Britská národní zdravotní služba (NHS) zveřejnila alarmující statistiku, ze které vyplývá, že se v tamních nemocnicích nakazilo koronavirem přes 32 tisíc lidí. Údaj tak odhalil slabinu v opatřeních, kdy se zapomnělo na ochranu pacientů ve zdravotnických střediscích léčících se s jinou nemocí, kteří přitom onemocní covidem.
NHS shromažďovala data o nakažených už od března minulého roku, kdy pandemie v Británii propukla naplno. Z údajů vyšlo najevo, že se v nemocnicích v zemi nakazilo nejméně 32,3 tisíce lidí. Ještě více znepokojující je fakt, že z nich zemřelo 8,7 tisíce pacientů. To znamená, že zhruba tři pacienti z deseti, kteří se koronavirem nakazili v nemocnici, na následky covidu zemřeli.
Podle bývalého britského ministra zdravotnictví Jeremyho Hunta znamenají odkrytá data naprostou katastrofu. „Jde o jeden z řady tichých skandálů této pandemie, který způsobil úmrtí tisíců lidí, kterým se přitom dalo zabránit,“ řekl pro list The Guardian.
Hezké počasí vyhnalo Brity na pláže. V zemi ale začíná řádit indická mutace
Britové vzali útokem pláže a volnočasové atrakce. Může za to nejen prodloužený víkend, ale i teploty kolem 25 stupňů a rozvolňování. Nicméně v zemi v posledních několika dnech opět stoupá počet nakažených. Podle odborníků za to může indická mutace. I přes masivní očkování je země prý na pokraji třetí vlny nákazy. Optimismus ale dodává fakt, že Britové v pondělí poprvé od července nezaznamenali žádné úmrtí související s nákazou koronavirem.
Podíl zemřelých, kteří se nakazili v nemocnici, je tak vysoký, jelikož se pacienti na místě zpravidla léčili s nějakou odlišnou vážnou chorobou, a proto byl jejich imunitní systém oslabený. Proti covidu se tak jejich tělo už nezvládalo bránit. Komplexní data z Británie tak naznačují, že mnoho lidí se mohlo koronavirem nakazit i v nemocnicích v jiných státech.
Málo lůžek i personálu
Vůbec nejvíce pacientů se v Británii nakazilo koronavirem ve fakultní nemocnici v Birminghamu, kde NHS evidovala 1 463 nakažených. Přes 400 lidí později s covidem zemřelo. Podle britského listu lidé umírali zpravidla do 28 dní od infekce.
Obecně vidí zdravotníci potíž v tom, že během pandemie trpěly nemocnice nedostatkem jednolůžkových pokojů, personálu i ochranného oblečení. Za úsvitu koronavirové krize se navíc ve zdravotnických střediscích málo testovalo na přítomnost viru.
„Na práci britské zdravotní služby jsme byli pyšní během celého roku, tato nová data jsou ale devastující a vyzývají k odpovědi na otázku, zda panovala v nemocnicích dostatečná infekční opatření,“ uvedl britský exministr zdravotnictví.
Reálná data mohou být navíc ještě horší, jelikož několik nemocnic odmítlo poskytnout britským novinářům data o úmrtích svých pacientů. Podle mluvčího NHS ale není na místě vinit z vysokého počtu nakažených nemocnice. Domnívá se, že data ze zdravotnických středisek jen odrážejí celkovou kritickou situaci, kterou si Británie procházela.