reklama

Nezavírejte lidi podruhé doma, apelují akademici na Borise Johnsona

Podle akademiků a lékařů podepsaných pod otevřeným dopisem není Johnsonova politika konzistentní.
Foto:

Třicet dva britských akademiků a lékařů poslalo premiéru Borisi Johnsonovi otevřený dopis s tím, aby pečlivě zvážil zavedení druhé plošné karantény. Navrhují, aby se vláda zaměřila spíše na cílená opatření, která povedou k ochraně nejohroženějších skupin.

reklama

K tématu

„Jsme si vědomi toho, že situace je složitá a že dělat politická rozhodnutí je komplikované. Mnoho lidí po celém Spojeném království navíc bohužel ztratilo své blízké,“ podotýkají signatáři otevřeného dopisu. „Nicméně současná veřejná debata je nesmyslně polarizovaná. Na straně jedné jsou lidé, kteří si myslí, že virus je velmi smrtelný pro všechny, na straně druhé ti, kteří se domnívají, že COVID-19 nepředstavuje žádné riziko,“ píše se v dokumentu.

Karanténa je nejhorším scénářem

Pod text se podepsali například někteří vyučující z Oxfordu či z Buckinghamské univerzity. „Karanténa je nejhorším scénářem. Již jsme se adaptovali, lidé se vrátili k normálnímu životu, do zaměstnání, cestují vlaky i autobusy. Nemůžete lidem říci, ať se vrátí k verzi ‚zůstaňte doma, zachraňte životy‘,“ vyjádřil se jeden z podepsaných akademiků, Karol Sikora z Buckinghamu.

Sikora upozornil, že hlavním posláním textu je upozornit vládu, aby nespěchala a případná opatření pečlivě promyslela. „Je důležité, abychom to brali vážně. Ale z čeho mám strach, je to, že se velmi rychle rozhodneme pro dvoutýdenní karanténu. To nás nikam neposune,“ myslí si.

Dopis dále viní vládu z toho, že dosud nepřišla s jasnou strategií, proto žádná opatření nebudou fungovat dlouhodobě. Autority prý nemají jasný cíl, čeho chtějí dosáhnout. „Náš pohled je takový, že současná politická strategie je nekonzistentní. Vzhledem k tomu, co dnes víme o tom, jaký risk COVID-19 představuje, měla by být přehodnocena,“ míní akademici a lékaři.

Signatáři zmiňují, že v současnosti se zdá, že vláda chce virus potlačovat do té doby, než bude vyvinuta funkční vakcína. „Tento cíl se zdá být čím dál více nereálný a výrazně poškodí všechny věkové skupiny, což převažuje jakékoliv benefity,“ stojí v prohlášení.

Podle podepsaných odborníků by se Spojené království mělo zaměřit hlavně na to, aby byli v bezpečí klienti pečovatelských domů a domovů pro seniory. „Vzhledem k vysoké míře úmrtí s onemocněním COVID-19 v pečovatelských domech by mělo jít o prioritu,“ píše se v dopise. „Je čas udělat krok v zad a promyslet budoucí postup,“ končí apel na vládu.

Jaká jsou nová opatření ve Velké Británii?

Od čtvrtku budou ve Spojeném království všechna restaurační zařízení, podobně jako v Česku, zavírat nejpozději v deset hodin večer. Zákazníci si zároveň nesmějí objednávat na baru a mimo svůj stůl se musí pohybovat v roušce.

Počet hostů na svatbách byl snížen ze 30 na pouhých 15. Vláda uvažuje také o omezení sportovních akcí. Na území Anglie platí pravidlo šesti – setkávat se může pouze šest osob z různých domácností, pro větší počet není možné ani rezervovat stůl v restauraci. Pravidla pro shromažďování se liší ve Walsu, Skotsku i Severním Irsku.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama