K VĚCI, Danuše Nerudová - 12.3. v 12:30
Rektorku Mendelovy univerzity v Brně a zakladatelku iniciativy Koronerv Danuši Nerudovou zaskočila slova ministryně financí Aleny Schillerové o tom, že od června již nebude na kompenzace pro zavřené služby. „Jsem šokovaná, s jakým klidem to pronesla,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS.
Schillerová avizovala, že pokud by se do léta byznys znovu nerozjel, musel by se opět navýšit půlbilionový schodek státního rozpočtu. Nerudová upozornila, že by to znamenalo, že si Česko sáhne na dluhovou brzdu ještě dříve než v roce 2024, jak ministryně původně předpokládala.
Danuše Nerudová vyčítá vládě špatně formulované kompenzační programy. Zdroj: Profimedia.cz
„Dluhová brzda znamená, že další rozpočet bude muset být výrazně restriktivní, aby přispěl k sanaci deficitu. Veřejné služby jako zdravotnictví či školství nebude stát schopen poskytovat v takové kvalitě jako doposud,“ vysvětlila Nerudová s tím, že ekonomika v tuto chvíli nevydělává na tom, jakým způsobem žijeme.
KOMENTÁŘ: Jak Schillerová uvěřila, že se stala Rašínem, ale popletla si pojmy
Ministryně financí Alena Schillerová opět šlápla vedle. Zatímco před necelým rokem se objevily vážné pochybnosti o její schopnosti dohovořit se anglickým jazykem, nyní bychom se měli ptát, zda se orientuje v základních ekonomických kategoriích. Svým středečním statusem k aktuálním údajům o inflaci totiž zavdala příčinu k dalším otázkám ohledně její profesní odbornosti.
Podle rektorky Mendelovy univerzity je deficit obrovský, přitom se stále hovoří o výdajích, nikoliv o příjmech státního rozpočtu. Krom restriktivní fiskální politiky bude potřeba i daňová reforma, myslí si. „Jsme v situaci, kde se nacházelo například Německo po pádu berlínské zdi a fungovala tam takzvaná solidární daň, kterou platilo západní Německo východnímu,“ uvedla příklad.
Betonujeme pracovní místa, která už nebudou
Nerudová se také domnívá, že jsou špatně postavené kompenzační programy. „Je pro mě zcela nepochopitelné, proč ministr Havlíček nepředstavil kompenzační programy postavené na kompenzaci tržeb nebo nákladů. Není mi jasné, proč rok po vypuknutí krize představujeme programy vázané na zaměstnanost, když firmy už mají jen omezené množství zaměstnanců,“ řekla ekonomka CNN Prima NEWS. „Betonujeme pracovní místa, z nichž řada už po skončení krize nebude existovat,“ dodala.
Zároveň varovala před unáhleným rozvolňováním, které by vedlo k rozpuknutí další vlny pandemie. Vyjádřila také znepokojení nad tím, že vláda nemá, co se týče rozvolňování, žádný plán. „Byla jsem šokovaná, když jsem poslouchala premiéra v interpelacích, kde přiznal, že žádný plán, co bude po 21. březnu, neexistuje,“ řekla. Podle ekonomky by vize motivovala lidi k dodržování opatření.