Lumír Němec k situaci v Kábulu
Situace v Afghánistánu je kritická. V zemi jsou nadále desítky spolupracovníků, na které se česká vláda vykašlala. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý náčelník Speciálního oddělení Útvaru speciálních operací Vojenské policie Lumír Němec. „Většina lidí, se kterými jsme v kontaktu, se ukrývá,“ uvedl s tím, že mu připadá smutné, že se do Česka z Afghánistánu vracelo poloprázdné letadlo.
Několik afghánských spolupracovníků je podle Němcových informacích i s rodinami ukryto v blízkosti letiště. Netuší, zda jim někdo nabídne pomocnou ruku. Jeden z tlumočníků, se kterým byl Němec v přímém kontaktu, měl být v pondělí ráno Tálibánem zmlácen a odvlečen.
„Včera byl kontaktován někým z Čech, aby jim dal informace o své rodině. Když jim volal o deset minut později, tak mu bylo řečeno, že už v programu není zařazen,“ pokračoval Němec. Odpoledne přišla zpráva, že byl tlumočník propuštěn. Je zbitý, ale živý a na útěku, informoval spolek Vlčí máky na Facebooku.
„Situace je kritická. Dovedeme si živě představit, co se těm lidem v okamžiku, kdy je Tálibán zatkne, stane,“ doplnil.
Přivezli jsme poloprázdné letadlo
Co Němcovi přijde skutečně smutné, je přílet prvního boeingu z Afghánistánu do Česka. „Na palubě bylo jen 46 osob, jeho kapacita je přitom přes sto lidí,“ prohlásil.
Vláda podle něj jedná chaoticky. „Na seznam se dostali dva tlumočníci, kteří tam původně nebyli. Zajímalo by mě, podle jakých kritérií se to řídí. Na lidi jsme se vykašlali, nechali jsme je tam bez toho, aniž by je někdo kontaktoval, aniž bychom jim nabídli pomocnou ruku,“ zdůraznil Němec.
O dalších spolupracovnících armády prý nemá zprávy. „Za svou spolupráci s Vlčími máky jsme se starali o tlumočníky a snažili se jim najít pomoc a aktivovat vládu, aby něco dělala,“ řekl. Vláda však podle něj jedná na základě veřejného mínění, nikoliv situace v zemi.
„Evidentně se bála, že když přiveze tlumočníky z Afghánistánu, ztratí volební preference. Proto je vše na poslední chvíli. Nikdo nepředpokládal, že země tak rychle padne, ale program na záchranu tlumočníků zde běžel do roku 2017,“ vysvětlil. Až letos v červenci pak vláda přijala usnesení s tím, že je vše tajné. „Výsledkem je, že je jeden z tlumočníků v moci Tálibánu a o jeho osudu si nedělám iluze,“ doplnil.
Když veterán války v Afghánistánu vidí lidi, kteří českým vojákům v Afghánistánu pomáhali a nyní jsou frustrovaní a bojí se toho, jak se k nim Tálibán zachová, zaplavuje ho vztek. „Z toho, že jsme se na ně vykašlali,“ dodal.
Lidé se zoufale snaží utéct z Kábulu letecky, není ale čím. Zdroj: Profimedia.cz