Bývalý prezident České republiky Václav Klaus pokračuje ve zdrcující kritice vládních protiepidemických opatření. Podle něho nejsme ve válce, a tak není nutné přijímat další opatření, která mají nejen zdravotnické náklady. „Jsou především společenské, hospodářské, ve vzdělání našich dětí,“ uvedl Klaus v novém prohlášení svého institutu. Vláda by podle něho neměla lidi zastrašovat. Bývalý poslanec ODS a lékař Boris Šťastný však Klausův přístup razantně odmítl a označil výzvu Institutu Václava Klause za nebezpečnou.
Vývoj koronavirové epidemie nesmí být podle Václava Klause a jeho spolupracovníků podceňován. „Ani my ho nepodceňujeme. Čísla, kterými nás vláda zásobuje, vidíme, ale vidíme je trochu jinak než Hamáček, Prymula a podobní,“ stojí v prohlášení Institutu Václava Klause (IVK). Klaus je ale přesvědčen, že interpretace těchto čísel nesmí být ponechána lékařům, nýbrž musí promluvit také statistici.
„Jsme – spolu s řadou předních českých imunologů – přesvědčeni, že covid ohrožuje jen ty, kteří už jsou vážně nemocní. Navíc opakovaně připomínáme, že lidé s pozitivním testem jsou jen nakažení, nikoli nemocní,“ píší dále Klaus a spol. Podle nich aktuální vývoj nemocnosti neopravňuje k výhrůžkám a výrokům o mrazácích plných mrtvol v ulicích nebo o optimálním způsobu pohřbívání. „Používaná rétorika je útočnou zbraní, která má vystrašit občany nepřijatelnými, protože nepřiměřenými vládními opatřeními,“ uvádí lidé z IVK.
Strach je horší než COVID-19
Strach milionů občanů České republiky o své živobytí je podle Klause a spol. daleko reálnější věcí než strach z nemoci.
„Setkáváme se s tím dnes a denně. Náklady covidové epidemie nejsou jen zdravotnické. Jsou především společenské, hospodářské, ve vzdělání našich dětí, atd. Odmítáme uzavření škol a poškození mladé generace v situaci, kdy není jasně prokázané její ohrožení touto nemocí. Přicházíme o naši svobodu, přicházíme o naše soukromí, přicházíme o elementární, pro lidský život nezbytné mezilidské kontakty, přicházíme o naše peníze,“ píše dále Institut Václava Klause.
Reakce na vyjádření českého exprezidenta na sebe ale nenechala dlouho čekat. Do Klause a jeho spolupracovníků se pustil bývalý poslanec ODS Boris Šťastný. Podle něho jde o nejnebezpečnější výzvu, jakou kdy Václav Klaus učinil. „Autor výzvy evidentně nechápe, že základním důvodem zaváděných opatření není omezování lidské svobody nebo ničení ekonomiky. Jen blázen by toto chtěl. Nechápe, že aktuální kroky ministra zdravotnictví a vlády jsou vedeny snahou o rychlé snížení počtu nemocných koronavirem,“ píše ve svém komentáři Šťastný, který je zároveň lékař.
V institutu neví…
Bývalý politik Klausovi vysvětluje, že pokud počet nakažených přesáhne určitou hranici, český zdravotnický systém se nedokáže postarat o hospitalizované s nemocí COVID-19, ale ani o pacienty s jinými chorobami.
„Lidé by pak zbytečně umírali, nebo by docházelo k nevratnému poškození jejich zdraví. Člověk by řekl, že institut plný renomovaných ekonomů se dokáže z veřejně známých dat takového závěru snadno dopočítat. Zjevně nedokáže,“ rýpl si Boris Šťastný.
Bývalému předsedovi pražské ODS se ani nechce věřit, že v institutu neví, že školy jsou zavřené ne proto, že nový koronavirus je pro děti nebezpečný, ale proto, že snadné šíření viru mezi žáky a studenty vede k následnému přenosu právě na jejich rodiče, prarodiče a dále do společnosti.
„Řekl bych, že tuto triviální věc chápou snad i samotní žáci, aktuálně na domácí výuce,“ dodal Šťastný.
Pikantní na celém sporu dvou bývalých čelných politiků České republiky je skutečnost, že Boris Šťastný působil jako Klausův poradce v době, kdy zastával úřad prezidenta. Šťastný se rovněž na Klausovu stranu postavil v roce 1997 po takzvaném sarajevském atentátu.