reklama

Zamrazilová: Nesnesitelná lehkost rozpočtového bytí mě zaráží

Vláda soustavně zvyšovala mandatorní výdaje a fungovala procyklicky. V dobrých časech si nevytvářela rezervy, které by se nyní velmi hodily. Ztratíme tím i mnoho let na přípravu penzijní reformy. „Vláda hodlá i příští rok valorizovat penze nad rámec stanovený zákonem, což je pro mě nepochopitelné,“ řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová v pořadu K věci na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama

V jednom konkrétním roce si rozpočtový schodek ve výši 500 miliard můžeme dovolit. Podle Evy Zamrazilové ale musí být splněny dvě podmínky – peníze musí být využity účelně a v dalších letech musí nastat konsolidace veřejných financí. „Vláda ale nechce škrtat vůbec v ničem, například důchody hodlá valorizovat i v příštím roce nad rámec zákona,“ řekla šéfka Národní rozpočtové rady.

Eva Zamrazilová vyčítá předkládanému návrhu státního rozpočtu na letošní rok mimo jiné to, že obsahuje příliš velkou a příliš obecnou vládní rozpočtovou rezervu. Ta dosahuje 135 miliard, jenže není řečeno, na co ty peníze budou použity. „To je to, co jsme na tom kritizovali. Pokud by vláda přišla se schodkem 400 miliard, nekritizovali bychom to. Už nyní je totiž nutné počítat opravdu každou miliardu,“ řekla Zamrazilová.

Moderátorka Marie Bastlová ovšem namítla, že Andrej Babiš obratem rozepsal, v rámci kterých rozpočtových kapitol bude ona rezerva vynaložena. „Já jsem konkrétní položky neviděla. Rozpočet musí být kontrolován poslanci předem, nikoli ex post. Musí být konkrétně řečeno, na co se peníze utratí. Tato nesnesitelná lehkost bytí je pro mě zarážející. Dříve se vedly ostré diskuse o každé miliardě, dnes se nehovoří o částkách pohybujících se ve zcela jiných řádech,“ dodala předsedkyně Národní rozpočtové rady.

Čas na reformu penzí se výrazně zkrátí

Problém podle Zamrazilové také je, že vláda ve stavu legislativní nouze prosadila rozvolnění rozpočtových pravidel, které umožní, aby se strukturální schodky rozpočtu pohybovaly i v příštích letech nad jedním procentem HDP. „Vláda má na příštích sedm let prakticky volnu ruku. Pro rok 2021 může být deficit 250 miliard a ve stovkách miliard i v roce 2022 a tak dále,“ dodala bývalá členka bankovní rady České národní banky. Vyjádřila rovněž obavu, že vláda stejně tak prosadí rozvolnění rozpočtové brzdy, která je stanovena pro výši veřejného dluhu na 55 procent HDP.

K této hranici se podle Zamrazilové můžeme poměrně rychle přiblížit. Momentální obrázek českých veřejných financí sice vypadá příznivě, obzvláště v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. Jenže v delším časovém horizontu se tato situace může změnit. „Z hlediska střednědobé a dlouhodobé udržitelnosti jsme podle zpráv různých světových institucí třetí nebo čtvrtí nejhorší v rámci Evropské unie,“ uvedla Eva Zamrazilová. V důsledku toho se nám výrazně zkrátí čas na přípravu důchodové reformy. Pro její parametry budeme navíc v daleko horší výchozí pozici, než jsme byli doposud, z čehož vyplývá, že bude bolestivější.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Masivní požár restaurace a chaty v Hostýnských vrších. Na místě zasahují desítky hasičů

V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

Fotbalový Jágr nemá ani po 37 letech kariéry dost. Blázen, obdivuje Miuru Horváth

Nekončí, jede dál. Japonský fotbalista Kazujoši Miura nedávno odešel na hostování z Jokohamy do Suzuky. Na tom by nebylo nic nezvláštního, kdyby nezměnil působiště po 16 letech. Kdyby jeho profesionální kariéra nebyla rozprostřena do pěti různých dekád. Zkrátka kdyby nekopal do míče, nebral za to peníze a brzy neoslavil už 55. narozeniny. „Před tím musíte smeknout klobouk,“ říká pro CNN Prima NEWS bývalý reprezentant a nyní asistent trenéra Viktorie Plzeň Pavel Horváth, který si s věčným Miurou zahrál.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama