Německá nezisková organizace Sea Eye (Mořské oko) soustředící se na záchranu migrantů ve Středozemním moři přidala do své flotily další loď. Učinila tak podle agentury DPA z důvodu, že počet lidí, kteří se pokoušejí dostat do Evropy na nebezpečných plavidlech, roste.
Loď Sea Eye 4 v současné době kotví v přístavu v severním Německu. Operovat má však začít co nejdříve, informovala nezisková organizace. „Potřebujeme zkrátka mnohem více záchranných lodí,“ uvedl mluvčí organizace Gorden Isler pro DPA.
Isler dodal, že nové plavidlo navyšuje celkový počet charitativních záchranných lodí operujících ve Středozemním moři na sedm. Řada z nich, včetně lodi Alan Kurdi, je pak podle mluvčího často blokována italskou pobřežní stráží, která je zadržuje kvůli údajným technickým nesrovnalostem.
In den vergangenen 3 Wochen ertranken mehr als 500 Menschen an Europas Grenzen. Was kann Europa tun? Zusammen mit dem Bündnis @United4Rescue geben wir eine Antwort: #WirSchickenNochEinSchiff
— Sea-Eye (@seaeyeorg) November 15, 2020
Die SEA-EYE 4 ist das zweite Bündnisschiff.
ℹ️ https://t.co/hYUTQTyBSv pic.twitter.com/cpDEZs5XjN
Rostoucí počty migrantů na trase z Libye do Itálie
Financování projektu pak převážně pochází od aliance United4Rescue sídlící v německém Hannoveru, uvedla organizace Sea Eye. Oznámení o přidání nové lodi do flotily přichází v době, kdy je počet migrantů pokoušejících se dostat do Evropy, zejména na trase z Libye do Itálie, opět na vzestupu.
Ve čtvrtek se podle Mezinárodní organizace OSN pro migraci kvůli potopení plavidla u severoafrických břehů utopilo nejméně 74 migrantů. O den dříve jiná nezisková organizace Open Arms zachránila přes 110 migrantů v nouzové situaci u libyjského pobřeží. Šest migrantů mělo zemřít.
Podle Mezinárodní organizace OSN pro migraci se letos ve vodách Středozemního moře utopilo 900 migrantů a jedenáct tisíc jich mělo být vráceno do Libye, kde jim údajně má hrozit nebezpečí.