Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí ohlásila, že nedoporučuje podávat lék ivermektin pacientům s covidem. Podle ní rozsáhlé studie nepotvrdily, že by měl být tento medikament účinný při tlumení příznaků koronavirové infekce. Ivermektin přitom schválil pro užívání už na začátku března český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Ivermektin je antiparazitikum, které se běžně používá k odčervování zvířat. Po novém roce se objevily výzkumy, které říkaly, že může být platný v boji s covidem. Vědecký tábor se posléze rozdělil na dva, jedni lék odmítali kvůli nedostatku relevantních studií, druzí jej chtěli okamžitě nasadit v boji s pandemií.
Teď Evropská agentura pro léčivé přípravky řekla ivermektinu rezolutní „ne“. Uznává sice, že by mohl tlumit vážné příznaky viru, ale pouze v případě, že by jej lékaři podávali v nadměrných dávkách (tedy v objemech, které dalece převyšují ty, jež jsou v distribuci).
Jenže vyšší dávky léku by podle Evropské unie mohly způsobit vážné vedlejší účinky. „Evropská léková agentura proto došla k závěru, že mimo klinické studie nemůže lék ivermektin doporučit k léčbě a prevenci nemoci COVID-19,“ píše se na webu agentury.
Před možnými vedlejšími účinky ivermektinu už dříve varovaly americké úřady. V Česku se naopak lék těší dobré pověsti a místní zdravotníci jej používají. Stejně tak na Slovensku.