reklama

Neuvěřitelné, v Česku se pořádaly lovy tygrů. Celníci našli v mrazácích i rysy

V českých lesích se pořádaly lovy tygrů. Tuhle informaci zjistili celníci. Poslední zvrácený lov se jim naštěstí podařilo překazit, přestože lovci už složili zálohu a dodavatel byl připraven dodat tři tygry. Během razií navíc celníci objevili celou řadu upytlačených vzácných živočichů, našli i těla tří ohrožených rysů.

reklama

I když to zní neuvěřitelně, v českých lesích se pořádaly zvrácené lovy na tygry. Poslední trojice vzácných pruhovaných zvířat ale přežila. „V České republice mělo dojít k vypuštění tygrů do pronajaté honitby. Tygři měli být odloveni a následně usmrceni skupinou pronajatých slovenských lovců. Podle operativních informací se nemělo jednat o první lov. Tyto lovy se už měly uskutečnit v České republice několikrát,“ prozradil vedoucí oddělení Koordinace celních podvodů Generálního ředitelství cel Pavel Kuchyňka.

Poslední zvrácený hon na exotická zvířata se neuskutečnil kvůli jiné kauze s tygry – porcování těch berouskových na čínskou medicínu. Když se kauza dostala do médií, organizátoři hon na tygry odložili. Pak je celníci s policisty pochytali.

Obviněných je celkem dvanáct lidí a každý měl ve skupině svou roli. „Jednalo se o osoby, které organizovaly, zprostředkovávaly, jednaly jako preparátoři a podobně,“ pokračoval ředitel sekce pátrání Generálního ředitelství cel Michal Šimůnek.

Kůže, lebky a paroží

Jen pro zajímavost – chovatel, který měl tygry dodat a nechal si vyplatit za první dva kusy i zálohu, už měl podle celníků v minulosti problémy se zákonem. Nejednalo se ale o zmiňovaného Berouska.

Při raziích celníci našli celou řadu dalších trofejí z ohrožených zvířat – levhartů, vlků a medvědů. „Provádění domovních prohlídek bylo pro otrlé povahy. Na zemi se válely řady kůží, lebek, paroží, v mrazicích boxech byly kusy masa smíchané s normálními potravinami. V jednom případě jsme dokonce v mrazicím boxu nalezli i maso s nápisem Brum Brum,“ řekl. Maso mělo být určené ke konzumaci.

Celníci našli i rysy, ročně se jich „ztratí“ třetina

Většina trofejí pocházela ze zvířat ulevených v cizině. Jeden exemplář byl ale extrémně vzácný a pocházel od nás – rysice Mischel. „V době, kdy byla zastřelena, vodila půlroční kotě, které kvůli tomu také zemřelo, protože takhle mladá mláďata si neumí sehnat potravu sama,“ vysvětlila specialistka Alka Wildlife Tereza Mináriková.

Samice vrhla několik mláďat a měla před sebou ještě asi sedm let života, při kterých mohla porodit další. Rysů je u nás jen něco málo přes 130 a žijí ve 32 rodinách.

Celníci kromě tohoto zátahu prošetřovali ještě jeden případ zabíjení rysů. Tentokrát z honitby Kameňák na Šumavě. Tam odhalili další dva usmrcené rysy. Bez pytláků by jich ve volné přírodě mohlo být daleko více. „Každoročně se ztratí asi 33 procent rysů,“ dodala Mináriková.

Celníci doufají, že se díky dvěma odhaleným gangům teď bude chvíli chráněným zvířatům žít v české přírodě lépe. Podle nich je ale jen otázkou času, než se místo po lapených pytlácích opět zaplní.

Tagy:

Hlavní zprávy

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie
Koronavirus

Maminka mohla žít, kdyby nás neřídil chaotik. Spolek připomíná Babišovi oběti pandemie

Krátce před říjnovými volbami se vzedmula další vlna odporu vůči premiéru Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO. Nyní s kampaní proti současnému předsedovi vlády přišel spolek Neschopnost zabíjí, který připomíná kroky vlády v době pandemie koronaviru. Kritizuje Babišovo chaotické chování, zhroucení Chytré karantény, špatnou komunikaci či nesmyslná opatření. K tomu spolek přichází s příběhy lidí, kteří kvůli koronaviru přišli o své blízké. Redakce CNN Prima NEWS požádala o vyjádření i premiéra, na nějž kampaň míří. Ten však na žádost nereagoval.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce
Zahraničí

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Sledujte ŽIVĚ velkou politickou debatu s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ velkou politickou debatu s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Porušuje Babiš zákon? Černošický úřad má o ovládání médií jasno, rozhodnutí ale tají

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval ve středu na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International (TI), podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Jak na Divokém západě. Migranty zahánějí američtí pohraničníci na koních s bičem v ruce

Na hranicích mezi USA a Mexikem jsou stále tisíce migrantů převážně z Haiti, velký rozruch ale vyvolali pohraniční strážníci. V kloboucích, na koních a s bičem v ruce zahánějí zpátky všechny, kteří se přes řeku Rio Grande snaží dostat do Spojených států. Záběry pobouřily téměř celou Ameriku a vláda prezidenta Joea Bidena se dostává pod stále větší tlak. Důvodem je rozrůstající se tábor pod mostem, který spojuje texaské město Del Rio s mexickým Ciudad Acuña.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Co předcházelo sebevraždě hokejisty Prokopa? Partnerka udělala rázný krok a odjela

Co přesně stálo za odchodem mladého hokejisty Tomáše Prokopa? Nad tím si láme hlavu řada jeho známých, kolegů. Jak potvrdil mluvčí klubu Motor České Budějovice, šlo o nešťastnou lásku. Že spolu už netvoří pár dokazují i sociální sítě jeho přítelkyně Adély, která smrt bývalého partnera těžce nese. Mohl být motivem jeho sebevraždy opravdu rozchod?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zeman opustil nemocnici. Odpoledne měl v Lánech nabitý program

Prezident Miloš Zeman opustil ve středu dopoledne Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN), ve které byl kvůli dehydrataci a vyčerpání hospitalizován od minulého úterý. Hlavu státu čekal odpoledne poměrně nabitý program. Měl totiž domluvené rovnou tři schůzky, a to s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) kvůli rozpočtu, se šéfem ODS Petrem Fialou a také s předsedou hnutí SPD Tomiem Okamurou.

reklama