám nepatří plyn ani ropa. Všechny rafinerie jsou prodané, zprivatizovaly se v 90. letech. Další vlastníci jako Polsko si ohlídají, aby jim podnikání fungovalo. Spíše mě zaráží, že nemůžeme dělat nic s cenami energií, protože jsme závislí na lipské burze – a že to bez ní nejde. Všichni víme, že trh s těmito komoditami dnes prakticky neexistuje,“ nechala se slyšet Dostálová v Partii Terezie Tománkové.
Na její slova ovšem reagoval exministr financí Miroslav Kalousek. „Ach, ta selektivní paměť. Pravda je taková, že jsme je prodali v letech 2002 až 2004. Hlavními hráči prodeje byli pánové Miloš Zeman, Stanislav Gross a Andrej Babiš. Babišův tunel v Unipetrolu je dodnes nevyšetřeným zločinem,“ připomněl Dostálové na Twitteru, že ani šéf opozičního hnutí ANO není v tomto případě zcela bez viny.
Ach, ta selektivní paměť..@DostalovaK v TV Prima: “Rafinerie žádné nemáme, prodali jsme je v 90.letech.”😀 Pravda je taková, že jsme je prodali v letech 2002-04. Hlavními hráči prodeje byli pánové Zeman, Gross a Babiš. Babišův tunel v Unipetrolu je dodnes nevyšetřený zločin.
— Miroslav Kalousek🇨🇿🇺🇦🇮🇱 (@kalousekm) October 9, 2022
„Babiš vyhrál první privatizaci v roce 2002, Unipetrol převzal, vytuneloval a za 11 měsíců vládě vrátil, aniž by zaplatil korunu. Významně se podílel i na privatizaci do rukou PKN. Jsou o tom bohaté informace v otevřených zdrojích,“ pokračoval Kalousek v diskuzním vlákně na sociálních sítích.
Kauza, která odezněla do ztracena
Bývalý ministr financí tím oživil diskuzi o letité kauze, která dělala tehdejší polské vládě velké vrásky. Zemanova vláda na konci roku 2001 přihrála Unipetrol právě Babišovi i přes skutečnost, že od britské společnosti Rotch Energy dostala lepší nabídku. V tehdy ještě státní firmě působil mimo dalších lidí i Pavel Švarc, který řídil Lovochemii spadající pod koncern Agrofert. Nynější šéf hnutí ANO do Unipetrolu sice vstoupil, ale nakonec z privatizace vycouval a státu nezaplatil nic.
ORLEN Unipetrol v Litvínově Zdroj: Orlen Unipetrol
Při druhém pokusu o privatizaci Unipetrolu sehrál Babiš jinou roli, když spolupracoval s vítězným polským koncernem PKN Orlen na převzetí podniku. I zde vláda odmítla mnohem výhodnější nabídku jiného zájemce. Nakonec se ale Babiš rozkmotřil s Poláky a vysoudil na nich téměř tři miliardy korun.
Pozdější policejní vyšetřování naznačilo, že měl Babiš získat část Unipetrolu, pokud pomůže polskému koncernu PKN Orlen s privatizací podniku. Celá kauza nakonec odezněla do ztracena jak na polské, tak české straně. Unipetrol nicméně nadále patří Polákům.