Moře na pláže v okolí Sydney vyplavilo v posledních dnech řadu podivných tvorů. Místní neměli tušení, o jaké živočichy jde, a tak je spojovali i s mimozemským životem. Tvor velikosti fotbalového míče, který na první pohled vypadá jako přerostlý slimák, je podle akvaristy Harryho Masefielda ve skutečnosti tzv. mořský zajíc. K několika exemplářům poznamenal, že nevypadají příliš šťastně. Úhyn je způsoben zřejmě dramatickými změnami počasí.
„Jsou tu všude... Taky mě zajímalo, co to je,“ komentoval nálezy místní pejskař, kterého cituje Daily Mail. A není sám. Obrázky mořského tvora, kterého někteří lidé spojují s mimozemským životem, obletěly sociální sítě.
Locals puzzled by green 'alien'-like creature that washed up on beach https://t.co/xwY6idj2BF
— Daily Mail Online (@MailOnline) July 12, 2022
Mořští zajíci mají obvykle tmavě fialovou nebo zelenou barvu a ve volné přírodě uvolňují fialové barvivo jako ochranu před predátory. Velicí jsou asi jako fotbalové míče a kolem Austrálie žijí běžně. Na souš se dostanou až v případě, že jsou mrtví.
Vyhledávaný středomořský ostrov zaplavily medúzy. Bodají úplně do všeho, popisuje odborník
Do vody jedině se sítí a kyblíkem. Nezvyklé vybavení si musí vzít turisté na plážích Korsiky. Od začátku léta totiž napadly některé břehy ostrova fialové medúzy. Jejich žahnutí je nesmírně bolestivé a mnohé tak odradí od koupání.
Majitele psů tamní autority varovaly, aby nenechali své mazlíčky mořské zajíce žrát, nemuselo by se jim totiž udělat dobře. Tvorové mohou být jedovatí, pokud se pasou na určitých typech řas.
„Tenhle nevypadá příliš šťastně, pravděpodobně klimatická změna,“ prohlásil Masefield pro Yahoo News. Stejně jako korály i mořští zajíci trpí v důsledku globálního oteplování. Jejich hromadný úhyn tak může být podle akvaristy důsledkem nedávného počasí, které si pohrává s životními podmínkami těchto tvorů.
Zej obrovský nebo též mořský zajíc je měkkýš, jehož vnitřní skořápka je velmi křehká. Hlava má pár očí u paty čichových chapadel připomínajících uši zajíce. Jeho zbarvení je různorodé, záleží na řasách, které konzumuje. Žije v moři v hloubce do 20 metrů.