Afghánská vláda se podvolila Tálibánu. Prezident zemi opustil
Jsme pro Tálibán terčem číslo jedna a bojíme se, že nás zabijí, popsal redakci CNN Prima NEWS jeden z afghánských tlumočníků, který s českou armádou spolupracoval přibližně devět let. Od českých úřadů mu prý přišlo vyjádření, že není na seznamu pro evakuaci. S rodinou se tak skrývá v ulicích hlavního města Kábulu.
„Nikdo mě nevyzvedl, abych mohl odjet na letiště. Jsem v tíživé situaci, schovávám se s rodinou v ulicích Kábulu. Lidé mě tu znají a ví, že jsem pro Česko pracoval devět let. Nevím, proč se o nás česká vláda nepostarala. Jestli nás tu necháte, Talibán nás zabije, protože jsme s vámi dost spolupracovali,“ popsal 34letý tlumočník. Asi hodinu poté se redakci CNN Prima NEWS ozval s tím, že ho české úřady kontaktovaly s tím, že není na seznamu.
Podle něj je on i jeho rodina v kritické situaci. Vyplnil přemisťovací dokument a poslal ho na ministerstvo. „Teď jsem s nimi mluvil, zvedl to nějaký úředník a řekl mi, že moje jméno není na seznamu a že se ozve zpátky. Pak mi volali z českého velvyslanectví. Ptali se mě na jméno a kolik nás chce odjet. Uvedl jsem jim všechny podrobnosti a oni mi řekli, že moje jméno není na seznamu a že nemám nárok na tento program,“ popsal komunikaci s českými úřady. Dodal, že je asi nezajímá spravedlnost.
Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) v sobotu oznámil, že z Afghánistánu evakuuje kromě českých diplomatů i místní síly, které na kábulském velvyslanectví pracovaly, a to včetně jejich rodin. Stejně mluvil i vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v nedělní Partii. Mělo to ale podmínky, které podle české vlády zmíněný tlumočník nesplnil.
Tálibán hlídá jeho dům
Tálibán prý hlídá tlumočníkův dům a pokud se něco stane jemu či jeho rodině, bude si stěžovat u OSN. Má totiž dokumentaci, že v afghánské provincii Logar spolupracoval. „Ale české úřady to nezajímá. Prostě vybraly jen pár překladatelů, které vezmou s sebou domů,“ stěžoval si.
Bojovníci Tálibánu v ulicích Kábulu Zdroj: Profimedia.cz
Problémem prý také je, že se jeho fotky už objevily na internetu a každý ho teď pozná. „Prosím, pomozte nám, znovu vás žádám, abyste nám pomohli. Nenechávejte nás tady. Veškerý úspěch českého týmu byl i díky překladatelům. Dlouho jsme s vojáky spolupracovali a přátelili se. Teď potřebujeme pomoc. Mám tři děti,“ zdůraznil.
Pro Tálibán jsme terčem číslo jedna
O evakuaci do České republiky žádá společně s manželkou, třemi dětmi, dvěma bratry, dvěma sestrami a otcem. „S rodinou se bojíme o naše životy, pro Tálibán jsme terčem číslo jedna. Obracím se proto na všechny Čechy i česká média, jinak nás s rodinou zabijí,“ uvedl v telefonátu ze skrytého místa někde v útrobách hlavního města.
„Celu dobu jsem žil v naději, že budeme v bezpečí, a já se ptám, proč to tak není. Proč? Hodně se tu střílí a protože jsem téměř devět let pracoval pro Českou republiku, cítíme se všichni v obrovském nebezpečí,“ divil se značně roztřepaným hlasem.
Kvůli velkému množství vojenských vozů, časté střelbě a strachu o svůj život se prý nemůže přiblížit ke kábulskému letišti. „Opravdu nevím, co dělat. Jsme ztraceni. Opravdu jsme žádali o pomoc. Českou vládu, ambasádu. Čestně!“ pravil.
Sám neví, kolik rodin v podobné situaci jako ta jeho už bylo evakuováno. Pomalá reakce ze strany české vlády je ale podle něj stejná i u jeho kamarádů. „Nemohu dostat sebe a svou rodinu na letiště. Musíme se skrývat. Když nás Tálibán najde, zabije nás. Vždyť já jsem pro českou armádu pracoval devět let. Proč se o nás nikdo nepostará? Opravdu nevím, co máme dělat,“ opakovala.
Problémem může být bezpečnostní screening
K podobným případům se během dne vyjádřil i ministr obrany Lubomír Metnar. „Se všemi, kterých se program naší pomoci týká, jsme v kontaktu. Kdo tvrdí, že nebyl kontaktován, tak zřejmě proto, že mu kontrakt dávno skončil a program se na něj nevztahuje, nebo neprošel bezpečnostním screeningem,“ napsal na Twitteru. Tento postup ale kritizují zejména opoziční politici i experti v čele s bývalý velitelem operační skupiny v Afghánistánu Lumírem Němcem.
Němec: Vláda nezaspala, na lidi se vykašlala
„Absolutně nevíme, podle jakého klíče vláda tlumočníky oslovuje. Dokonce došlo k situaci, že jeden z tlumočníků byl osloven z českého telefonního čísla a byl vyzván, aby sdělil informace o své rodině. Když za 10 minut zavolal zpět, bylo mu sděleno, že není zařazen do programu. Dovede si představit, co se tomu člověku odehrává v hlavě?“ popsal Němec příběh tlumočníka osloveného redakcí CNN Prima NEWS.
Vše jde prý na vrub české vlády, která situaci nezvládla. „Myslím, že celé to ukazuje chaos a jak k tomu vláda přistupuje. Vláda nezaspala, prostě se na ty lidi vykašlala. Program skončil v roce 2017 a mezitím bylo hodně času, aby něco udělala,“ ohradil se v Hlavních zprávách Němec.