Ministerstvo práce se chce zaměřit na to, jak lidé využívají nemocenskou. Podle šéfa resortu Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je totiž nemocenská jednou z nejčastěji zneužívaných sociálních dávek. Vicepremiér a šéf lidovců proto chce v následujících týdnech připravit lepší kontrolní systém tak, aby sociální dávky dostali potřební, nikoliv „podvodníci“.
Že lidé sociální dávky zneužívají, potvrzuje i jeden ze zaměstnanců úřadu práce, který o dávkách rozhoduje. „Čím dál víc to narůstá,“ řekl úředník. Konkrétně pak popsal, jak lidé zneužívají třeba nemocenskou. „Pobírají dávky, ale chodí načerno někam vydělávat, protože mají šest hodin vycházky,“ sdělil pracovník úřadu práce.
„Například když člověk pracuje na dohodu, která nepodléhá odvodům, a dostane výplatu na ruku, tak to je jeden z momentů, kdy nevidíme do příjmu dané domácnosti,“ sdělil Jurečka. I šéf lékařské komory Milan Kubek potvrzuje, že mezi lidmi jsou „simulanti“ a podvodníci. „Jsou pacienti, kteří účelově simulují, předstírají závažnější obtíže, než jaké mají. Například u bolesti zad se opravdu obtížně objektivizuje skutečný nález,“ popsal Kubek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Schillerová: KDU-ČSL už neexistuje, je to ODS. Vláda bere „výchovné“ nejzranitelnějším
Podle zaměstnance úřadu práce se nemocenská nedá dobře kontrolovat. „Do břicha nevidíte. Klient může být třeba chronicky nemocný šest let a bude pobírat dávky,“ uvedl zaměstnanec.
Lékaři vědí i o případech, kdy tomu napomáhali i sami doktoři. „Například lékař alkoholik byl mezi pacienty velmi oblíben, protože bylo známo, že za flašku napíše cokoliv. S ním jsme se ale poměrně rychle rozloučili,“ řekl Kubek.
Jurečka by podle svých slov chtěl zavést daleko férovější systém. „Úřad práce nevidí do všeho,“ uvedl Marian Jurečka. V prvních čtrnácti dnech nemoci může lidi na nemocenské zkontrolovat zaměstnavatel a v dalších dnech potom pracovník Okresní správy sociálního zabezpečení. Ten v případě porušení léčebného režimu může dávku odebrat.