Národy musí v boji proti koronaviru postupovat v duchu spolupráce a ne sobectví. Zejména, pokud jde o vývoj účinné vakcíny, zdůraznil německý prezident Frank-Walter Steinmeier na začátku Světového zdravotnického summitu v Berlíně. Informoval o tom web Deutsche Welle.
Poselství německého prezidenta Steinmeiera proti „vakcinačnímu nacionalismu“ zaznělo na videozahájení třídenního Světového zdravotnického summitu v Berlíně.
„Nikdo není před COVID-19 v bezpečí. Nikdo není v bezpečí, dokud nejsme v bezpečí všichni. Dokonce i ti, kteří dobývají virus v rámci svých vlastních hranic, zůstávají vězni za těmito hranicemi, dokud nebude dobyt všude,“ uvedl německý prezident.
Oxfordská vakcína vyvolává imunitní reakci u všech. Testováno ale bylo málo seniorů
Avizovaná vakcína proti koronaviru vyvinutá britskou Oxfordskou univerzitou nemusí být tak bezchybná, jak tvrdili britští vědci. Výzkum prováděli pouze na malém vzorku starších lidí, což vyvolává otázky o její skutečné efektivitě, píše web The Daily Mail. Podle webu Reuters ale vyvolává podobnou imunitní reakci u mladších i starších lidí.
„Pokud nechceme žít po pandemii ve světě, kde je ještě více prosazován princip ‚každý proti každému a každý sám za sebe‘, pak potřebujeme nějaký osvícený důvod pro naše společnosti a vlády,“ prohlásil.
Země by měly spolupracovat na účinnějším řešení pandemie
Steinmeier rovněž zmínil, že rychlé šíření viru způsobilo obrovskou celosvětovou mobilizaci zdrojů a větší duch vynalézavosti. Nicméně trend národů vyhrazujících si velké množství vakcín pro svou vlastní populaci se ukázal jako neužitečný. Místo toho vyzval Steinmeier země, aby spolupracovaly na účinnějším řešení pandemie.
„COVID-19 nás všechny vyzývá. Virus nezná hranice. Je lhostejný k národnosti svých obětí. V budoucnu bude pokračovat v překonávání všech překážek, pokud jej nekonfrontujeme společně. Tváří v tvář viru jsme nepochybně globální komunitou. Ale klíčová otázka je: Jsme jako takoví schopni jednat?“ ptá se německý prezident.
Steinmeier upozornil zejména na USA – koronavirem nejvíce postiženou zemi s více než 225 tisíci úmrtími a více než 8,6 milionu pozitivních případů od začátku pandemie. Vyzval Washington, aby se připojil k iniciativě COVAX a pomohl tak s mezinárodním vývojem a distribucí vakcín proti koronaviru.
„Žádám příští americkou vládu, ať už bude od 20. ledna jakákoliv, aby se připojila k iniciativě COVAX,“ zmínil Steinemeier.