K eskalaci napěti mezi Českou televizí a Hradem přispěl tweet zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT Františka Lutonského. Ten na sociální síti kritizoval prezidenta Miloše Zemana za to, že se ihned nevyjádřil k pohromě, kterou minulý týden na jihu Moravy způsobilo tornádo. Zemana tam přitom volila drtivá většina lidí. Lutonského twitterový účet je od pátku 2. července smazaný.
„Proč mě nutíte, abych reagoval na každého televizního blbečka?“ pustil se Miloš Zeman do Lutonského v rozhovoru pro MF DNES. Zeman také řekl, že upřímnou soustrast vyjádřil bez ohledu na to, kdo ho volil, či nevolil. „Kdybych na to měl reagovat nikoli ad hominem – protože pitomce nemám rád – tak bych vzhledem k tomu, že jde o zástupce šéfredaktora zpravodajství, řekl, že to jen dokazuje, že Česká televize není objektivní. Je to opoziční televize,“ pokračoval Zeman.
Zemanova dcera vyrazila na jižní Moravu. Jak chce lidem zasaženým tornádem pomoci?
Pomoci do obcí zasažených tornádem vyrazila i dcera prezidenta republiky Kateřina Zemanová. A to společně s nadačním fondem Miloše Zemana. Také přemýšlí, jak postiženým oblastem pomoci co nejefektivněji.
Miloš Zeman se stal terčem kritiky poté, co na jihu Moravy minulý týden běsnilo tornádo, a někteří lidé mu vyčítali, že nepromluvil k národu ihned, nýbrž až za dva dny. Zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský na svůj twitterový účet 25. června napsal příspěvek, v němž poukázal na to, že v zasažených obcích v prezidentské volbě drtivě zvítězil právě Miloš Zeman.
Vyvoďte důsledky, žádal Mynář
„V prezidentské volbě obce a města brutálně postižená tornádem spoléhala na Miloše Zemana. Takhle tam dopadly výsledky voleb. Všude hlasovali pro současného prezidenta… Hodonín 60,75 procenta, Břeclav 56,72 procenta, Mikulčice 56,22 procenta, Hrušky 58,32 procenta, Moravská Nová Ves 60,92 procenta, Lužice 54,85 procenta,“ uvedl Lutonský. Přestože byl jeho twitterový účet v pátek 2. července smazán, stihl ještě způsobit rozruch.
Dnes nemůže většina z nás pomoci obcím na Moravě jinak než modlitbou a finančním příspěvkem. Člověk je vůči přírodě...
Posted by Hana Lipovská on Saturday, June 26, 2021
Na tweet hned druhý den reagovala radní České televize Hana Lipovská dopisem adresovaném řediteli ČT Petru Dvořákovi. V něm uvedla, že Lutonský popřel samotný princip demokracie, „tedy pluralitu názorů, které občané svobodně projevují ve volbách“. Lutonský podle ní také zamlčel nebo si nezjistil informace. Lipovská poukázala na zprávu Hradu z 25. června, v níž se sděluje, že Miloš Zeman rozhodl o vyslání vojáků Hradní stráže do postižené oblasti a mimo jiné vyjádřil hlubokou soustrast pozůstalým. Lipovská Dvořáka vyzvala, aby se ČT od Lutonského vyjádření distancovala.
Zeman volá po štědrých dotacích pro oběti tornáda. Od dcery chce slyšet dojmy
Prezident Miloš Zeman chce u ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) žádat o velkorysé dotace pro obce a lidi na jižní Moravě postižené tornádem. Hlava státu to řekla v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Kromě toho Zeman také popsal, co na místě očekává od své dcery Kateřiny, která tam zamířila společně se členy Hradní stráže.
K Lipovské se připojil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který v úterý 29. června dopisem vyzval ředitele ČT Dvořáka, aby se za Lutonského příspěvek na Twitteru omluvil a požádal ho o „vyvození konkrétních personálních důsledků“.
Nabízejí moji židli
Napětí mezi Hradem a Českou televizí trvá delší dobu. Veřejnoprávní médium se totiž věnuje kauzám, v nichž figuruje hradní kancléř Vratislav Mynář. Letos v únoru ČT například informovala, že Mynář čelí obvinění z dotačního podvodu, kterého se měl dopustit při žádosti o dotaci na penzion, který je součástí sportovního areálu v Osvětimanech. Hradu jsou trnem v oku také reportáže o prezidentově údajném hájení ruských a čínských zájmů v Česku.
Petr Dvořák v únorovém rozhovoru pro Hospodářské noviny naznačil, že je už nabízena jeho židle a někteří členové přišli podle něj České televizi škodit a mají jasné politické zadání. To však v otevřeném dopise odmítl opět hradní kancléř Mynář. „Vaše výroky týkající se údajné snahy Hradu o vaše odvolání považuji za úsměvné a v rámci snahy o zachování vaší důstojnosti je ani nebudu dále rozvádět,“ napsal počátkem března.
Dvořák a Gopas? Vše v pořádku
Faktem však je, že Dvořák čelí tlaku od některých členů Rady České televize. Hana Lipovská například nedávno přišla s obviněním, že Dvořák se nachází ve střetu zájmů. Je totiž podílníkem ve společnosti Gopas, která poskytuje počítačová školení v Česku i na Slovensku a ČT si u ní v minulosti objednávala služby.
Výsledek šetření Dozorčí komise Rady ČT týkající se obchodní spolupráce České televize se společností Gopas (spoluvlastněnou ředitelem ČT Dvořákem). Černé na bílém.
— René Kühn (@Kuhn3Rene) April 22, 2021
Mnoho povyku pro nic... pic.twitter.com/lx4nLENwFr
Dvořák se před kandidaturou na post generálního ředitele ČT vzdal své pozice ve statutárním orgánu Gopasu, členkou představenstva je od té doby jeho žena. Dozorčí rada České televize v dubnu přišla s tím, že žádné nedostatky v obchodních vztazích ČT s firmou Gopas nezjistila. Stanovisko na Twitteru zveřejnil radní ČT René Kühn.