Zamrazilová: Nesnesitelná lehkost rozpočtového bytí mě zaráží

Eva Zamrazilová

Vláda soustavně zvyšovala mandatorní výdaje a fungovala procyklicky. V dobrých časech si nevytvářela rezervy, které by se nyní velmi hodily. Ztratíme tím i mnoho let na přípravu penzijní reformy. „Vláda hodlá i příští rok valorizovat penze nad rámec stanovený zákonem, což je pro mě nepochopitelné,“ řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová v pořadu K věci na televizní stanici CNN Prima NEWS.

V jednom konkrétním roce si rozpočtový schodek ve výši 500 miliard můžeme dovolit. Podle Evy Zamrazilové ale musí být splněny dvě podmínky – peníze musí být využity účelně a v dalších letech musí nastat konsolidace veřejných financí. „Vláda ale nechce škrtat vůbec v ničem, například důchody hodlá valorizovat i v příštím roce nad rámec zákona,“ řekla šéfka Národní rozpočtové rady.

Eva Zamrazilová vyčítá předkládanému návrhu státního rozpočtu na letošní rok mimo jiné to, že obsahuje příliš velkou a příliš obecnou vládní rozpočtovou rezervu. Ta dosahuje 135 miliard, jenže není řečeno, na co ty peníze budou použity. „To je to, co jsme na tom kritizovali. Pokud by vláda přišla se schodkem 400 miliard, nekritizovali bychom to. Už nyní je totiž nutné počítat opravdu každou miliardu,“ řekla Zamrazilová.

Moderátorka Marie Bastlová ovšem namítla, že Andrej Babiš obratem rozepsal, v rámci kterých rozpočtových kapitol bude ona rezerva vynaložena. „Já jsem konkrétní položky neviděla. Rozpočet musí být kontrolován poslanci předem, nikoli ex post. Musí být konkrétně řečeno, na co se peníze utratí. Tato nesnesitelná lehkost bytí je pro mě zarážející. Dříve se vedly ostré diskuse o každé miliardě, dnes se nehovoří o částkách pohybujících se ve zcela jiných řádech,“ dodala předsedkyně Národní rozpočtové rady.

Čas na reformu penzí se výrazně zkrátí

Problém podle Zamrazilové také je, že vláda ve stavu legislativní nouze prosadila rozvolnění rozpočtových pravidel, které umožní, aby se strukturální schodky rozpočtu pohybovaly i v příštích letech nad jedním procentem HDP. „Vláda má na příštích sedm let prakticky volnu ruku. Pro rok 2021 může být deficit 250 miliard a ve stovkách miliard i v roce 2022 a tak dále,“ dodala bývalá členka bankovní rady České národní banky. Vyjádřila rovněž obavu, že vláda stejně tak prosadí rozvolnění rozpočtové brzdy, která je stanovena pro výši veřejného dluhu na 55 procent HDP.

K této hranici se podle Zamrazilové můžeme poměrně rychle přiblížit. Momentální obrázek českých veřejných financí sice vypadá příznivě, obzvláště v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. Jenže v delším časovém horizontu se tato situace může změnit. „Z hlediska střednědobé a dlouhodobé udržitelnosti jsme podle zpráv různých světových institucí třetí nebo čtvrtí nejhorší v rámci Evropské unie,“ uvedla Eva Zamrazilová. V důsledku toho se nám výrazně zkrátí čas na přípravu důchodové reformy. Pro její parametry budeme navíc v daleko horší výchozí pozici, než jsme byli doposud, z čehož vyplývá, že bude bolestivější.

Tagy: