reklama

Německá poslankyně tušila, že zemře v letadle. Řekla o tom spolucestujícímu

Květiny leží na zahaleném místě bývalé poslankyně CDU.
Zdroj: Getty Images

Náhlou smrt poslankyně německé vládní strany CDU Karin Strenzové během letu z kubánského Varadera do Frankfurtu nad Mohanem nadále zkoumají němečtí i irští vyšetřovatelé. Příčinu stále neodhalili. Svědectví účastníků zájezdu ovšem ukázalo, že Strenzová tušila, že zemře v letadle při zpáteční cestě.

reklama

Třiapadesátiletá Strenzová pobývala před 14 dny se svým o 20 let starším manželem Kurtem na dovolené na Kubě. Při zpátečním letu zkolabovala a i přes zásah lékaře, jednoho z pasažérů, zemřela ještě před nouzovým mezipřistáním v Irsku. Přesto ji tamní zdravotníci dopravili do nemocnice ve městě Limerick na západě Irska.

K tématu

Výsledky nařízené pitvy dosud nezveřejnila ani jedna z policejních složek, irská či německá, ani zástupci německého parlamentu.

Německý deník Bild nyní přinesl nová svědectví účastníků zájezdu, kteří s poslankyní pobývali ve stejném hotelu Meliá. Ti popsali, jak se chování a hlavně zdravotní stav političky rapidně měnily.

„Deset dnů jsme pobývali na stejném místě. První dny byla paní Strenzová velmi uvolněná, někdy až hlasitá a nepřehlédnutelná. S ostatními hosty seděla až do rána v baru. Ukazovala nám fotografie se svou kamarádkou Angelou Merkelovou a zdůrazňovala její politický význam pro naši zemi,“ popsal Bildu majitel společnosti z Durynska. Redakce jeho jméno zná, ale on si ho nepřál zveřejnit.

Dramatická změna po týdnu

Po týdnu se situace zcela změnila, Strenzová se od skupiny rekreantů odpojila a přestala vycházet z pokoje. „Její vitalita ze ztratila a před zpátečním letem byla ve velmi špatném stavu. Když jsem s ní byl u pasové kontroly, musela být na invalidním vozíku. Když jsem se jí zeptal, co se děje, odpověděla mi, že má tři dny potíže s krevním oběhem,“ citoval Bild dalšího z turistů.

Poslankyně CDU Karin Strenzová se svou šéfkou, kancléřkou a přítelkyní Angelou Merkelovou (vlevo).
Poslankyně CDU Karin Strenzová se svou šéfkou, kancléřkou a přítelkyní Angelou Merkelovou (vlevo).
Zdroj: AP

Podle jeho názoru se smrti poslankyně dalo vyhnout. „V takovém stavu ji nikdy neměli nechat nastoupit do letadla. Lékařská prohlídka před odletem by jí zřejmě zachránila život,“ doplnil svědek a uvedl, jakou šokující větou ho poslankyně CDU překvapila: „Když při zpátečním letu zemřu, má to tak být.“

Podle cestujících se Strenzová trápila v bolestech a krčila se na sedadle vedle svého manžela. Po jejím kolapsu ji přemístili do byznys třídy, kde ji položenou na podlaze letounu spolucestující lékař s pomocí letušky oživoval defibrilátorem.

Po nouzovém přistání na malém letišti Shannon na západě Irska záchranáři vynesli tělo poslankyně do sanitky. Posádka mohla až po dvou a půl hodinách pokračovat do cílové destinace ve Frankfurtu nad Mohanem.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Ivan Bartoš

Pokusíme se vyvolat předčasné volby, potvrdil Bartoš. Chce jednat i se Zemanem

Pokusíme se vyvolat předčasné volby, potvrdil Bartoš. Chce jednat i se Zemanem

Pirátský poslanecký klub bude po schválení volebního zákona Senátem usilovat o to, aby se konaly předčasné volby. Předseda strany Ivan Bartoš ve Sněmovně novinářům řekl, že kvůli tomu osloví k jednání ostatní strany včetně vládního ANO. O schůzku požádá i prezidenta Miloše Zemana. Rozpuštění Sněmovny považuje za lepší variantu než vyslovení nedůvěry kabinetu.

Domácí

ON-LINE: Jak se vyvíjí kauza Vrbětice? Babiš zahájí řeč ve Sněmovně

Živě ON-LINE: Jak se vyvíjí kauza Vrbětice? Babiš zahájí řeč ve Sněmovně

  • Aktualizováno

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu informovali, že za výbuchem dvou skladů ve Vrběticích v roce 2014 nejspíše stojí Rusové. Česko tak vyhostilo 18 ruských diplomatů, na oplátku muselo z české ambasády v Moskvě zpět domů 20 zaměstnanců. Hamáček považuje ruský krok za neočekávaně přísný. Police pátrá po Alexandru Miškinovi a Anatoliji Čepigovi, dvou ruských agentech a členech jednotky GRU, kteří jsou s největší pravděpodobností za výbuchy zodpovědní.

Fiala: Hamáček není žádný agent z románu, musí vysvětlit cestu do Moskvy
Majitel domu promluvil o střelbě na zloděje. Odsouzený vrah před ním stál se sekyrou
reklama
reklama
Babiš: Ruští agenti tu operaci zpackali. Nešlo o státní terorismus, ale útok na zboží

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Opozice vybírá budoucí ministry. Jakému resortu by mohli šéfovat Pekarová či Rakušan?
Další trest pro pražského imáma: Za pomoc k teroristickému útoku dostal 14,5 roku
Nápis „Velezrada“ se rozsvítil na Pražském hradě. Zeman je ruský agent, tvrdí autoři
Problémových romských rodin ubývá. Klíčem ke všemu je vzdělání, tvrdí Banga
Další články
reklama
reklama