reklama

Čtveřice nevěděla o pandemii. Od února byli na izolovaném ostrově, čekal je šok

Skupina dobrovolníků neměla dlouho ani tušení o koronavirové pandemii. Posledních osm měsíců totiž strávila na izolovaném havajském ostrově Kure Atoll, který nemá jediného stálého obyvatele. Realita globální pandemie je překvapila až při přejezdu na ostrov Honolulu.

reklama

Když se v únoru čtyři dobrovolníci vydali zachraňovat přírodu na odlehlý ostrov, netušili, že unikají před budoucí celosvětovou zdravotní krizí. „Bylo to v době, kdy to u nás ještě nebylo a nikdo kolem nemoc neměl. Jen jsme o tom věděli z televize,“ uvedla dobrovolnice Charlie Thomasová.

Tým neměl na ostrově Kure Atoll přístup k televizi ani sociálním médiím a připojení k internetu bylo jen velmi omezené. Nemohli přijímat fotografie ani videa. Jediné informace dobrovolníků pocházely ze satelitních textových zpráv a příležitostných e-mailů od blízkých přátel a rodiny.

Právě z e-mailu od sestry se vedoucí skupiny dozvěděl o aktuálním rozsahu koronavirové pandemie. „Řekl jsem si: Wow, 80 tisíc ve světě? Pak mi odpověděla, že to je jen v USA. Nedokázal jsem to pochopit. Pomyslel jsem si, že to jsou velká čísla,“ vyjádřil svůj údiv šéf týmu Matt Saunter.

Havaj dlouhodobě usiluje o udržení křehkého ostrovního ekosystému na ostrově Kure Atoll. A zatímco svět bojuje s pandemií, dobrovolníci zápasí s druhy invazivních škůdců a snaží se obnovit přirozené prostředí rostlin. „Naše práce je velmi důležitá, protože tady hnízdí ohrožené druhy,“ vysvětlila bioložka Naomi Worcesterová, která od února na ostrově působila.

Kure Atoll je domovem stovek tisíc mořských ptáků, ohrožených tuleňů havajských a korálových útesů. Dobrovolníci si mysleli, že po jejich návratu bude koronavirus dávno minulostí. Když dorazili na Honolulu, viděli jiný svět, než na který byli zvyklí. Matta vyděsily děti hrající si v rouškách. „Bylo to opravdu divné, až apokalyptické,“ popsal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu
Koronavirus

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

Očkování proti covidu bude platit jen devět měsíců. Pak budete muset na třetí dávku

Ministerstvo vyzve SMS zprávou očkované jednodávkovou vakcínou Janssen, aby se přeočkovali mRNA vakcínou. Bude se to týkat lidí dva měsíce po očkování, oznámil ve čtvrtek na on-line tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj se od roku 2022 zkrátí i platnost očkovacích certifikátů, a to na devět měsíců. Lidem bez posilující dávky přestane certifikát platit.

Žádné Vánoce či oslovení dámy a pánové. Eurokomisařka s korektní příručkou tvrdě narazila

Velký poprask způsobila na půdě Evropské unie eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová se svou příručkou „pokynů pro inkluzivní komunikaci“. Pro představu: Dalliová například chtěla, aby řečníci nikdy neoslovovali publikum „dámy a pánové“ a o Vánocích mluvili jen opatrně, protože ne všichni jsou křesťané a slaví je stejně. Po kritice uvedla, že pokyny ještě nejsou dostatečně rozpracované.

Rozpočtová rada: Fialova vláda bude muset zvýšit daně, jen šetřením státní kasu nevyrovná

Národní rozpočtová rada kvituje ambici budoucí vlády Petra Fialy narovnat schodek veřejných rozpočtů. Nevěří ovšem, že si vystačí pouze se snižováním výdajů. Prý bude muset přistoupit ke zvýšení daní. „Je ale nutné věnovat pozornost i nerovnováze (veřejných financí) dlouhodobé,“ píše ve svém stanovisku úřad, jemuž předsedá Eva Zamrazilová.

Povinné očkování proti covidu? Zástěrka neschopnosti politiků, zlobí se německý exministr

Debata o povinném očkování proti nemoci COVID-19 se v sousedním Německu rozjela naplno. Také kvůli tomu, že ani přes stále se zpřísňující opatření se nedaří výrazně snížit základní ukazatel týdenní incidence na 100 tisíc obyvatel. Restrikce a možná povinná vakcinace mají ale i řadu odpůrců. Jedním z nich je exministr vnitra Otto Schily, který se tvrdě opřel do představitelů současné vlády.

reklama

Domácí zpravodajství

Muž se železnou tyčí vrazil na Vojtěchův resort. Zasahovala ochranka, policie ho hledá

K nevídanému incidentu došlo na ministerstvu zdravotnictví. Do budovy totiž vrazil muž s železnou tyčí v ruce. Protáhl se kolem turniketů, dostal se až na schody a chtěl pokračovat do vyšších pater. V ten okamžik ho ovšem zadrželi pracovníci ochranky. Během chvíle se jim podařilo muže vytlačit z budovy. Policie po něm aktuálně pátrá. K incidentu došlo v pondělí 25. října.

reklama