Ekologická katastrofa na ostrově Mauricius by mohla dosáhnout obrovských rozměrů
Ekologická katastrofa na ostrově Mauricius by mohla dosáhnout obrovských rozměrů. Z lodi, která najela před více než dvěma týdny na korálový útes, uniklo již přes tisíc tun paliva do chráněné oblasti oceánu. Nyní hrozí, že se japonská loď MV Wakashio rozlomí vedví.
„Už je příliš pozdě,“ varuje oceánograf a environmentální inženýr Vassen Kauppaymuthoo. Loď, která měla na palubě celkem 4 000 tun olejového paliva, by se nyní mohla rozlomit. V takovém případě bude podle oceánografa situace nekontrolovatelná. „Situace se zhoršuje, praskliny jsou ještě větší,“ řekl novinářům mauricijský ministerský předseda Pravind Jugnauth. Země v pátek vyhlásila stav nouze.
Mauriciu chybí dostatečné vybavení k vyproštění plavidla. Ostrov proto požádal o pomoc Francii, s níž si je historicky blízký. „Jestliže je biodiverzita v ohrožení, je nutné jednat. Jsme na straně mauricijských lidí. Můžete počítat s naší podporou, drahý Pravinde Jugnauthe,“ napsal na svůj Twitter Emmanuel Macron.
Lorsque la biodiversité est en péril, il y a urgence d’agir. La France est là. Aux côtés du peuple mauricien. Vous pouvez compter sur notre soutien cher @PKJugnauth. Nous déployons dès à présent des équipes et du matériel depuis La Réunion. https://t.co/uxoNhAQWfS
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) August 8, 2020
Francouzský prezident tam v pondělí vyslal loď ze sousedního ostrova Réunion, jež patří pod francouzskou správu. Nákladní plavidlo má materiál na odčerpávání oleje, nafty a benzinu. „Dnes se začíná pomocí filtračního systému pročisťovat oceán,“ potvrdil CNN Prima News Igor, Slovák, který na Mauriciu žije.
Od neděle na ostrově také pomáhají tisíce dobrovolníků, aby eliminovali únik oleje do oceánu. Podle satelitních snímků se černá skvrna již začala rozpínat směrem k pevnině. „Lidé pochopili, že musí vzít věci do svých rukou, aby ochránili naši faunu a floru,“ řekl listu Le Parisien ekologický aktivista Ashok Subron.
Dobrovolníci mají pouze improvizované pomůcky, potvrdil Igor. Z látky a cukrové třtiny vyrábí filtry, které zachycují olej a benzín. Podle nejnovějších zpráv se zmobilizovaly firmy působící na ostrově v turistickém ruchu a od zítřka pošlou své zaměstnance povinně pomáhat na místo katastrofy,“ popsal. Někteří aktivisté se vrhli přímo do vody vybaveni pouze brýlemi a kaučukovými rukavicemi.
Útes je domovem endemitních živočichů
Loď MV Wakashio, patřící japonské společnosti, ale plující pod panamskou vlajkou, převážela 3 800 tun těžkého oleje a 200 tun nafty. Na chráněný korálový útes u přístavu Pointe d’Esny narazila 25. července, od té doby do moře unikla již čtvrtina paliva. Ve vodách proslavených svou tyrkysovou modří se nyní rozpíná černá olejová skvrna. „Jedná se o přírodní rezervaci Ile Aux Aigrettes a Blue Bay,“ upřesnil pro CNN Prima NEWS Igor.
„Hluboce se omlouváme za obrovské potíže, které jsme způsobili,“ uvedl výkonný viceprezident společnosti Akihiko Ono, jíž loď patří, na tiskové konferenci v Tokiu. Dodal, že firma udělá vše, co je v jejích silách, aby tuto záležitost vyřešila. Posádka lodi se dostala do bezpečí včas.
Útes, který se nachází na jihovýchodě ostrova v Indickém oceánu, je považován za přírodní klenot. Oblasti útesu jsou chráněné a v jeho okolí žije mnoho druhů ryb. Ostrov Mauricius disponuje jedněmi z nejkrásnějších korálových útesů světa s řadou endemitních živočichů. Unikající palivo přitom zabíjí v podstatě veškeré živočichy, které zasáhne.
Na záchranu korálového ostrova je možné přispět na několika sbírkách.