Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu večer v projevu odmítl požadavky palestinského radikálního hnutí Hamás ohledně příměří v Pásmu Gazy a uvedl, že za jediné řešení pokládá izraelské vítězství. To by podle něj mohlo přijít v řádu měsíců. Na následné tiskové konferenci Netanjahu také vyjádřil přesvědčení, že se Izraeli po vítězství nad Hamásem podaří navázat vztahy s dalšími arabskými zeměmi, píše web The Times of Israel (ToI). Saúdská Arábie již dříve podmínila navázání vztahů s Izraelem ukončením války v Pásmu Gazy a uznáním nezávislého palestinského státu.
„Jsme na cestě k absolutnímu vítězství. Vítězství je na dosah,” řekl Netanjahu s tím, že se Izraeli válku podaří vyhrát v řádu měsíců. Později také uvedl, že porážka Hamásu „rozšíří okruh míru” v regionu. Další mírové dohody s arabskými státy totiž podle premiéra nebudou možné, pokud se Hamás nepodaří porazit, píše ToI.
ČTĚTE DÁLE: Hamás přišel s návrhem na ukončení války: Plán má tři fáze, řeší ho izraelští vyjednavači
Netanjahu vystoupil s projevem a následně na tiskové konferenci v Jeruzalémě po setkání s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Před novináři potvrdil, že nepřistoupil na žádost Blinkena setkat se soukromě s náčelníkem generálního štábu izraelské armády Hercim Halevim. V této souvislosti podotkl, že on se v USA či jakékoliv jiné zemi také nesetkává s armádními špičkami bez tamního politického vedení. Zároveň Netanjahu odmítl spekulace, že se Hamásu daří získávat zpět území v severní části Pásma Gazy. Izraelské armádě se podle něj podařilo zlikvidovat tamní velení Hamásu a nyní provádí dodatečné razie.
Následky izraelského útoku na město Gaza Zdroj: AP
Palestinský muž v troskách budovy, kterou ve městě Chán Júnis zasáhl izraelský nálet Zdroj: AP
Mrtví a zranění po izraelském úderu na město Gaza Zdroj: AP
Izraelský vrtulník střílí raketu směrem na Pásmo Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku na libanonskou vesnici poblíž hranic, kde operuje radikální hnutí Hizballáh Zdroj: AP
Palestinci oplakávají bojovníka, který zemřel během razie Izraelců na Západním břehu Jordánu Zdroj: AP
Pohřeb izraelského páru, který zavraždili teroristé z Hamásu během útoku na kibuc Be'eri Zdroj: AP
Následky izraelského útoku v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Strýc ří dětí, které zemřely po izraelském útoku v jižním Libanonu pokládá kytici na auto, ve kterém spolu se svoji matkou cestovaly Zdroj: AP
Otisk ruky na zničeném domu v kibucu Kfar Aza, kde teroristé z Hamásu povraždili mnoho izraelských civilistů Zdroj: AP
Systém Železná kopule ničí rakety vypálené z Pásma Gazy směrem na Izrael Zdroj: AP
Palestinský muž truchlí nad ztrátou příbuzného, který zemřel po izraelském útoku Zdroj: AP
Palestinci prchající na jih Pásma Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Izraelský voják prochází vraky aut, které zůstaly po krvavém útoku Hamásu na izraelské osady poblíž Pásma Gazy Zdroj: AP
Plakáty s lidmi, které unesli teroristé z hnutí Hamás v Izraeli, se objevily i v pražské židovské čtvrti. Zdroj: Tomáš Kačmár
CNN natáčela s izraelskou armádou přímo v Pásmu Gazy Zdroj: CNN
Rakety, které byly vypáleny z Gazy na Izrael. (5.11.2023) Zdroj: Getty Images
Izraelská armáda v Pásmu Gazy Zdroj: profimedia.cz
Izrael má k dispozici 1 570 tanků Merkava Zdroj: ČTK/ Profimedia.cz
Izraelská armáda pálí směrem na Gazu (31. 10. 2023). Zdroj: profimedia.cz / ČTK
Uprchlický tábor Džabálija po izraelském útoku (31.10.2023) Zdroj: CNN
Izrael vybombardovala uprchlický tábor v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Izraelská armáda v Pásmu Gazy Zdroj: AP
Útoky Izraele na Pásmo Gazy Zdroj: AP
Následky izraelského útoku na libanonskou vesnici poblíž hranic, kde operuje radikální hnutí Hizballáh Zdroj: AP
Palestinci oplakávají bojovníka, který zemřel během razie Izraelců na Západním břehu Jordánu Zdroj: AP
Strýc ří dětí, které zemřely po izraelském útoku v jižním Libanonu pokládá kytici na auto, ve kterém spolu se svoji matkou cestovaly Zdroj: AP
Otisk ruky na zničeném domu v kibucu Kfar Aza, kde teroristé z Hamásu povraždili mnoho izraelských civilistů Zdroj: AP
Izraelský voják prochází vraky aut, které zůstaly po krvavém útoku Hamásu na izraelské osady poblíž Pásma Gazy Zdroj: AP
Hamás v úterní odpovědi na zprostředkovaný návrh další dohody s Izraelem předložil vlastní plán příměří, které by trvalo ve třech fázích celkem čtyři a půl měsíce. Během nich by Hamás propustil všechny zbývající rukojmí výměnou za palestinské vězně, izraelské síly by se stáhly z Pásma Gazy a byla by uzavřena dohoda o ukončení války. Ještě před večerním projevem izraelského premiéra však řada izraelských médií s odvoláním na své zdroje psala, že Izrael na požadavky Hamásu na ukončení války a propuštění vězňů nepřistoupí.
Předseda izraelské vlády dnes zopakoval, že izraelským cílem v konfliktu je zničit Hamás, osvobodit rukojmí a zajistit, aby Pásmo Gazy už pro Izrael nepředstavovalo hrozbu. Jakoukoli dohodu, která by ponechala Hamásu plnou nebo částečnou kontrolu nad Pásmem Gazy, Netanjahu vyloučil. Izrael je podle něj „jedinou mocností” schopnou dlouhodobě zajistit bezpečnost.
Premiér také vyzval k nahrazení agentury OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA, která čelí izraelskému obvinění, že se její zaměstnanci podíleli na říjnových teroristických útocích Hamásu na Izrael.
Poker Hamásu o rukojmí: Věří v eso v rukávu, říká expert. Popsal skutečnou taktiku Izraele
Hamás si myslí, že rukojmí jsou pro něj eso pro vyjednávání, řekl bezpečnostní analytik Daniel Koštoval ve vysílání CNN Prima NEWS. Izrael podle něj ale ví, že zprávy o zvažovaném obnovení jednání o propuštění dalších rukojmí jsou jen taktikou k zastavení operace. Pokud by výměnou za rukojmí došlo k pozastavení bojů, mohl by se Hamás podle Koštovala stabilizovat, což by nebylo z bezpečnostního hlediska řešení.
Izraelská armáda podle Netanjahua v Pásmu Gazy dosahuje „bezprecedentních” úspěchů a hodlá se v další fázi boje zaměřit na město Rafáh na hranici s Egyptem. Právě tam se přitom uchýlilo mnoho civilistů, které boje vyhnaly ze severní části Pásma Gazy. Hluboké znepokojení z chystaných izraelských operací v této oblasti dnes vyjádřil generální tajemník OSN António Guterres.
Vítězství nad Hamásem bude podle Netanjahua znamenat "vítězství svobodného světa”. Premiér také prohlásil, že osvobození rukojmích odvlečených do Pásma Gazy je stále hlavní prioritou. Šance na jejich osvobození podle něj ale zvýší vojenský tlak na Hamás. „Den poté je dnem po Hamásu," uvedl Netanjahu.
Saúdská Arábie ale již dříve normalizaci vztahů s Izraelem podmínila ukončením války v Pásmu Gazy a uznáním palestinského státu. K uznání palestinského státu, který by zahrnoval Západní břeh Jordánu, Pásmo Gazy a východní Jeruzalém, ve středu Blinkena v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu vyzval také předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás.
Na večerní tiskové konferenci Blinken, který je na své páté návštěvě Blízkého východu od začátku války, řekl, že protinávrh Hamásu na příměří ponechává prostor k uzavření dohody, ale ve své stávající podobě obsahuje body, které není možné přijmout.
Izrael v Pásmu Gazy vede válku proti palestinskému hnutí Hamás, které USA i EU označují za teroristické a které loni 7. října provedlo masivní přeshraniční útok na Izrael, při němž zahynulo 1200 lidí. Dalších asi 250 osob palestinští ozbrojenci unesli do Pásma Gazy, zhruba stovku z nich propustili během dosud jediného příměří na konci listopadu. Izraelská odveta si podle dnešní bilance úřadů ovládaných Hamásem za čtyři měsíce bojů vyžádala životy nejméně 27 708 Palestinců. Tyto údaje však nelze ověřit a zahrnují také zabité bojovníky Hamásu a jiných ozbrojených skupin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak probíhala návštěva českého prezidenta v Izraeli