reklama

Čtveřice nevěděla o pandemii. Od února byli na izolovaném ostrově, čekal je šok

Skupina dobrovolníků neměla dlouho ani tušení o koronavirové pandemii. Posledních osm měsíců totiž strávila na izolovaném havajském ostrově Kure Atoll, který nemá jediného stálého obyvatele. Realita globální pandemie je překvapila až při přejezdu na ostrov Honolulu.

reklama

Když se v únoru čtyři dobrovolníci vydali zachraňovat přírodu na odlehlý ostrov, netušili, že unikají před budoucí celosvětovou zdravotní krizí. „Bylo to v době, kdy to u nás ještě nebylo a nikdo kolem nemoc neměl. Jen jsme o tom věděli z televize,“ uvedla dobrovolnice Charlie Thomasová.

K tématu

Tým neměl na ostrově Kure Atoll přístup k televizi ani sociálním médiím a připojení k internetu bylo jen velmi omezené. Nemohli přijímat fotografie ani videa. Jediné informace dobrovolníků pocházely ze satelitních textových zpráv a příležitostných e-mailů od blízkých přátel a rodiny.

Právě z e-mailu od sestry se vedoucí skupiny dozvěděl o aktuálním rozsahu koronavirové pandemie. „Řekl jsem si: Wow, 80 tisíc ve světě? Pak mi odpověděla, že to je jen v USA. Nedokázal jsem to pochopit. Pomyslel jsem si, že to jsou velká čísla,“ vyjádřil svůj údiv šéf týmu Matt Saunter.

Havaj dlouhodobě usiluje o udržení křehkého ostrovního ekosystému na ostrově Kure Atoll. A zatímco svět bojuje s pandemií, dobrovolníci zápasí s druhy invazivních škůdců a snaží se obnovit přirozené prostředí rostlin. „Naše práce je velmi důležitá, protože tady hnízdí ohrožené druhy,“ vysvětlila bioložka Naomi Worcesterová, která od února na ostrově působila.

Kure Atoll je domovem stovek tisíc mořských ptáků, ohrožených tuleňů havajských a korálových útesů. Dobrovolníci si mysleli, že po jejich návratu bude koronavirus dávno minulostí. Když dorazili na Honolulu, viděli jiný svět, než na který byli zvyklí. Matta vyděsily děti hrající si v rouškách. „Bylo to opravdu divné, až apokalyptické,“ popsal.

Další hlavní zprávy

Školství

Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude

Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude

Zatímco většina lidí zůstává v nejistotě, jestli se v pondělí otevřou obchody a další služby, alespoň někteří rodiče si mohou částečně oddechnout. Podle ministerstva školství platí, že od pondělí 30. listopadu se do lavic vrátí žáci 1. a 2. stupně ZŠ, fungovat bude prezenční i rotační výuka. Počkat si ale budou muset středoškoláci. Ti v lavicích neusednou ani v případě, že vláda v Česku vyhlásí 3. stupeň systému PES.

reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar
Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
reklama
reklama
Restaurace otevřela navzdory zákazu. Policisté rozdali pokuty za 4000 korun

Praha

Domácí zpravodajství

Pokuta 10 milionů pro OSA. Hotely měly platit i za pokoje, kde nikdo nebyl
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama