Vitamínové tablety nemusí vždy lidskému zdraví prospívat. Je totiž nutné je užívat v přiměřené míře. Odstrašujícím příkladem je Brit, který kvůli předávkování vitamínem D skončil v nemocnici. Na případ upozornil odborný časopis Journal of Medical Case Report. Brit zaslechl debatu o vitamínech v rádiu a kontaktoval výživového poradce, který byl ve vysílání hostem. Dle jeho rad začal muž brát dvacet různých doplňků stravy každý den, včetně 375násobku doporučené dávky vitamínu D. Následkem byly nevolnosti, zvracení, průjem i nepříjemné zvonění v uších.
Na vitamín, který začal být populární i v souvislosti s pandemií koronaviru, nebude Brit vzpomínat v dobrém. V honbě za vylepšením svého zdraví to lidově řečeno přehnal a skončil v nemocnici. Podle ošetřujícího lékaře Alamina Alkundiho zaujala muže show v rádiu, která se týkala právě vitamínů a doplňků stravy. Nutričního specialistu, jenž byl jejím hostem, pak kontaktoval.
Po návštěvě dotyčného specialisty začal muž, jehož jméno lékaři nezveřejnili, užívat denně více než 20 různých doplňků stravy, včetně velkého množství vitamínu D. Ten do svého těla dostával dokonce třikrát denně. A to do té doby, než skončil v nemocnici.
„Registrace ze strany regulátora není pro odborníky na výživu ve Spojeném království povinná. Odborníkem na výživu tak může být každý,“ napsal redakci CNN, která o případu informovala, Alkundi.
Zdravotní komplikace přišly po měsíci
Za měsíc se u muže začaly objevovat příznaky typické pro předávkování tímto vitamínem. Muž pociťoval nevolnost, bolesti břicha, průjem a opakované záchvaty zvracení spolu s křečemi v nohou a zvoněním v uších. Doplňky stravy tehdy přestal tedy užívat, ale jeho stav se nezlepšoval.
Vitamín D se totiž na rozdíl od ostatních vitamínů nerozpouští ve vodě, a tak se ho tělo nemůže snadno zbavit. Podobně jako vitamíny A, E a K se ukládá v játrech a tukových buňkách. Přehnaná konzumace tak může být pro tělo nakonec škodlivá. „Muž bral 375násobek doporučené denní dávky,“ přiblížil Alkundi.
Muž se do nemocnice dostal za další měsíc a za tu dobu zhubl téměř 13 kilogramů. Důvodem byly potíže s ledvinami. Testy ukázaly předávkování vitamínem D. Látka pomáhá tělu vstřebávat vápník, hraje také roli v imunitě. Jako pomoc při ochraně před viry ho v předepsaných dávkách doporučovali odborníci i proti covidu.
Brit pobyl v nemocnici osm dní, jeho léčba ale nadále pokračuje. Prohlídka dva měsíce po propuštění ukázala, že hladina vápníku, kterou zvýšily extrémní dávky vitamínu D, už je téměř v normálu, zatímco hladina samotného vitamínu je stále vysoká, popsal Alkundi. Muž podle něj stojí o publikaci svého příběhu, aby varoval ostatní.
Tělo si vitamín D vytváří samo v době, kdy je kůže vystavena slunci. Zdravé je tak podle odborníků například chodit v létě 15 minut denně venku v plavkách, ne však během silného poledního slunce. Látku je možné získat také z jídla, vhodné jsou vejce, sýry, losos, tuňák, pstruh nebo hovězí játra.