Škrty v dotacích oznámíme včas, vzkázal ve vysílání CNN Prima NEWS premiér Petr Fiala (ODS) nespokojeným zemědělcům. Vysvětlil jim, že budou omezeny zejména nenárokové dotace, s těmi nárokovými prý mohou počítat i nadále.
Předseda vlády Fiala ujistil, že bude s dostatečným předstihem jasné, jaké dotace se škrtnou. „Jednotlivá ministerstva již pracují na variantách. Někde se zruší úplně, jinde může dojít k jejich omezení nebo ke zvýšení spoluúčasti,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS Fiala.
Zemědělci podle něj mohou i nadále počítat s nárokovými dotacemi. „Nyní mluvíme o těch nenárokových, které někteří dostávají a někteří ne. Původně sloužily ke srovnání rozdílů, ale stal se z nich dotační byznys. Nemůžeme dál fungovat na dotační ekonomice a je potřeba to změnit,“ pronesl premiér.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Proč se neškrtalo víc dotací? Je to perverzní, nemuselo by se sahat na daně, říká Zlámalová
„Je jasné, že těm, kteří si zvykli na to, že získávají dotace, se to nebude líbit. Přistoupili jsme ale k tomu po debatě s resorty a známe dopady,“ konstatoval Fiala.
O tom, jaké dotace se budou rušit, bude podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) jasno na konci září. „Nejpozději do 30. 9. musí vláda schválit návrh rozpočtu a poslat ho do Poslanecké sněmovny. Tam už bude konečná částka a vyjmenované dotační tituly,“ vysvětlil Stanjura.
Kritika zemědělců
Zemědělci zdůrazňují, že potřebují informace co nejdříve. „Je to smutné. Vláda dává spotřebitelům jasný signál, že se potraviny u nás vyrábět nebudou,“ řekla farmářka Marie Čiplová. Stát prý šetří na nesprávném místě. Domnívá se, že se české zemědělství stane nekonkurenceschopným tomu z Polska, Německa či Francie.
Předloni získali zemědělci a potravináři z národních dotací pět miliard korun, loni to bylo o 300 milionů méně a na letošní rok mají schválené necelé tři miliardy korun. Zemědělci zároveň inkasují dotace z Evropské unie. Snížení národních dotací má vést k narovnání pokřiveného tržního prostředí.