Přípravek ivermektin, který podle některých odborníků pomáhá při léčbě nemoci COVID-19, může být i velmi nebezpečný. Na rizika upozornil lékař z Plzeňského kraje, který zachraňoval muže, jenž se tímto antiparazitikem léčil. Na neúčinnost nebo možné komplikace poukazují i další experti.
Lékař Robin Š. popsal vlastní zkušenost ze služby u zdravotnické záchranné služby na sociálních sítích. „Muž, kolem šedesáti let, se proti covidu neočkoval. Uběhl už týden od pozitivního antigenního testu, přičemž měl běžné příznaky onemocnění. Lékaře přesto neinformoval, nekonzultoval svůj stav a svévolně užíval ivermektin,“ popsal záchranář.
K nemocnému záchranáři vyjeli proto, že upadl do bezvědomí. „Na stole jsem jako první uviděl krabičku s koňskou hlavou, kde byl ještě zbytek ‚zázračného‘ ivermektinu,“ popsal dále s tím, že příbuzní muže se divili, proč je vyzývá, aby si nasadili respirátory.
Záchranná služba pacienta zajistila a převezla do fakultní nemocnice s podezřením na cévní mozkovou příhodu. Ta potvrdila rozsáhlou mrtvici. „Takže dobře odčervený, ale do budoucna s největší pravděpodobností s neurologickým deficitem,“ dodal Robin Š. ve svém příspěvku.
Několik podobných případů zaznamenalo i Slovensko. „My jsme měli dvě hospitalizace pacientů s předávkováním ivermektinem, u kterých přesahovaly hodnoty ivermektinu tisícinásobně více, než je povolená koncentrace,“ uvedl primář kliniky toxikologie Marek Varga pro slovenský web.
Ivermektin jako placebo
Jak je to tedy s bezpečností ivermektinu? Letos v březnu ministerstvo zdravotnictví umožnilo zdravotnickým zařízením jeho podávání pacientům s covidem. Varovalo ale před užíváním bez konzultace s lékařem, při předávkování hrozí poškození orgánů. Na správné dávkování upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS i imunolog Václav Hořejší. „Jakmile by si ivermektin lidé brali od veterinářů a amatérsky dávkovali, mohli by si ublížit,“ zdůraznil Hořejší.
Naopak při podávání za lékařského dohledu nemůže podle Hořejšího lék uškodit, spíše naopak. „Když lidé věří a lékaři věří, tak se dá tolerovat, že by se invermektin mohl používat. Minimálně by zapůsobil placebový efekt,“ řekl. Experimentální léčba navíc vyžaduje souhlas pacienta, nemůže tak být součástí standardní péče.
„Já to nevnímám jako experiment ani pokusy na lidech. Ivermektin se stejně jako mnoho dalších léků užívá v humánní i veterinární léčbě. Není na tom nic zvláštního,“ uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS primář I. interní kardioangiologické kliniky v Brně Michal Rezek. Pronesl také, že díky jeho užívání přežilo dvakrát více pacientů. „Jednalo se ale o skupinu 30 lidí, což je velmi malá skupina na to, abychom z toho mohli vytvářet závěry,“ dodal.
Jenže o tom, že přípravek ivermektin nemá na léčbu nemoci COVID-19 prakticky žádný efekt, zase informovali zahraniční výzkumníci na základě rozsáhlé kanadské studie vědecké organizace Together Trial, která sledovala účinky experimentálních přípravků v boji s koronavirem.
Dodali, že nevysledovali během klinické studie žádné zhoršení, ale ani výrazné zlepšení, což již dříve uvedly i jiné vědecké iniciativy. Antiparazitikum si přesto oblíbili mimo jiné i odpůrci očkování, někteří z nich ale propagovali i veterinární verzi léku.
Tento lék přitom ve svém internetovém pořadu Čau lidi doporučoval distribuovat praktickým lékařům premiér Andrej Babiš. Později však své slova upřesnil a doplnil o uvedl stanovisko ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové. Podle ní je většina studií k tomuto léku neúplná.