Bude to neregulérní turnaj, znělo před fotbalovým Eurem. Letošní model, kdy je šampionát roztahaný po celé Evropě, byl velkým tématem, často kritizovaným. Zatímco některé týmy – včetně českého – přelétávaly na každý zápas, jiné si minimálně celou skupinu užily v domácím prostředí a nikam nemusely cestovat. A právě čtyři „kempící“ reprezentace se probojovaly do semifinále.
Fotbal se hraje pro lidi, říkají často hráči, trenéři, experti i fanoušci. Toto moudro však příliš nekoresponduje s probíhajícím evropským šampionátem. Euro se hrálo a hraje na základě nápadu někdejšího předsedy UEFA Michela Platiniho v 11 městech po celém kontinentu, v případě ázerbájdžánského Baku dokonce spíše za jeho hranicemi. Pro fanoušky zvláště v covidové době značně neideální formát.
„Mně by v době mé kariéry takovéto přelétávání strašně vadilo. Měl jsem velký strach z létání. Představa, že bych letěl jako Švýcaři do Baku, pak do Říma, abych se potom zase vrátil do Baku... Je to sportovní nesmysl a přemýšlím, jestli je to vůbec regulérní. Není to pro všechny stejné, jak se vždycky říká,“ konstatoval před šampionátem v pořadu Co Čech, to trenér! na CNN Prima NEWS bývalý reprezentant Pavel Kuka.
MS ve fotbale 2022
Zvláště český tým se opravdu nalétal. Vinou striktních koronavirových pravidel ve Skotsku se rozhodl, že nebude mít základnu ve skotském Edinburghu, jak původně plánoval. I když hrál skupinové zápasy na „ostrovech“, po každém zápase cestoval do Prahy, pak zase zpět. Pro osmifinále se vydal do nedaleké Budapešti, pro čtvrtfinále zase naopak do velmi odlehlého zmiňovaného Baku.
Podobných výletníků v rámci šampionátu bylo více. A žádný z nich to nedotáhl do předposlední fáze Eura – tedy semifinále. Čtyři místa obsadily výběry, které základní skupinu odehrály doma a vyhnuly se tak často náročným hodinám ve vzduchu a následné adaptaci na nové prostředí.
Jako první si zajistili postup mezi nejlepší čtyřku Španělé, kteří v pátek porazili na penalty Švýcarsko. Toto utkání se už sice hrálo v ruském Petrohradu, předtím k osmifinálovému zápasu zamířila reprezentace La Roja do Kodaně. Každopádně ve skupině jí dost ulehčilo situaci, že všechny duely odehrála doma v Seville.
Zhruba dvě hodiny po španělském týmu si semifinále vybojovala Itálie. Ta také strávila skupinu v teple domova, v osmifinále pak vyřadila Rakušany v Londýně, ve čtvrtfinále porazila v mnichovské Allianz Areně Belgii.
Putování po kontinentu pro český tým skončilo v sobotu zápasem s Dány. Ti v Baku vyhráli 2:1, předtím neměli problém s Velšany, které v Amsterdamu porazili suverénně 4:0. K tažení do semifinále jim ale jistě částečně pomohlo to, že základní skupinu mohli odehrát doma v Kodani.
A vůbec největšími „nelétači“ byli a jsou Angličané. Zatímco Češi nalétali včetně poslední výpravy do Baku a zpět během tří týdnů přes 13 000 kilometrů, svěřenci Garetha Southgatea odehráli z dosavadních pěti zápasů čtyři doma. Šestý – semifinálový s Dány – také proběhne na londýnském Wembley. A pokud půjde Albion do finále, i v tomto případě zůstane v britské metropoli.
Nabízí se, že slova o neregulérnosti nebyla přehnaná. Možná bylo právě časté cestování jedním z faktorů, proč týmy jako Francie nebo Belgie skončily daleko dříve, než se čekalo.