Fotbalová bitva Německo–Česko, která se má odehrát ve středu 11. listopadu od 20:45 v Lipsku nedaleko českých hranic, se tentokrát schová do stínu pandemie koronaviru. Nedorazí očekávaných 43 tisíc diváků a kvůli nabitému programu v klubech nasadí německý kouč Joachim Löw „pouze“ B-tým.
O tom, jak Němci přistupují k zápasu s Čechy, který pro ně bude přípravou na dvě poslední utkání v letošním ročníku Ligy národů proti Ukrajině a Španělsku, však v pondělí mluvil šéf reprezentací a manažer národního celku Oliver Bierhoff. Ten, na kterého mají vzpomínky také čeští fotbalisté z mistrovství Evropy 1996, kdy jim dvěma góly ve finále na londýnském stadionu ve Wembley uzmul zlaté medaile.
Jak na vás zapůsobily informace, že česká reprezentace se jak v zářijovém, tak i říjnovém termínu potýkala s problémy v podobě nemoci COVID-19? Neuvažovali jste o zrušení vzájemného zápasu?
Ne, ne. Německý fotbalový svaz o ničem takovém neuvažoval. Přípravy běžely a běží podle plánu.
Ovšem opět v nejisté době, ve dnech, kdy se obě země potýkají s druhou vlnou pandemie koronaviru a hlásí rekordní nárůsty nově nakažených…
Samozřejmě že jsme obezřetní a sledujeme, jak rostou počty nově nakažených koronavirem, co se stane v bundeslize. Škoda že tady v Lipsku nemůžeme hrát před diváky, protože tu bývá výborná atmosféra.
Jak se koronavirus a zranění promítly do nominace?
Trenéři museli udělat několik změn kvůli zdravotnímu stavu. Navíc kvůli vytížení mnoha hráčů, kteří mají za sebou také zápasy v Lize mistrů nebo v Evropské lize, se rozhodli povolat široký kádr. Bylo by nezodpovědné, aby po tak náročném programu ještě absolvovali další tři utkání v rychlém sledu za sebou.
Z toho důvodu v pátek trenér Joachim Löw oznámil, že v utkání proti Česku nenasadí hráče Bayernu Mnichov, Realu Madrid či Chelsea Londýn?
Trenéři se bavili o hráčích, o jejich výkonech i vytížení, a protože je těžká doba, tak museli reagovat flexibilně.
Samozřejmě že jsme obezřetní a sledujeme, jak rostou počty nově nakažených koronavirem, co se stane v bundeslize. Škoda že tady v Lipsku nemůžeme hrát před diváky, protože tu bývá výborná atmosféra.
K tomu se v sobotním bundesligovém utkání Borussia Dortmund – Bayern Mnichov zranil klíčový hráč Bayernu i národního týmu Joshua Kimmich…
Právě proto se ještě v pondělí dělala další korekce v nominaci. S Kimmichem jsem po jeho operaci menisku mluvil a zněl pozitivně. Stýskal si, že tu s námi nemůže být, ale po informacích lékařů je optimistický, že by se již v lednu mohl vrátit k tréninku a možná i k zápasům.
V tomto týdnu jsou v plánu obě utkání v Lipsku. Nejprve ve středu proti Česku a pak v sobotu proti Ukrajině.
Ani ten první proti Česku nebude nedůležitý. V něm se chceme připravit na sobotní utkání proti Ukrajině v Lize národů, které chceme stejně jako ve středu proti Čechům vyhrát. Také proto, abychom do Španělska letěli bojovat o vítězství ve skupině.
Takže zápas s Českem bude vyloženě přípravný?
Je dobře, že proti Česku můžeme vyzkoušet úplné nováčky a také hráče, kteří toho za národní tým ještě tolik neodehráli.
Jaká panuje v době koronaviru atmosféra v mužstvu?
Je to jiné než obvykle, ale už jsme to při minulých srazech prožili. Prostě desetidenní pobyt v bublině, kdy dáváme na všechno pozor. Každý je sám na pokoji, v jídelně je každý sám u stolu. Není to ten pravý život, nepanuje ta fotbalová atmosféra jako při srazech před koronavirem. V kabině občas vidím i unavené obličeje, protože to hráče zmáhá.
Jak se vedení týmu i hráči vyrovnávají s kritikou, která se na ně v posledních měsících snášela?
Uvědomujeme si, že jsme si vystoupením na mistrovství světa v roce 2018 „prohráli“ sympatie fanoušků a veřejnosti (Německo skončilo poslední v základní skupině a jako obhájce titulu z Brazílie 2014 nepostoupilo do play-off, pozn. red.). Víme, že momentálně asi nejsme nejoblíbenější děťátko Německa. Jsem zodpovědný za to, jak se to bude posouvat. Víme, že jsme zklamali fanoušky. Ale jako v životě si důvěru musíme vybojovat zpět. I toto víme a posouváme se krok po kroku. To nejde lusknutím prstů. Čeká nás tvrdá práce. Mladí se do toho pustili s odvahou a nadšením – a ano také s chybami, ale…
… ale?
Chtěl bych říct, že je mi smutno z toho, jak se přistupuje právě k mladým hráčům. Oni dělají to nejlepší, co umějí. Vždyť rok a půl od světového šampionátu v roce 2018 jsme jedinkrát prohráli, a to s Nizozemskem. Máme za sebou skvělou kvalifikaci na Euro 2020 (kvůli koronaviru by se mistrovství mělo konat na přelomu června a července 2021, pozn. red.). Podívejte se, jak dlouho se některé týmy dostávaly ze špatného turnaje. Třeba rok nebo dva. Anebo třeba ani na další šampionát nepostoupily. Ale pozor, to chci říct velmi jasně, to nemá nic společného s nekritičností. Pokud jde o chyby a jsou pojmenované, tak je to v pořádku.
Takže vaším úkolem je teď především chránit mladé hráče?
Jde o celý německý fotbal, abychom se posunuli dopředu a nahoru. Vždyť i Karl-Heinz Rummenigge (prezident Bayernu Mnichov, nejúspěšnějšího německého klubu, pozn. red.) řekl, že německý národní tým je pořád nejdůležitějším fotbalovým týmem Německa. Kritizujte mě, trenéra Löwa, protože jsme za vše zodpovědní, ale ti mladí už si naši důvěru zasloužili a řeknu vám, že oni ji splatí. Přidám ještě jeden pohled. Pokud Serge Gnabry pojede příští rok na mistrovství Evropy, bude mít za reprezentaci odehraných kolem 20 zápasů. Když jel Miroslav Klose v roce 2014 na MS do Brazílie, měl jich 130. A to nejde pominout, ty zkušenosti se musejí projevit. Všichni vydělávají hodně peněz, ale přece jen jsou to lidé.