Jak to vypadá v českých nemocnicích? (zdroj: CNN Prima NEWS)
V Česku přibývá nemocnic, které již nejsou schopny pojmout velké množství covidových pacientů. Nejen že trpí nedostatkem zdravotníků, ale chybí i volná lůžka na jednotkách intenzivní péče. Některé kraje tak již přistoupily k povolání ambulantních specialistů.
Například ve Středočeském kraji již několik nemocnic vyhlásilo stav hromadného postižení osob. To znamená, že tyto nemocnice již nejsou schopny poskytovat péči v běžném standardu. Jedná se o nemocnice v Mladé Boleslavi, Mělníku, Kutné Hoře, Kolíně, Benešově či Příbrami.
„Ta situace je daleko horší než v podzimním období. Je velice náročná po fyzické a hlavně po psychické stránce,“ sdělila CNN Prima NEWS zdravotní sestra z mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice Petra Kloučková. Ta dodala, že konkrétně v jejich nemocnici není ani tak problém s lůžky, protože jejich počet se ještě navyšuje. „Největší problém je personální. Kapacita lůžek se navyšuje, personálu je tu obecně nedostatek na tolik lůžek,“ vysvětlila Kloučková.
O vyčerpání kapacity informovala hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (za STAN). Všechny středočeské nemocnice přijímají další opatření k navýšení lůžek pro C+ (covidově pozitivní – pozn. red.) pacienty,“ napsala mimo jiné hejtmanka na Twitteru.
Všechny stř. nemocnice přijímají další opatření k navýšení lůžek pro C+ pacienty. Pacienti LDN z MB převezeni do Mnichova Hradiště, aby se uvolnila lůžka. Nemocnice Nymburk rovněž uvolňuje místa na LDN pro C+. V Příbrami se přesouvají a spojují další odd. ze stejného důvodu.
— Petra Pecková (@PPeckova) March 4, 2021
Středočeský kraj tak již začal oslovovat ambulantní lékaře, aby šli vypomoci právě do přetížených nemocnic.
Situace se zhoršuje také v dalších krajích. Stav hromadného postižení osob již vyhlásil Pardubický či Karlovarský kraj.