Experti důrazně nedoporučují lidem, aby před spaním používali mobilní telefony. Modré světlo, které obrazovky elektronických přístrojů produkují, totiž způsobuje větší bdělost. Společnost Sleep Junkie, která se fenoménu kvalitního spánku dlouhodobě věnuje, zkoumala, jak mozek před spaním ovlivňují jednotlivé mobilní aplikace. Nejhůře dopadla čínská sociální síť TikTok.
Podle průzkumu Sleep Junkie, kterého se zúčastnilo přes dva tisíce dospělých respondentů, používá 78 procent dotázaných mobilní telefon hodinu před tím, než jde spát. Ukázalo se, že nejvíce „rušivou“ aplikací je TikTok. Téměř 90 procent respondentů po používání oblíbené čínské sociální sítě složitě usíná a probouzí se s pocitem únavy.
Hned za TikTokem se nachází Instagram a Snapchat. Sleep Junkie doporučuje nepoužívat žádnou elektroniku alespoň dvě hodiny před spaním, a to kvůli modrému světlu, které stimuluje mozek a snižuje produkci melatoninu. Kvůli tomu se lidé před spaním cítí bdělejší, což může vést ke špatnému fyzickému a duševnímu zdraví.
„Na internetu je sice spousta informací o nejlepších způsobech, jak usnout. Zdá se ale, že používání sociálních sítí mnohým z nás brání získat odpočinek, který zoufale potřebujeme,“ uvedla expertka na spánek z firmy Sleep Junkie Dorothy Chambersová. Doufá, že zmíněný průzkum lidi navede k tomu, aby své telefony alespoň před spánkem odložili.
Jak dlouho trvá v průměru usnout po použití dané aplikace?
- 1. TikTok – 67 minut
- 2. Instagram – 58 minut
- 3. Snapchat – 56 minut
- 4. Twitter – 50 minut
- 5. Facebook – 45 minut
- 6. Pinterest – 38 minut
- 7. WhatsApp – 34 minut
- 8. YouTube – 32 minut
Člověk, který nepoužívá žádné elektronické přístroje před spaním, usne zhruba za 25 minut.