INTERVIEW, Petr Šimůnek - 29.3. v 17:30
Po tragické smrti miliardáře Petra Kellnera mnozí spekulují, co se stane se společností PPF, ve které nejbohatší Čech působil jako majoritní vlastník. Podle novináře Petra Šimůnka, který byl hostem v pořadu Interview na CNN Prima NEWS, firmu převezme Kellnerova rodina a další spolupracovníci. Šimůnek zároveň nepředpokládá, že Kellnerovo postavení v budoucnu nahradí některý z další českých miliardářů.
Šéfredaktor české verze časopisu Forbes Petr Šimůnek je jedním z mála novinářů, kterým Petr Kellner poskytl rozhovor. Stalo se tak v roce 2007. „Viděl jsem se s ním víckrát, šlo o nesmírně inteligentního, charismatického, ale zároveň introvertního člověka, který nedělal rozhovory rád. Do odpovědí se mu nikdy moc nechtělo,“ řekl Šimůnek. Miliardář se podle něj tímto přístupem snažil chránit soukromí své rodiny i svého byznysu.
O budoucnosti Kellnerova PPF se po tragédii diskutuje napříč celou Českou republikou. Spekuluje se například o tom, že by se mohla rozdělit na menší části nebo postupně pojmout zcela nového většinového vlastníka. Některá média predikují, že se „boje o nástupnictví“ zúčastní miliardář Daniel Křetínský, který je přítelem Kellnerovy dcery Anny.
„Nastala smutná chvíle, proto si netroufám tvrdit, jak bude Křetínský v budoucnu vystupovat. S Kellnerem spolupracoval, že by ale po něm převzal žezlo, to si nemyslím,“ uvedl Šimůnek. Podle něj se PPF nerozpadne, protože jde o velmi efektivní a dobře spravovanou firmu. „Jelikož Kellner trpěl v minulosti závažnou nemocí, určitě si nachystal plán, co se bude dít poté, až tady nebude,“ dodal.
Petr Šimůnek si nemyslí, že Křetínský po Kellnerovi převezme žezlo. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Proto je Šimůnek toho názoru, že PPF zůstane téměř nezměněna v blízkém okruhu Kellnerovy rodiny a spolupracovníků. Řízením veškerých aktivit v PPF byl už v pondělí pověřen Ladislav Bartoníček, jeden z jejích akcionářů. Podle Šimůnka šlo o logickou volbu. Bartoníček, který byl v minulosti ředitelem České pojišťovny, s Kellnerem spolupracoval už od 90. let.
Miliardářovu smrt v pondělí komentovala řada politiků. Smutek vyjádřil například premiér Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nebo předseda ODS Petr Fiala.
„Je jednou z nejtalentovanějších osobností naší historie. Zosobňoval úspěch, dravost a šanci na to, že to podnikatel z ČR může dotáhnout hodně daleko,“ zhodnotil Šimůnek.
Kellner však v posledních letech býval zejména na sociálních sítích také terčem kritiky za spolupráci s Čínou a Ruskem. „Byl pragmatický. Diskusi o odkazu Kellnera by měli vést spíš byznysmeni, politici a intelektuálové než komentující uživatelé na Facebooku.“
O některých charitativních činnostech se možná ani neví
Kellner se věnoval také charitativní činnosti. Se svou manželkou Renátou založil v roce 2009 nadaci The Kellner Family Foundation. Z ní jsou například poskytována stipendia studentům gymnázia Open Gate. Nadace však podporuje vzdělání obecně. Vedle projektu Open Gate financuje také Projekt Univerzity či projekt Pomáháme školám k úspěchu. Přispívá i jednotlivcům a institucím na projekty z oblasti kultury a podpory zdraví.
I když Kellner nevěnoval na charitu takovou část svého majetku, jako mají ve zvyku někteří američtí milionáři, například Bill Gates či Warren Buffett, šlo nepochybně o významné částky. Vzhledem k tajemnosti jeho osoby je rovněž možné, že některé charitativní aktivity prováděl zcela mimo dohled veřejnosti a médií. „Třeba nás to jednou příjemně překvapí,“ dodal Šimůnek.