
Nemocnice Na Bulovce přijala pacienta s podezřením na ebolu nebo vir Marburg
Do pražské Fakultní nemocnice Bulovka dorazil infekční pacient s podezřením na krvácivou horečku Marburg nebo nákazu virem ebola, informovala agentura AKTU.cz. Jedná se o cizince, který byl do Prahy převezen z táborské nemocnice. Tisková mluvčí Bulovky informace o pacientovi potvrdila, detaily k jeho diagnóze však prozatím nesdělila.
Podle agentury AKTU je pacientem Američan ve věku 40 let, který byl na pobytu v africkém Kongu. Do pražské nemocnice Bulovka byl převezen z nemocnice v jihočeském Táboře. „Mohu potvrdit, že pacient už opustil naši nemocnici,“ vyjádřil se pro web Novinky její ředitel Ivo Houška.
ČTĚTE TAKÉ: Neviděli jste je? Dvě malé sestřičky ze Slovenska zmizely, policie prosí o pomoc
Jihočeská záchranná služba kvůli převozu aktivovala „biohazard tým“ určený pro podobné případy. Jihočeští hasiči transportovali pacienta z nemocničního pokoje do sanitky. „Jednotka následně dezinfikovala jak převáženého pacienta, umístěného v ochranném vaku, tak všechny, kteří s ním přišli do styku nebo se na transportu podíleli,“ stojí v jejich příspěvku na sociální síti X.
U pacienta existuje podle informací AKTU.cz podezření na nákazu ebolou či na horečku Marburg. V obou případech jde o krvácivé (hemoragické) horečky, které jsou vysoce nakažlivé a smrtelné.
VIDEO: Záběry z převozu pacienta s podezřením na krvácivou horečku
„Mohu potvrdit, že jsme pacienta přijali,“ uvedla pro CNN Prima NEWS tisková mluvčí Fakultní nemocnice Bulovka Eva Stolejda Libigerová. Na místo měl dorazit kolem 22. hodiny večer. „V tuto chvíli nemáme informace, o jakou nemoc se v jeho případě jedná. Vzorky budeme posílat do Německa, během sobotního dopoledne bychom mohli znát výsledky,“ dodala mluvčí.
Úmrtnost až 88 procent
Vysoce nebezpečný virus Marburg má úmrtnost až 88 procent. Způsobuje vysokou horečku, často doprovázenou krvácením, které postihuje několik orgánů. Na rozdíl od eboly, u které se úmrtnost v závislosti na kmeni viru pohybuje mezi padesáti až devadesáti procenty, však proti Marburgu neexistuje antivirová léčba ani vakcína, informovalo zpravodajství CNN.
Podpůrná péče, jako jsou ústní nebo nitrožilní rehydratace a léčba specifických příznaků, však při nákaze virem Marburg zvyšuje šance na přežití.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Za odříznutí čumáku psovi hrozí ženám vězení. Psycholog v činu vidí počátek sadismu