Soud v Rusku v pátek vyměřil americkým technologickým firmám Google a Meta (dříve Facebook) rekordní pokutu v celkové výši 9,1 miliardy rublů (2,7 miliardy korun). Informovala o tom agentura Interfax. Sankce je za to, že firmy neodstraňují ze svých sítí nezákonný obsah. Pokuty jsou poprvé odvozeny od výše tržeb obou firem.
Google dostal pokutu 7,2 miliardy rublů (téměř 2,2 miliardy korun), Meta pak 1,9 miliardy rublů (570 milionů korun Kč). Společnost Meta se dříve jmenovala Facebook, její sociální síť si původní název ponechala.
Ruské soudy už v minulosti firmy Google, Facebook a Twitter několikrát potrestaly pokutami, které ale byly výrazně nižší, zpravidla v řádu jednotek či desítek milionů rublů. Nově uložená pokuta je však zejména v případě Googlu bezprecedentní a je poprvé odvozena od ročních tržeb. Ty loni v Rusku podle údajů podnikové databáze SPARK dosáhly u Googlu 85,5 miliardy rublů.
Ruská agrese u hranic s Ukrajinou roste, tvrdí Američané. S Moskvou zahájí jednání
Spojené státy jsou připravené zahájit od ledna diplomatický dialog s Ruskem ohledně Ukrajiny. S odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele Bílého domu o tom ve čtvrtek informovaly agentury AFP a Reuters. Rusko ve čtvrtek USA předalo návrhy termínů pro jednání o bezpečnostních zárukách, které Moskva od Západu požaduje. Konkrétní termín jednání neuvedla ani jedna strana.
Za opakované porušení zákona, na jehož základě soud nad internetovými společnostmi vynesl verdikt, totiž právnickým osobám hrozí pokuta od pěti do deseti procent ročních tržeb. Zákon o pokutách odvozených od obratu existuje v Rusku teprve od konce loňského roku, upozornil informační portál Meduza.
Ruské úřady se pokoušejí zvýšit kontrolu nad internetovým prostorem a pravidelně hrozí technologickým společnostem pokutami v případě, že neodstraní obsah, který je z pohledu ruských zákonů závadný. Tím jsou například materiály, které jsou vyhodnoceny jako nabádání mladistvých k účasti na nepovolených demonstracích nebo vměšování do voleb. Patří tam ale i propagace drog nebo návody, jak spáchat sebevraždu.
Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor například před zářijovými volbami do dolní komory ruského parlamentu nutil americké firmy Apple a Google, aby ze svých virtuálních obchodů odstranily aplikace vězněného kritika kremelského režimu Alexeje Navalného. V září také Roskomnadzor oznámil, že zablokoval šest služeb poskytujících internetové připojení přes virtuální privátní síť (VPN), kterou Rusové používají k přístupu k narůstajícímu počtu blokovaných internetových stránek.