reklama

Čtveřice nevěděla o pandemii. Od února byli na izolovaném ostrově, čekal je šok

Skupina dobrovolníků neměla dlouho ani tušení o koronavirové pandemii. Posledních osm měsíců totiž strávila na izolovaném havajském ostrově Kure Atoll, který nemá jediného stálého obyvatele. Realita globální pandemie je překvapila až při přejezdu na ostrov Honolulu.

reklama

Když se v únoru čtyři dobrovolníci vydali zachraňovat přírodu na odlehlý ostrov, netušili, že unikají před budoucí celosvětovou zdravotní krizí. „Bylo to v době, kdy to u nás ještě nebylo a nikdo kolem nemoc neměl. Jen jsme o tom věděli z televize,“ uvedla dobrovolnice Charlie Thomasová.

Tým neměl na ostrově Kure Atoll přístup k televizi ani sociálním médiím a připojení k internetu bylo jen velmi omezené. Nemohli přijímat fotografie ani videa. Jediné informace dobrovolníků pocházely ze satelitních textových zpráv a příležitostných e-mailů od blízkých přátel a rodiny.

Právě z e-mailu od sestry se vedoucí skupiny dozvěděl o aktuálním rozsahu koronavirové pandemie. „Řekl jsem si: Wow, 80 tisíc ve světě? Pak mi odpověděla, že to je jen v USA. Nedokázal jsem to pochopit. Pomyslel jsem si, že to jsou velká čísla,“ vyjádřil svůj údiv šéf týmu Matt Saunter.

Havaj dlouhodobě usiluje o udržení křehkého ostrovního ekosystému na ostrově Kure Atoll. A zatímco svět bojuje s pandemií, dobrovolníci zápasí s druhy invazivních škůdců a snaží se obnovit přirozené prostředí rostlin. „Naše práce je velmi důležitá, protože tady hnízdí ohrožené druhy,“ vysvětlila bioložka Naomi Worcesterová, která od února na ostrově působila.

Kure Atoll je domovem stovek tisíc mořských ptáků, ohrožených tuleňů havajských a korálových útesů. Dobrovolníci si mysleli, že po jejich návratu bude koronavirus dávno minulostí. Když dorazili na Honolulu, viděli jiný svět, než na který byli zvyklí. Matta vyděsily děti hrající si v rouškách. „Bylo to opravdu divné, až apokalyptické,“ popsal.

Tagy:
Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek
Lidé

Dlouho tu nebudete, vzkázal gayům a lesbám Pollert. To jste lékař? podivil se Kalousek

„Nebojme se LGBT a buďme na ně milosrdní. Vždyť je to slepá vývojová větev, dlouho tu nebudou a navíc zachraňují planetu od přemnožení primátů,“ napsal na Twitteru lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Jeho prohlášení vzápětí vyprovokovalo k reakci hned několik veřejně známých osobností. „Proč máte potřebu ponižovat lidi, kteří vám nic neudělali a neohrožují vás?“ vytkl mu například bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve snímcích, které režíroval Zdeněk Troška: v trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem června ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Meghan žádá po lidech 40 minut času. Narozeninové video jí kazil žonglující Harry

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová ve středu oslavila 40. narozeniny. Ve videu, které odpoledne sdílela na internetových stránkách své charitativní organizace Archewell, oznámila novou iniciativu na pomoc ženám při návratu do práce. Kampaně se zúčastní i známé osobnosti. Příspěvek Meghan je plný smíchu a okořeněný vystoupením jejího manžela Harryho. Vévodkyně se veřejně prezentovala poprvé od narození dcery Lilibet.

Život s lupénkou je jako na houpačce. Chvilky úlevy střídá bolest a úporné svědění

S lupénkou se 66letý Václav potýká od svých 23 let. Přestože ho tato autoimunitní nemoc nikdy neohrožovala na životě, dokázala mu velmi znepříjemnit život. Lupénka neboli psoriáza je nemoc, která je nejen viditelná na pohled a pacienti často trpí po psychické stránce, ale také je bolestivá a omezující. Naštěstí už existuje biologická léčba, díky které se po mnoha letech cítí lépe.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Babiš v Babišově: Mobilní očkování v pohraničí potvrdilo registrační chaos i nezájem Romů

Vítkov je zapadlé šestitisícové městečko u vojenského prostoru Libavá, kde voliči milují Andreje Babiše, loni v krajských volbách tady hnutí ANO získalo 37 procent hlasů. Ve středu do Vítkova zavítal mobilní očkovací tým a s ním i ministerský předseda. K avizované propagaci vakcinace mezi Romy nedošlo, akce navíc ukázala na byrokratický chaos spojený s očkováním.

reklama