CNN Prima News plazma

plazma

Výpis příspěvků ke štítku „plazma“

Krevní plazma zachraňuje životy. Dárců však i přes nabídku finanční kompenzace stále ubývá

30. října 2022 09:19

Počty dárců krevní plazmy v posledních letech klesají v celé Evropě. Přitom její darování je pro lidské tělo méně náročné než darování krve. V České republice žijí tisíce lidí, kteří potřebují k životu léky vyrobené právě z krevní plazmy. Lékaři proto vybízejí, aby se lidé dárcovství nebáli. Kromě dobrého skutku mohou získat i finanční kompenzaci. Proč je vlastně krevní plazma tak důležitá, kdo se může stát dárcem a jak odběr probíhá? CNN Prima NEWS oslovila hematologa Blahomíra Kuču.

Tragická nehoda vzala tátu pětitýdenní holčičce. Ondřej i po smrti zachránil pět životů

31. října 2021 07:52

Za svůj život stihl mnohokrát darovat plazmu a chtěl se stát dárcem kostní dřeně. To však už Ondřej nestihl. V pouhých 32 letech totiž jeho život vyhasl kvůli vážnému poranění hlavy. Zanechal po sobě manželku a teprve pětitýdenní dceru. I po smrti ale chtěl pomáhat druhým, jeho orgány zachránily život dalším pěti lidem. Jeho přátelé se rozhodli na podporu rodiny založit sbírku.

Velká naděje v boji s covidem? Lékaři z Brna podávají lék, který má vysokou úspěšnost

5. března 2021 19:56

Fakultní nemocnice Brno ohlásila velký úspěch v souvislosti s lékem na nemoc COVID-19. Kombinací remdesiviru a rekonvalescentní plazmy léčila 28 onkologických pacientů. Nikdo z nich nezemřel na koronavirus, část se z něj vyléčila a část se ještě léčí. Informaci potvrdil přednosta interní hematologické a onkologické kliniky Jiří Mayer.

Gayové mohou darovat plazmu jen v celibátu. Materiálu pro lidi s covidem je ale dostatek

30. prosince 2020 20:59

Na rozdíl od Velké Británie nebo Brazílie se v Česku zatím nebude rušit zákaz darování krevní plazmy pro muže, kteří měli před odběrem sex s partnerem stejného pohlaví. Redakci CNN Prima NEWS to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Výzva resortu, aby lidé, kteří již prodělali nákazu koronavirem, krevní plazmu darovali, ale stále trvá, i když materiálu pro případné pacienty je v současnosti dostatek.

Chcete pomoci nemocnicím v boji s koronavirem? Víme, kde vás potřebují

27. října 2020 23:16

Chcete pomoci zdravotníkům v boji s koronavirem a nevíte jak? Připravili jsme pro vás přehled zařízení, která hledají dobrovolníky a potřebují každou volnou ruku. Jedná se především o nemocnice, kde chybí personál. Pomoci můžete nejen osobně, ale i prostřednictvím finančních příspěvků, hmotnými dárky či darováním krevní plazmy.

Moderátor Petr Vágner se nakazil koronavirem. Během nemoci zhubl deset kilo

27. října 2020 22:21

Ještě před několika dny hledal přes sociální sítě způsob, jak přimět co nejvíce lidí kolem sebe k darování krve a krevní plazmy, která může pomoci lidem postiženým covidem. V té době herec a moderátor Petr Vágner ještě netušil, že bude takovou pomoc sám potřebovat. I když to tak podle prvních výsledků nevypadalo, Vágner se nakazil také.

Bouček po vyléčení z covidu daroval krevní plazmu. Podívejte se, jak proces probíhá

26. října 2020 10:52

Moderátor Libor Bouček se rozhodl po vyléčení z covidu darovat krevní plazmu. Ta podle odborníků pomáhá při léčbě nakažených touto nemocí. Ministerstvo zdravotnictví proto hledá lidi, kteří nemoc prodělali, a vyzývá je, aby přišli plazmu darovat. Přednostně jsou vhodní muži a ženy, kteří v minulosti nedostali transfuzi. U žen je navíc pro odběr lepší, pokud ještě nebyly těhotné. Jak proces probíhá, jsme sledovali přímo s Boučkem.