Německá Stálá očkovací komise (Stiko) kvůli nedostatku vědeckých dat nedoporučuje plošnou vakcinaci dětí a mládeže proti nemoci covid, podpořila ale očkování dětí se zdravotními problémy.
Stiko je součástí RKI jako nezávislý poradní orgán. Stanoviska komise nejsou závazná, vláda se jimi ale v řadě případů řídí. V Evropské unii je prozatím jako jediná vakcína pro děti od 12 let schválena látka společností Pfizer/BioNTech, o povolení usiluje i společnost Moderna. Ve svém bulletinu to uvádí Institut Roberta Kocha (RKI), který je německým úřadem pro potírání a prevenci chorob.
A zase to spadlo. Systém pro očkovací certifikáty nefunguje, opraví ho večer
Vydávání certifikátů o očkování, nákaze nebo testu opět nefunguje, stejně jako Informační systém infekčních nemocí (ISIN). V provozu bude opět nejspíše až večer, oznámila Chytrá karanténa na Twitteru. Dopoledne se technici snažili posílit servery, přesnější příčina výpadku není v tuto chvíli známá.
Nesouhlasný posudek Stiko se očekával, proto není v Německu překvapivý. Komise již předem avizovala, že nemá dostatek vědeckých podkladů k tomu, aby mohla všeobecné doporučení vydat. Rüdiger von Kries, který je členem Stiko, na konci května v rozhovoru s televizí rbb řekl, že nejsou jasná rizika, která dětem při imunizaci hrozí.
Postoj Stiko neznamená, že děti od 12 let se nyní v Německu nebudou moci očkovat. Rozhodnutí bude záviset na rodičích a na konzultaci s lékařem. S tímto postupem počítá i ministr zdravotnictví Jens Spahn. Očkování dětí proti covidu je v Německu stejně jako v případě dospělých dobrovolné.
Stiko se k vakcínám proti covidu nevyjádřila poprvé. Již dříve například nedoporučila používat látky od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson pro mladší 60 let kvůli případům mozkové žilní trombózy. Německá vláda tuto radu respektuje. Očkování od těchto firem je sice v Německu dostupné i pro mladší, ale jen na vlastní nebezpečí a po konzultaci s lékařem.