Německo nyní s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje považuje území České republiky za epidemicky rizikovou oblast. Ve středu večer to oznámil Institut Roberta Kocha, který tak učinil po rozhodnutí grémia německých ministerstev zdravotnictví, vnitra a zahraničí. Hranice mezi Českem a Německem nadále zůstávají otevřené, Německo zájem na obnově pohraničních kontrol podle českého velvyslance nemá.
Nutné je ale dodržovat zpřísněná karanténní opatření proti koronaviru, za jejichž porušení hrozí pokuty i několik tisíc eur (desítky tisíc korun). Výjimku mají nadále pendleři či řidiči kamionů.
„Dostal jsem z německého ministerstva zahraničí potvrzení, že není zájem zavádět hraniční kontroly, i když počty rizikových oblastí stoupají,“ řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.
„Rozhodnutí Německa ohledně cestování je nakonec mírnější a s některými výjimkami, o které jsme usilovali. Riziková nebude celá ČR, bezpečné nadále zůstávají Ústecký a MS kraj. Obavy nemusí mít pendleři a lidé vracející se domů (tranzit),“ napsal už předtím na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.
Rozhodnutí 🇩🇪 Německa ohledně cestování je nakonec mírnější a s některými výjimkami, o které jsme usilovali. Riziková nebude celá ČR, bezpečné nadále zůstávají Ústecký a MS kraj. Obavy nemusí mít pendleři a lidé vracející se domů (tranzit). Další detaily v Berlíně zjišťujeme...
— Tomáš Petříček (@TPetricek) September 23, 2020
Krátce po zveřejnění aktualizovaného seznamu rizikových oblastí vydalo německé ministerstvo zahraničí varování před cestami do epidemicky nepříznivých regionů v Česku, kterými jsou po Praze a Středočeském kraji nově s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského všechny zbývající kraje. „Kvůli vysokému počtu infikovaných varujeme před nenaléhavými a turistickými cestami do Česka s výjimkou Ústeckého a Moravskoslezského kraje,“ uvedlo.
K nezařazení celého Česka mezi rizikové oblasti velvyslanec sdělil, že si nemyslí, že by to byla známka možné stabilizace koronavirového vývoje v republice. „Obávám se, že tohle říct nemůžeme, protože čísla zatím rostou,“ řekl Kafka. „Ale možná to neroste plošně a možná ne tak, jak se německá strana ještě před pár dny či hodinami obávala, nicméně ten signál je stále varovný,“ uvedl.
Český velvyslanec: Musíme si udržet důvěru Němců
Zdůraznil, že Německo se drží rozlišování podle regionů. „Bude i nadále velmi důležité, abychom si udrželi tu míru důvěry, které z německé strany požíváme,“ uvedl velvyslanec s odkazem na německý přístup podle zásady důvěřuj, ale prověřuj. Kafka neočekává, že by nyní Německo zvýšilo četnost namátkových kontrol na hranicích s Českem.
Nizozemsko zařadilo ČR mezi rizikové země. Po příjezdu je nařízená karanténa
Nizozemsko v úterý zařadilo celou Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země. Lidé z Česka musí po příjezdu do Nizozemska nastoupit do karantény, a to i v případě, kdy mají negativní test na nemoc COVID-19. Vyplývá to z webu českého ministerstva zahraničí. Už před týdnem zařadilo Nizozemsko mezi rizikové oblasti samotnou Prahu.
„Ze všech našich komunikací s partnery v Berlíně, Sasku a Bavorsku vyplývá, že německá strana nám důvěřuje a vychází z toho, že čeští cestující budou stejně disciplinování a zodpovědní jako cestující například z Belgie či Francie,“ řekl.
Otevřená nadále zůstává záležitost výjimek pro pendlery. „Ze všech komunikací s německými partnery je jasné, že otázka pendlování je brána německou stranou velmi vážně,“ uvedl Kafka. Případné zpřísnění podle něj bude sledovat záměr co nejméně narušit život lidem, kteří dojíždějí přes hranice za prací.
Pro zařazení na německý seznam rizikových zemí je hlavní podmínkou překonání hranice 50 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Druhým kritériem je aktuální epidemická situace v dané zemi. Pokud například počet případů prudce roste, ale celková sedmidenní bilance ještě nedosáhla zmíněného limitu, může Německo i tak zemi vyhodnotit jako rizikovou.
Pro cesty z rizikových oblastí do Německa je požadován negativní test na koronavirus, nebo povinná karanténa s následným testem v Německu. Od října bude vyžadována karanténa plošně, ukončit ji bude možné až po pěti dnech negativním rozborem. Výjimky prozatím mají řidiči kamionů či pendleři, pokud nemají příznaky nemoci COVID-19.