Nemocnice hledají dárce krevní plazmy, kteří již prodělali koronavirus. V těle se totiž vyléčeným vytváří specifické protilátky, které tam zůstanou delší dobu i po uzdravení. Lidé tak mohou pomoci dalším, jejichž organismus se s koronavirem právě potýká. Zatímco někteří již výzvu přijali, jiní ji kategoricky odmítají.
V průběhu infekce se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti viru, který je původcem nemoci SARS-CoV-2. Podání plazmy odebrané osobě, která onemocnění prodělala (tzv. rekonvalescentní plazmy), je jednou z možností, jak nemocné s infekcí koronaviru léčit. Ministerstvo zdravotnictví tak vyzývá občany, aby plazmu darovali.
Jaké podmínky musí dárce splnit:
- osoba prodělala onemocnění COVID-19, kvůli vytvoření protilátek v jeho krvi (nejlépe muž, či žena, která dosud nerodila)
- plazmu či krev může darovat nejdříve za 14 dní po uzdravení
- dárce musí být v dobrém zdravotním stavu
- dárce krve nemusí být občan ČR, ale měl by zde mít alespoň dlouhodobý pobyt
- měl by mít v ČR platné zdravotní pojištění
Hledáme dárce krevní plazmy, kteří prodělali onemocnění covid-19. V průběhu nemoci se vytvoří specifické protilátky...
Posted by Ministerstvo zdravotnictví České republiky on Sunday, October 25, 2020
Na sociálních sítích prosbu ministerstva sdílelo téměř dva tisíce uživatelů. „Můj (pěstounský) syn také chodí dávat plazmu celé roky. Je to ušlechtilý čin stejně jako dárcovství krve, před dárci smekám!“ napsala pod facebookový příspěvek výzvy Danuše Ch. Někteří výzvu přijali. „Nebojte, hned po narozeninách půjdu,“ slibuje Jiří N.
Ať si ministerstvo trhne nohou
Jiní ale výzvu nemocnic z principu odmítají. „Dokud tu bude tato vláda, tak si Ministerstvo zdravotnictví může trhnout nohou. Poděkujte především Babišovi, Prymulovi, Hamáčkovi a dalším!!!!!“ napsal pod příspěvek uživatel Láďa F. „Je to možné i od pendlerů? Nebo se na ně vztahuje zase nějaké opatření?“ doplnila s nadsázkou Tereza H.
Podle webových stránek ministerstva jednotlivé odběry provádějí vybraná zařízení transfuzní služby. Jako dárci jsou přednostně vhodní muži, kteří v minulosti nedostali transfuzi, a ženy, které nebyly těhotné a také v minulosti nedostaly transfuzi. U nich je případně třeba doplňkové laboratorní vyšetření. Průběh onemocnění COVID-19 by u potenciálních dárců měl být optimálně s příznaky běžné respirační infekce, neboli zvýšená teplota, kašel apod.
Některá zařízení transfuzní služby před odběrem plazmy odebírají zájemcům vzorek krve na vyšetření hladiny protilátek, tento vzorek lze odebrat bezprostředně po vyléčení. Bližší informace poskytnou zařízení transfuzní služby, které může zájemce o darování kontaktovat.
Seznam zařízení, které rekonvalescentní plazmu aktuálně odebírají, naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví.