Ruští poslanci Státní dumy schválili zákon, podle kterého musí všechny děti navštěvující místní veřejné školy projít testem ruského jazyka. Informují o tom tamní média. Pozorovatelé se domnívají, že se tím ruský prezident Vladimir Putin a jeho lidé pokouší ještě více umocnit vliv své země na úkor jiných. Zákon má cílit na rodiny migrantů z bývalých postsovětských republik. Proti kroku se vymezila například organizace Amnesty International. Slovy šéfky její ruské pobočky je takový zákon nejen v rozporu s mezinárodním právem, ale prý i ruskou ústavou.
Zákonodárci o zákonu rozhodli ve středu během schůze Státní dumy, dolní komory tamního parlamentu. Podle čerstvě schváleného zákona by děti migrantů, které nezvládnou zkoušku z ruského jazyka, nemohly chodit na tamní školy. Proti návrhu byl jediný poslanec.
ČTĚTE TAKÉ: Trump žene NATO do zvyšování příspěvků na obranu. Co by to znamenalo pro Česko?
„Než děti nastoupí do školy, bude zde povinná kontrola jejich legálního statusu v Rusku a zkouška z ruského jazyka,“ citoval web The Moscow Times předsedu Státní dumy Vjačeslava Volodina.
Nová pravidla mají začít platit od 1. dubna příštího roku. Musí sice napřed projít ruským senátem a je třeba je stvrdit podpisem prezidenta Vladimira Putina, ale vzhledem k moci, jakou má vládce Kremlu ve své zemi, je to prakticky jen formalita.
Volodin mimo jiné tvrdí, že téměř polovina, konkrétně 41 procent, dětí migrantů přicházejících do školy mívá s ruštinou problémy. Novela podle něj míří na „zlepšení migrační politiky“ Ruska. Šéf Státní dumy rovněž připomněl, že k tomuto tématu měli poslanci za tento rok schválit 14 zákonů.
Reálně tak hrozí, že se děti migrantů žijících v Rusku nedostanou k žádnému vzdělání. The Moscow Times uvádí, že tahy Kremlu proti migrantům přichází po letošním teroristickém útoku v koncertní hale u Moskvy, ke kterému se přihlásil Islámský stát a teroristé měli pocházet z Tádžikistánu – středoasijského státu, který býval součástí Sovětského svazu.
Lidé ze Střední Asie a bývalých sovětských republik jsou nejčastějšími lidmi bez ruského občanství, kteří ve federaci žijí. A jejich děti nová pravidla pocítí nejsilněji.
Amnesty International: Zákon porušuje i ruskou ústavu
Proti ruskému zákonu se již vyslovila organizace Amnesty International. „Tento zákon nejenže bezostyšně porušuje mezinárodní právo, které se Rusko zavázalo dodržovat, ale také vlastní ústavu země zakazující diskriminaci a zaručující právo na bezplatné školní vzdělání. Je to nechutná ukázka xenofobie povýšená na úroveň státní politiky,“ komentovala šéfka ruské pobočky organizace Natalja Zvjaginová.
Ta nyní apeluje na senátory, aby se proti zákonu, který označuje za „dehumanizační legislativu“, postavili. „Jeho uplatnění by vyloučilo stovky tisíc dětí, připravilo je o šanci získat základní vzdělání, znevážilo jejich důstojnost a značně ovlivnilo jejich šance v životě. Každé dítě nehledě na národnost či status má právo na vzdělání a zaslouží si příležitost se učit a prospívat,“ dodala Zvjaginová.
PODÍVEJTE SE: Pád Pokrovsku? Rusové jsou 1,5 km od města, průzkumné jednotky do něj vstoupily, tvrdí bloger