Jsou důchodci v současnosti státem privilegovanou skupinou? O tom se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS pohádali předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl a ekonom Štěpán Křeček s odborářem Vítem Samkem. Vášně ve veřejném prostoru zvedá debata o vládním návrhu na snížení červnové valorizace penzí.
„Vládní kroky budou směřovat na důchodce a nepochybně i na zaměstnance. Naprostou většinu prostředků veřejných financí plní zaměstnanci a důchodci tím, že platí DPH. Tyto dvě skupiny obstarávají naprostou většinu daňových příjmů,“ řekl Vít Samek, který je stejně jako zbytek odborů i opozice proti snížení červnové mimořádné valorizace penzí.
Do místopředsedy ČMKOS se ve studiu ostře pustil Mojmír Hampl: „Odbory přestaly být zástupci zaměstnanců. Začali jste být zástupci těch, kteří jsou neaktivní a kteří jsou dokonale chráněni proti růstu inflace. To vůbec nechápu, protože ti, kteří to celé platí, jsou zaměstnanci. Ti zažívají nejrychlejší pokles reálné mzdy v dějinách této země. Oni zajistí, že se udrží stávající excesivní valorizace a na jejich důchody už pak nebude. Vůbec nechápu, že s tím přijdeš do televize. Jako člověk, který zastupuje zaměstnance.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sociolog o důchodech: Nejlépe se peníze berou těm, kteří se nemohou bránit
Že je novela s nižší mimořádnou valorizací penzí potřeba, o tom je přesvědčen i poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. „Důchodci skutečně nejsou vyvolená skupina, které by se netýkala ekonomická realita naší země. Jestliže se všem ostatním skupinám snížila životní úroveň, nemůžeme si hrát na to, že jediným důchodcům se nijak životní úroveň nebude měnit, nebo dokonce ještě poroste. Musíme vnímat ekonomickou realitu. Změna té valorizace chce, aby se jednotlivé rozdíly mezi generacemi trošičku srovnaly a abychom mohli garantovat důstojné penze příštím generacím,“ sdělil.
Podle novely má být omezení mimořádné valorizace jednorázové. Podle podkladů k normě by výdaje dle dosavadního nastavení letos činily 34,4 miliardy korun, po úpravě mají být 15,4 miliardy. Částka je na dluh. Na omezení červnového růstu penzí se vláda dohodla minulou středu. Opozice i odbory zásadně nesouhlasí, navíc upozorňují, že by norma mohla narušovat ústavnost, a to kvůli případné retroaktivitě.