V dubnu bylo v České republice bez práce 254 000 lidí, což je nejvíce od března 2018. V evidenci přibývají především pracovníci ze služeb.
Nezaměstnanost vzrostla z březnových 3 procent na 3,4 procenta, potvrdil ve čtvrtek Úřad práce ČR. O dubnových číslech hovořila již v pondělí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní jsou data stále příznivá.
Kdo přišel o práci
Na úřad práce nyní přicházejí především lidé, kteří pracovali například ve veřejném stravování, maloobchodu, velkoobchodu, hotelnictví, silniční nákladní dopravě nebo zprostředkování služeb. „Řada lidí vyčkávala s evidencí na ÚP ČR do doby, než se ujasní podmínky podpůrných programů, například určených OSVČ,“ uvedl ředitel Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín.
Hlásili se i ti, kteří v těchto oborech pracovali v zahraničí, například v Rakousku, Itálii, Německu nebo ve Švýcarsku. Jsou mezi nimi také pendleři či osoby samostatně výdělečně činné, většinou drobní podnikatelé a řemeslníci, kteří kvůli omezením přerušili v dubnu svou činnost.
Volných míst v dubnu proti předchozímu měsíci ubylo zhruba o 9 500 na přibližně 333 000. Situace kolem koronaviru ale zároveň vyvolala větší poptávku po některých profesích. Zaměstnavatelé hledají nové zaměstnance například v zemědělství, lesnictví, stavebnictví, v logistice, e-shopech a dále kvalifikované řemeslníky, řidiče, analytiky a vývojáře softwaru. „Je tedy dost vysoká šance, v případě některých profesí, že propuštění zaměstnanci nastoupí rovnou k novému zaměstnavateli, aniž by se dostali do evidence ÚP ČR, podotkl Karmazín.
Maláčová v pondělí uvedla, že až v dalších týdnech se uvidí, do jaké míry může počet nezaměstnaných narůst. „Největší přelom očekáváme na konci měsíce května a na začátku června,“ uvedla ministryně. Některé firmy plánují hromadné propouštění. Ve druhém pololetí by mohla skončit v práci až tisícovka zaměstnanců Sokolovské uhelné a podobný plán je i ve společnosti AGC.
Nezaměstnanost podle krajů
Nejnižší míra nezaměstnanosti byla v dubnu v Praze, a to 2,4 procenta. Naopak v Moravskoslezském kraji bylo bez práce pět procent obyvatel. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v dubnu všech 77 okresů. Na Chebsku to bylo o 53 procent, v Praze-východ zhruba o 36 procent, na Karlovarsku pak přibližně o 35 procent. Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl na Karvinsku, a to 7,6 procenta.
Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,8 uchazeče. Zaměstnavatelé měli v dubnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky a pomocníky ve výrobě, uklízeče, obsluhu vysokozdvižných vozíků, řidiče nákladních automobilů, zedníky, kuchaře nebo pomocné manipulační pracovníky. Více než 70 procent volných míst je určeno uchazečům se základním, či nižším vzděláním.
V evidenci úřadů práce byli nejčastěji uchazeči s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil v dubnu 42,4 roku. Mezi evidovanými bylo 87 425 lidí nad 50 let, což je více než třetina všech nezaměstnaných.
Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 92 898 lidí, tedy téměř 37 procent všech uchazečů vedených v evidenci. V průměru to bylo 8 475 korun.