Velká mediální novela by mohla narazit u Evropské komise. Dlouhodobě na to upozorňuje opozice a v otevřeném dopise i elitní francouzský právník Benoit Le Bret. Zastánce zvyšování koncesionářských poplatků poslanec Jan Lacina (STAN) však tvrdí, že novela je neprůstřelná. Poslanec hnutí ANO Patrik Nacher připomíná, že nový okruh koncesionářů je zcela chaotický a nedává smysl.
Velká mediální novela spolu se zvyšováním koncesionářských poplatků je trnem v oku mnohých kritiků. Svůj pohled přidal i expert na evropské mediální právo Benoit Le Bret. Podle něj by novela mohla narazit u Evropské komise. Patrik Nacher (ANO) připomíná, že vládní úprava nedává smysl. „Malé hotely, restaurace nebo penziony to platit nebudou, i když tam přístroje na přehrávání veřejnoprávních médií mají,“ nechápe poslanec hnutí ANO Patrik Nacher.
ČTĚTE TAKÉ: Z Česka levně vyvezeme, pak za draho přivezeme. Absurdní, užitek mají jinde, nechápe expert
Poněkud skepticky se k novele staví i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Předkladatelé totiž možná pochybili v procesním řízení. Dle evropské směrnice měla být norma oznámena Evropské komisi před jejím přijetím. „To se ale nestalo. Benoit Le Bret má za to, že je novela lehce napadnutelná u Evropského soudního dvora. A zřejmě nejen tam,“ uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.
Lacina hovoří o bouři ve sklenici vody
Jakékoliv pochybnosti odmítá poslanec z hnutí STAN Jan Lacina. „Z naší strany je vše v pořádku. Ministerstvo kultury konzultovalo v průběhu přípravy všechny parametry. Takže je to bouře ve sklenici vody,“ odmítá Lacina.
Jeho stranický kolega Petr Letocha pak mírní kritiku tím, že okruh poplatníků se od začátku skokově nezvýší. Platit se bude nově i za telefon, který může mít připojení k internetu. „Kdyby bylo v jedné domácnosti deset telefonů a šest televizí, tak platí jeden poplatek. I teď předpokládáme, že bude nárůst nových poplatníků pozvolný,“ uvedl Petr Letocha ze STAN.
S vládním optimismem naopak polemizuje poslanec SPD Radek Koten, který zastává podobný názor jako francouzský právník. „Snažili jsme se to upravit, zablokovat, ale bohužel je to přijato takto a bude to mít konsekvence na evropské úrovni,“ dodal Koten.
V Evropské unii nadále převažují státy, které žádné koncesionářské poplatky nemají. Z 27 členských zemí je lidé platí pouze v deseti. Žádné povinné platby domácností ani firem nenajdete například ve Finsku, Švédsku nebo Dánsku. V Německu se uvažuje nad tím, že se od koncesionářských poplatků upustí.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Hrajeme si s ohněm, říká Kovanda o clech. Řada spoluobčanů možná zapláče, upozornil