CNN Prima News plazma

plazma

Výpis příspěvků ke štítku „plazma“

Kdykoliv mohou začít otékat a zemřít. Vzácnou chorobu spustí stres i počasí, nelze ji vyléčit

Otoky na různých částech těla, které bývají velmi bolestivé a dotyčného mohou ohrozit na životě, způsobuje nemoc nazvaná hereditární angioedém (HAE). Jde o vzácnou dědičnou chorobu, kterou nelze plně vyléčit. Je náročná nejen po fyzické stránce, ale i po té psychické, protože otoky mohou vznikat kdekoliv na těle včetně obličeje. Spouštěčem může být prakticky cokoliv, například stres, úraz nebo změna počasí. Lidé s touto chorobou žijí s mnoha omezeními a v případě potřeby je důležité, aby dostali lék první pomoci. Na otázky o tomto onemocnění odpovídal CNN Prima NEWS lékař Miroslav Šuta.

Krevní plazma zachraňuje životy. Dárců však i přes nabídku finanční kompenzace stále ubývá

Počty dárců krevní plazmy v posledních letech klesají v celé Evropě. Přitom její darování je pro lidské tělo méně náročné než darování krve. V České republice žijí tisíce lidí, kteří potřebují k životu léky vyrobené právě z krevní plazmy. Lékaři proto vybízejí, aby se lidé dárcovství nebáli. Kromě dobrého skutku mohou získat i finanční kompenzaci. Proč je vlastně krevní plazma tak důležitá, kdo se může stát dárcem a jak odběr probíhá? CNN Prima NEWS oslovila hematologa Blahomíra Kuču.

Tragická nehoda vzala tátu pětitýdenní holčičce. Ondřej i po smrti zachránil pět životů

Za svůj život stihl mnohokrát darovat plazmu a chtěl se stát dárcem kostní dřeně. To však už Ondřej nestihl. V pouhých 32 letech totiž jeho život vyhasl kvůli vážnému poranění hlavy. Zanechal po sobě manželku a teprve pětitýdenní dceru. I po smrti ale chtěl pomáhat druhým, jeho orgány zachránily život dalším pěti lidem. Jeho přátelé se rozhodli na podporu rodiny založit sbírku.

Gayové mohou darovat plazmu jen v celibátu. Materiálu pro lidi s covidem je ale dostatek

Na rozdíl od Velké Británie nebo Brazílie se v Česku zatím nebude rušit zákaz darování krevní plazmy pro muže, kteří měli před odběrem sex s partnerem stejného pohlaví. Redakci CNN Prima NEWS to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Výzva resortu, aby lidé, kteří již prodělali nákazu koronavirem, krevní plazmu darovali, ale stále trvá, i když materiálu pro případné pacienty je v současnosti dostatek.