Šándor: Společnost se z tragédie na FF UK nepoučila. Na závěry šetření se čeká příliš dlouho
plazma
Výpis příspěvků ke štítku „plazma“
Plazma pro život. Jak pomáhá moderní medicíně a záchraně životů, popisuje lékař centra BioLife
Krevní plazma, nepostradatelná složka pro výrobu léků a záchranu životů při akutních stavech, slaví v Evropě 60 let od otevření prvního soukromého odběrového místa. Přestože si připomínáme toto výročí, stále čelíme nedostatku dárců a jsme závislí na dovozu plazmy, zejména z USA. Proč je plazma tak důležitá a jak darování probíhá?
Vzácnou nemocí trpí až 300 milionů lidí. Některým pomáhají léky z krevní plazmy od dárců
Již od roku 2008 se každoročně poslední únorový den připomíná jako Světový den vzácných onemocnění – Rare Disease Day. V současné době je známo kolem osmi tisíc druhů vzácných chorob a jen v rámci Evropské unie postihují šest až osm procent populace – tedy 27 až 36 milionů lidí. V Česku trpí takovým onemocněním půl milionu lidí, na celém světě jich je až 300 milionů. Pro některé pacienty představují šanci na kvalitnější život speciální léky, které se vyrábějí z krevní plazmy od zdravých dárců.
Kdykoliv mohou začít otékat a zemřít. Vzácnou chorobu spustí stres i počasí, nelze ji vyléčit
Otoky na různých částech těla, které bývají velmi bolestivé a dotyčného mohou ohrozit na životě, způsobuje nemoc nazvaná hereditární angioedém (HAE). Jde o vzácnou dědičnou chorobu, kterou nelze plně vyléčit. Je náročná nejen po fyzické stránce, ale i po té psychické, protože otoky mohou vznikat kdekoliv na těle včetně obličeje. Spouštěčem může být prakticky cokoliv, například stres, úraz nebo změna počasí. Lidé s touto chorobou žijí s mnoha omezeními a v případě potřeby je důležité, aby dostali lék první pomoci. Na otázky o tomto onemocnění odpovídal CNN Prima NEWS lékař Miroslav Šuta.
Krevní plazma zachraňuje životy. Dárců však i přes nabídku finanční kompenzace stále ubývá
Počty dárců krevní plazmy v posledních letech klesají v celé Evropě. Přitom její darování je pro lidské tělo méně náročné než darování krve. V České republice žijí tisíce lidí, kteří potřebují k životu léky vyrobené právě z krevní plazmy. Lékaři proto vybízejí, aby se lidé dárcovství nebáli. Kromě dobrého skutku mohou získat i finanční kompenzaci. Proč je vlastně krevní plazma tak důležitá, kdo se může stát dárcem a jak odběr probíhá? CNN Prima NEWS oslovila hematologa Blahomíra Kuču.
Tragická nehoda vzala tátu pětitýdenní holčičce. Ondřej i po smrti zachránil pět životů
Za svůj život stihl mnohokrát darovat plazmu a chtěl se stát dárcem kostní dřeně. To však už Ondřej nestihl. V pouhých 32 letech totiž jeho život vyhasl kvůli vážnému poranění hlavy. Zanechal po sobě manželku a teprve pětitýdenní dceru. I po smrti ale chtěl pomáhat druhým, jeho orgány zachránily život dalším pěti lidem. Jeho přátelé se rozhodli na podporu rodiny založit sbírku.
Češi vyvinuli stroj pro ekologickou likvidaci odpadu. Plazmový reaktor suroviny rozkládá
Čeští inženýři vyvinuli nové zařízení, které dokáže ekologicky zlikvidovat jakýkoliv odpad. V plazmovém reaktoru ho přemění na plyn, ze kterého se pak dá vyrobit teplo nebo elektřina. V úterý ho představili v Dubé na Českolipsku.
Velká naděje v boji s covidem? Lékaři z Brna podávají lék, který má vysokou úspěšnost
Fakultní nemocnice Brno ohlásila velký úspěch v souvislosti s lékem na nemoc COVID-19. Kombinací remdesiviru a rekonvalescentní plazmy léčila 28 onkologických pacientů. Nikdo z nich nezemřel na koronavirus, část se z něj vyléčila a část se ještě léčí. Informaci potvrdil přednosta interní hematologické a onkologické kliniky Jiří Mayer.
Gayové mohou darovat plazmu jen v celibátu. Materiálu pro lidi s covidem je ale dostatek
Na rozdíl od Velké Británie nebo Brazílie se v Česku zatím nebude rušit zákaz darování krevní plazmy pro muže, kteří měli před odběrem sex s partnerem stejného pohlaví. Redakci CNN Prima NEWS to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Výzva resortu, aby lidé, kteří již prodělali nákazu koronavirem, krevní plazmu darovali, ale stále trvá, i když materiálu pro případné pacienty je v současnosti dostatek.
Šok Petra Vágnera po odběru. Moderátor má obrovské množství covidových protilátek
Velké překvapení čekalo na sporťáka Petra Vágnera po návštěvě transfúzního centra v rámci projektu Českého červeného kříže a CNN Prima NEWS Ruce. Výsledky rozboru totiž ukázaly, že má po prodělaném covidu více než trojnásobně vyšší množství protilátek, než je běžné.
Moderátorka Perkausová o koronaviru: Podepsalo se to na plicích, pořád jsem unavená
Moderátorka CNN Prima NEWS Eva Perkausová se v izolaci léčí s koronavirem. V živém vysílání Hlavních zpráv prozradila, jak se cítí a co ve volných chvílích dělá. Až bude opět zdravá, plánuje darovat plazmu. I díky kampani CNN Prima NEWS a Českého červeného kříže nazvané Ruce.
Wolfová poprvé darovala krev. Svěřila se s velkým přáním, které si splní po lockdownu
Moderátorka Pavlína Wolfová má za sebou životní premiéru. V rámci nové kampaně televize CNN Prima NEWS a Českého červeného kříže byla poprvé darovat krev. Po tomto záslužném činu se svěřila s jedním velmi osobním přáním.
Akutní nedostatek. Zachraňte život, darujte plazmu, vyzývají zdravotníci vyléčené Čechy
Lidé vyléčení z nákazy koronavirem mohou zachránit lidský život darováním krevní plazmy. Té je v současné době v Česku akutní nedostatek. Přitom právě její podání pacientovi s těžkým průběhem nákazy covid-19 výrazně zvyšuje jeho šanci na uzdravení.