Německá kancléřka Angela Merkelová není spokojená s opatřeními v boji proti šíření koronaviru, a proto by ráda upravila zákon o ochraně před infekcemi. Většinu opatření totiž dosud přijímají jednotlivé spolkové země vlastními výnosy na základě rozhodnutí svých vlád. Reakce na její iniciativu přišla okamžitě. „Angela Merkelová není zákonodárce,“ postavil se proti Wolfgang Kubicki, místopředseda parlamentní strany FDP.
Merkelová při svém vystoupení ve sledované politické talk show „Anne Will“ veřejnoprávní televize ARD, pojmenované po moderátorce Anně Willové, naznačila, že chce „přizpůsobit“ zákon o ochraně před infekcemi tak, aby donutila jednotlivé spolkové země jednat. „Nebudu 14 dnů nečinně přihlížet,“ řekla.
To však nebude tak jednoduché. „Angela Merkelová nemůže sama rozhodovat o novele zákona o ochraně před infekcemi, o ní by museli hlasovat poslanci Bundestagu (dolní komora německého parlamentu, volená přímo, pozn. red.),“ podpořil právní expert spoluvládnoucí SPD Johannes Fechner kolegu Kubického. Přiznává přitom, že by uvítal více kompetencí na spolkové úrovni, jasnější pokyny a silnější podporu opatření v době pandemie koronaviru v parlamentu.
Nepředpokládá však, že by se poslanci sešli ke zvláštnímu jednání ještě před Velikonocemi. „Unie (CDU/CSU, pozn. red.) byla vždy proti takovému rozšíření pravomocí, takže ho nyní ani nečekám,“ vysvětlil Fechner.
„Vláda Angely Merkelové může učinit návrh novely zákona, kterou projednají poslanci Bundestagu a následně ji předloží členům Spolkové rady (horní komora parlamentu, nevolí se přímo, zastupuje jednotlivé spolkové země, pozn. red.),“ popsal proces podobný české Sněmovně a Senátu Kubicki. Námitky rady sice sněm může přehlasovat, ale k tomu je potřeba tzv. kancléřské většiny, což znamená absolutní většinu, a to nejen právě přítomných poslanců v Bundestagu.
Kubicki též zdůraznil, že opatření přijímají jednotlivé spolkové země vlastními výnosy na základě rozhodnutí svých vlád. „Předsedové vlád tudíž nepotřebují kancléřku, aby prosadili svá rozhodnutí. Kancléřka v tomto nemá žádné pravomoci, může pouze moderovat debatu,“ vymezil se Kubicki proti Merkelové.
V Německu probíhá „boj“ mezi nařízeními na celostátní úrovni a těmi zemskými, které odpovídají českým krajům. Typickým příkladem je noční zákaz vycházení v Bavorsku, kterým se „proslavil“ tamní předseda vlády Markus Söder. Jak sám připustil, takové nařízení – či dokonce zákon – není na celostátní úrovni ani prosaditelný, ani vymahatelný.
„Pokud kancléřka převezme iniciativu i na celonárodní úrovni za účelem změny zákona a vydání jasných předpisů, bude mít moji podporu,“ řekl Söder. Také ministerský předseda Durynska Bodo Ramelow si dovede představit celostátní regulaci koronavirových opatření a vyzval vládu, aby jednala.