reklama

Oxfordská vakcína vyvolává imunitní reakci u všech. Testováno ale bylo málo seniorů

Avizovaná vakcína proti koronaviru vyvinutá britskou Oxfordskou univerzitou nemusí být tak bezchybná, jak tvrdili britští vědci. Výzkum prováděli pouze na malém vzorku starších lidí, což vyvolává otázky o její skutečné efektivitě, píše web The Daily Mail. Podle webu Reuters ale vyvolává podobnou imunitní reakci u mladších i starších lidí.

reklama

Výzkum prováděli vědci na deseti tisících lidech, z toho pouze tisíc z nich bylo starších 70 let. Polovina z nich navíc dostala placebo. Pouhá pětistovka testovaných tak podle odborníků nemusí být prokazatelná, jelikož virus je mnohem smrtelnější pro starší lidi, uvádí web The Daily Mail.

Profesor David Salisbury uvedl, že 500 je relativně malý počet a nemusí stačit k dosažení smysluplného výsledku. „Je zřejmé, že pokud jste právě očkovali tisíc lidí a někdo dostal placebo a hledáte výrazný rozdíl, tak toho z hlediska údajů asi nezískáte mnoho,“ řekl.

Dodal však, že výsledky ukázaly, že u starších lidí, kterým byla podána vakcína, se vyvinula dobrá imunitní odpověď, takže lze jen doufat, že u nich bude dobře fungovat. U lidí starších 80 let je podle něj tisíckrát větší pravděpodobnost, že na koronavirus zemřou, než je tomu u dvacetiletých.

Podobnou imunitní reakci mezi mladšími a staršími lidmi potvrdil i mluvčí britské farmaceutické společnosti AstraZeneca, která spolupracuje s vědci z Oxfordu. „Je povzbudivé vidět, že schopnost navodit tvorbu protilátek byla mezi staršími i mladšími dospělými podobná. Krátkodobé vedlejší účinky jsou navíc slabší mezi staršími lidmi, u nichž bývá průběh nemoci COVID-19 závažnější,“ uvedl.

Dodal, že tyto výsledky dokazují bezpečnost vakcíny a její schopnost vyvolat tvorbu protilátek.

Na věku záleží

Začátkem tohoto měsíce dala Kate Binghamová, vedoucí britské pracovní skupiny pro vakcíny, jasný signál, že očkování proti koronaviru má být zaměřeno na starší lidi. Vakcíny jsou v této skupině často méně účinné, protože jejich imunitní systém má tendenci reagovat méně silně.

Například vakcína proti chřipce podaná v letech 2016 a 2017 byla podle údajů Public Health England ve věkové skupině nad 65 let zcela neúčinná, přestože u mladých lidí fungovala dobře.

Oxford zahájil paralelní pokusy v Brazílii, Jižní Africe a USA, ale pouze americká sekce zkoumá lidi ve věku nad 65 let. AstraZeneca, která se zabývá vyšetřováním v USA, odmítla říci, kolik lidí tam bylo dosud přijato.

Tagy:
Velká Británie vědci věk senior imunita vakcína Oxfordská univerzita koronavirus protilátky Kate Bingham David Salisbury AstraZeneca farmaceutická společnost

Hlavní zprávy

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie
Finance

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Zemědělci na protest zapálili kupu slámy. Nelíbí se jim vládní změny v dotacích

Zemědělci ve čtvrtek nedaleko Jesenice u Prahy protestovali proti změnám v nastavení dotací. Akce se zúčastnilo pět desítek lidí, velkou část tvořili novináři. Protestující na místě zapálili kupu slámy, kolem také projelo přes 30 troubících traktorů. K podobným akcím došlo i na dalších místech v ČR. Zástupci zemědělských organizací tím chtějí vyzvat vládu k jednání. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) kritikům vzkázal, že u něj mají dveře otevřené.

Nová vakcína na omikron nebude. Výrobci totiž nejsou blbí, tvrdí Flegr

Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

Nebyl to bordel, ale striptýz. Hokejista Salák s ženou popřeli krizi po divokém večírku

Ve středu to podle některých médií vypadalo, že si hokejista Alexander Salák zadělal na velké rodinné problémy. Jeho manželka Míša ho totiž podle informací deníku Blesk nachytala ve vykřičeném domě, kam bývalý reprezentační gólman vyrazil spolu s dalšími kolegy z týmu Sparty na vánoční večírek. Nyní se ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Manželé Salákovi popsali, jak se všechno odehrálo z jejich pohledu.

reklama

Domácí zpravodajství

Konec nadějí pro Michalákovou: Své dva syny vídat nesmí, potvrdil soud ve Štrasburku

Aktualizováno

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Podle soudu ve Štrasburku Norsko v případu odebrání dětí manželům Michalákovým neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

Ano, jedeme dál. Andrej Babiš představil členy stínové vlády, je v ní pět exministrů

Předseda hnutí ANO a bývalý český premiér Andrej Babiš představil stínovou vládu, kterou sám povede. Vedle Babiše v ní pomyslně zasedne také pět členů jeho někdejšího kabinetu. Místo se našlo i pro bývalou středočeskou hejtmanku nebo expředsedu Poslanecké sněmovny. Patnáctičlennou stínovou vládu Andrej Babiš představil na čtvrteční tiskové konferenci.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

reklama