![](https://cdn.administrace.tv/2024/11/27/medium_169/f08c620cb3103ef59dc6f021c0ac5cb8.jpg)
Čeněk Cibien o sbírání starých her, počítačů a konzolí
Z elektroniky a počítačů se stalo spotřební zboží. Jak cenné ale může být staré herní železo? Během let se z nich staly sběratelské artikly, jejichž hodnota může atakovat stovky tisíc korun. Cena se ale může zvyšovat i u současných herních konzolí nebo počítačů. Je potřeba k tomu splnit několik důležitých kroků. Jak udržet nebo dokonce zvýšit hodnotu zařízení či herních kolekcí poradí sběratel Čeněk Cibien.
V Muzeu her má desítky až stovky zařízení nebo her. Další desítky tisíc skladuje v depozitáři. Čeněk Cibien je vášnivým sběratelem her. Slušnou cenu ve výši stovek tisíc korun mají některé retro konzole. Vedle toho má i moderní automaty, které stojí kolem milionu korun.
ČTĚTE TAKÉ: Hrálo se v hospodách či maringotkách. Arkádové automaty zásadně formovaly videoherní kulturu
Jak tedy určit, co je hodnotné a vzácné jako sběratelský předmět ve videoherním průmyslu? „Nejvzácnější je to, čeho je nejméně,“ začíná svou odpověď Čeněk Cibien a ukazuje na konzoli Game Boy v téměř životní velikosti.
„To je kiosek Game Boye, který byl určený pro japonský trh. My máme edici, která má ještě Zlaté Vitárium. To je plaketa, která se dávala nejlepšímu zaměstnanci. Kiosky s touto plaketou byly asi tak dva nebo tři pro celé Japonsko. Je to nejvzácnější věc od Nintenda, kterou mám,“ říká Cibien s hrdostí.
Kiosek je ale velmi specifickou výjimkou. Hodnotu však mohou mít i běžně dostupné hry nebo konzole. Záleží na počtu vydaných a dochovaných kusů. Nyní se tedy nabízí ideální čas prohledat své půdy nebo sklepy a podívat se, jestli tam neleží staré PlayStationy, počítače Atari, Commodore a další.
Ale pozor. U starých i nových zařízení záleží na každém detailu, například i na krabici.
„Konzole jsou dnes spotřební věc. Domů si přineseš novou, rozerveš krabici z nadšení, vytáhneš konzoli a jdeš hrát. To je první zásadní chyba,“ upozorňuje Cibien. Jako první je nutné zkontrolovat krabici, jestli není poškozená.
Sběratel přiznává, že pokud by mu přišla krabice s herní konzolí a měla otlačený roh, tak celý balík vrátí.
„Když zkontroluji, že je vizuálně všechno v pořádku, tak opatrně rozříznu fólii. Vybalím krabici, na které bývají většinou přelepky. Ty opatrně nožíkem rozříznu. Konzoli většinou vyndáš z nějakého pytlíku, tak ten opatrně párkrát přeložím. Žádný že ho zmačkám,“ vysvětluje.
Cibien dále doporučuje pro maximální uchování hodnoty nepoužívat originální nabíječku nebo napájecí kabel. Naopak tyto věci vůbec nerozbalovat a místo toho použít jiné. Platí to i pro originální ovladač. Za několik let se totiž sběratelé budou dívat na tyto detaily a podle nich posuzovat kvalitu zařízení.
Co by rozhodně nemělo ve sbírce vášnivého hráče chybět, jsou speciální sběratelské edice her. I ty totiž mají slušnou hodnotu. Jeden příklad za všechny? Už brzy vychází Kingdom Come: Deliverance II, ke které vývojáři vytvořili edici se soškou Jindřicha ze Stříbrné Skalice, plátěnou mapou Kutné Hory a dalšími předměty. Kolekce se vyprodala v rekordním čase a dnes ji na aukčních serverech vidíte dražit za desítky tisíc korun.
Herní a technologický pořad Enter můžete sledovat přímo na webu CNNPrima.cz, kde najdete také archiv odvysílaných epizod. Jednu z nich si můžete pustit níže.