reklama

Oxfordská vakcína vyvolává imunitní reakci u všech. Testováno ale bylo málo seniorů

Avizovaná vakcína proti koronaviru vyvinutá britskou Oxfordskou univerzitou nemusí být tak bezchybná, jak tvrdili britští vědci. Výzkum prováděli pouze na malém vzorku starších lidí, což vyvolává otázky o její skutečné efektivitě, píše web The Daily Mail. Podle webu Reuters ale vyvolává podobnou imunitní reakci u mladších i starších lidí.

reklama

Výzkum prováděli vědci na deseti tisících lidech, z toho pouze tisíc z nich bylo starších 70 let. Polovina z nich navíc dostala placebo. Pouhá pětistovka testovaných tak podle odborníků nemusí být prokazatelná, jelikož virus je mnohem smrtelnější pro starší lidi, uvádí web The Daily Mail.

Profesor David Salisbury uvedl, že 500 je relativně malý počet a nemusí stačit k dosažení smysluplného výsledku. „Je zřejmé, že pokud jste právě očkovali tisíc lidí a někdo dostal placebo a hledáte výrazný rozdíl, tak toho z hlediska údajů asi nezískáte mnoho,“ řekl.

Dodal však, že výsledky ukázaly, že u starších lidí, kterým byla podána vakcína, se vyvinula dobrá imunitní odpověď, takže lze jen doufat, že u nich bude dobře fungovat. U lidí starších 80 let je podle něj tisíckrát větší pravděpodobnost, že na koronavirus zemřou, než je tomu u dvacetiletých.

Podobnou imunitní reakci mezi mladšími a staršími lidmi potvrdil i mluvčí britské farmaceutické společnosti AstraZeneca, která spolupracuje s vědci z Oxfordu. „Je povzbudivé vidět, že schopnost navodit tvorbu protilátek byla mezi staršími i mladšími dospělými podobná. Krátkodobé vedlejší účinky jsou navíc slabší mezi staršími lidmi, u nichž bývá průběh nemoci COVID-19 závažnější,“ uvedl.

Dodal, že tyto výsledky dokazují bezpečnost vakcíny a její schopnost vyvolat tvorbu protilátek.

Na věku záleží

Začátkem tohoto měsíce dala Kate Binghamová, vedoucí britské pracovní skupiny pro vakcíny, jasný signál, že očkování proti koronaviru má být zaměřeno na starší lidi. Vakcíny jsou v této skupině často méně účinné, protože jejich imunitní systém má tendenci reagovat méně silně.

Například vakcína proti chřipce podaná v letech 2016 a 2017 byla podle údajů Public Health England ve věkové skupině nad 65 let zcela neúčinná, přestože u mladých lidí fungovala dobře.

Oxford zahájil paralelní pokusy v Brazílii, Jižní Africe a USA, ale pouze americká sekce zkoumá lidi ve věku nad 65 let. AstraZeneca, která se zabývá vyšetřováním v USA, odmítla říci, kolik lidí tam bylo dosud přijato.

Tagy:
Velká Británie vědci věk senior imunita vakcína Oxfordská univerzita koronavirus protilátky Kate Bingham David Salisbury AstraZeneca farmaceutická společnost

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Proč si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla? Zemřela dabérka Gábi ze seriálu Smolíkovi

Herečka Libuše Billová, která strávila většinu své kariéry v Městském divadle Brno, ve středu zemřela, bylo jí 87 let. Spolupracovala také s televizí a rozhlasem, získala Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. O jejím úmrtí informovala v pátek mluvčí divadla Kateřina Vižďová. Nejslavnější dabingovou rolí Billové je Gábi z kresleného maďarského seriálu Smolíkovi.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Ubránili bychom se Hitlerovi? Prohráli bychom za pár týdnů, ale čestně, říká historik

Otázka, kterou si pravidelně pokládají historici i česká veřejnost – ubránilo by se Československo silám nacistického Německa? Podle vojenského historika Eduarda Stehlíka by Adolf Hitler určitě vyhrál, tuzemští vojáci by se ale dokázali bránit několik týdnů. Pro CNN Prima NEWS ale dodal, že jde o irelevantní otázku, jelikož by se Československo v případě agrese zvenku pochopitelně bránilo. Takovou možnost ale nakonec ani nedostalo – nikdo nezaútočil.

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Aktualizováno

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama